Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Öğrenilmiş Bilgi  (Okunma sayısı 3931 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 05, 2014, 06:24:04 öö
  • Yeni Katilimci
  • *
    • lilithartgallery

Masonluk masonlardan öğrenilmelidir ilkesi esas alınmış. Bir şey öğrenilip öğretilebiliyorsa çok derin gelmiyor kulağa. Ama şu cümleyi de okudum mesela ‘’masonluk önce kalpte hissedilir’’ bu daha anlamlı. Öğrenilmiş her şey öğrenilebilir bana göre önemli olan yeni bir şey keşfetmektir. Bunu sadece burası için yazmıyorum. Birçok yazınızı okudum, anlamaya çalışıyorum. Hiç bilmediğim bir makaleyi bile okuduktan sonra üzerine gidip araştırarak bilgi dağarcığıma ekleyebilirim, çünkü düşünüp idrak edebiliyorum. Bilginin sınırı yok yalnız, hepsini öğrenmeye belki ömür bile yetmez. Aslında benim bu ilkenizle ilgili problemim yok yanlış anlamayın. Günlük yaşamımızı bile öğrenerek kolaylaştırıyoruz. En büyük örneği öğretmenler, bildikleri her şeyi bize aktarıyor biz de devam ediyoruz yolumuza kolaylıkla. Şu anda kullandığım harfler gibi. Okumak yazmak gibi. Tabii hayatta hep bir öğretici hep bir öğrenci var. Peki hiçbir öğreticiyle karşılaşmadan bilinemez mi ? Dünya’yı yaşanır hale getirenler hiçbir yerden bir şey öğrenmeden hayallerini, düşlerini keşfedenlerdi. Yani yaşayarak öğrenenlerdi. Ben başlangıç noktanızı merak ediyorum. Süregelen zamandaki değişimleri değil, birbirinize aktardıklarınızı, öğrettiklerinizi değil. Küçük bir örnek vereceğim kendimden, çoğu insan gibi inançlıyken, doğduğum ülke topraklarının dinini benimserken, kendi kendime kaldığım bir yılda düşünerek bir noktaya vardım. Artık bir dine bağlı değildim. Daha sonra araştırıp, okumaya başladığımda düşündüklerimin çoğunun yazılı olduğunu gördüm. Yani benim anlatmaya çalıştığım okuyarak öğrenebilecekken kendim o noktaya varabiliyormuşum. Sıfatlar olmadan, tanımlamalar yapılmadan. Şimdi okumaya devam ettikçe idrak da ediyorum. Mesela rüyalarımız bile bilinçaltından bize sesleniyor. Olacağı şimdiden görebiliyorsun bazen rüyalarında, yani kimse söylemeden biliyorsun aslında.  Bir husus daha var, yaşayan bir insan düşünerek ne kadarını bilebilir, mutlaka öğretilmesi mi gerekir masonluğun.?  Ritüellerinizi, aydınlanma yolunuzu bilmiyorum. Dışarıdan bir gözlem sadece bu.  Mesela hiçbir ritüel vs. yaşamadan yaşayan bedene sahip biri beden dışındaki enerjiye kadar ulaşıyorsa o kişi nerededir? Öğrenilmişlikte sınır var gibi, sizin derecelerinizin sonu var ama hayatta bir sınır yok.
Bu arada forumda yeni olduğum için yanlış yere konu açtım sanırım. Anti-mason değilim.  ;)
« Son Düzenleme: Temmuz 05, 2014, 06:30:01 öö Gönderen: Lilith »
Yaşamak, kendi kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır..

Temmuz 05, 2014, 12:55:16 ös
Yanıtla #1

Bunu sanırım "bana göre masonluk" başlığına taşımak gerekiyor.

Temmuz 05, 2014, 06:33:03 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *
    • lilithartgallery

Evet, forumu daha yeni tanıyorum. Silip başka yere açmaya çalıştım ama izin vermedi site.
Yaşamak, kendi kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır..

Temmuz 05, 2014, 06:37:46 ös
Yanıtla #3

Moderatörler gereğini yapacaktır.