Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İslam'dan Etkilenip Kurdukları Tarikatla ABD'yi Yöneten Masonlar: Shriners  (Okunma sayısı 2642 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 15, 2017, 10:48:55 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu, tam 145 yıl boyunca ABD’de aralarından ABD başkanları, FBI başkanı, üst düzey bürokratlar, kongre üyeleri, yargıçlar, gazeteciler ve işadamları barındırmış garip tarikatın öyküsü.
1870 yılında dönemin en ünlü aktörü olan William Florance, müslümanların yoğun şekilde yaşadığı Marsilya’ya, sonrasında ise Mısır’a yaptığı gezide gördüklerini loca sohbetlerinde anlatır.
Locanın, masonların aşırı elitizminden her zaman yakınan üyesi ve önde gelen ismi Walter Fleming anlatılanlardan çok etkilenir ve "Shriners" adındaki bu tarikatı kurar.

Mekke, Elmas, El Kuran, El Melaike, Ömer, Bektaş, Ali ve benzeri isimler verdikleri mabedlerinde, başlarına fesler takıp, sarıklar bağlayıp Müslümanlar gibi selamlaşmaya başlarlar.
İlk mekanları New York’ta Mekke Mabedi adıyla yapılır. Kuruluştan 30 yıl sonra 1900 yılında ABD genelindeki sayıları 55 bine ulaşır.
Bugün bile herkesin hala bir cami sandığı New York City Center binası bildiğimiz anlamda bir cami değil.

Shriners ritüellerinde, antik Mısır’dan Sufizme kadar yoğun bir doğu etkisi vardı. Ama bunların tamamı sembolikti. Müslümanlıkla dini hiçbir bağları yoktur.

En üst yönetimine Emperyal Büyük Konsey adı verilir ve her yıl büyük emperyal oturum toplantısı ve görkemli yürüyüşler yaparlar.

Feslerini kafalarına geçirip develeriyle resmi geçit törenleri yaparlar. Defalarca buluşmaları Beyaz Saray'da gerçekleşir.

1921 ve 1923 Beyaz Saray buluşmalarında kendisi de bir Shriners mensubu olan ABD Başkanı Warren Harding kafasında fes ile geçittekileri selamlar.

Truman, Franklin Roosevelet, Gerald Ford gibi ABD Başkanları; Omar Bradley, Douglas MacArthur gibi genelkurmay başkanları; FBI Başkanı Hoover gibi üst düzey bürokratlar da üyeleri olur.

Chicago Medine Mabedinin ana salonundaki ‘Hac Yolunda Müslümanlar’ tablosunun altında ritüellerini gerçekleştirirken

Life dergisinin, "gizli localar içinde, prestij, zenginlik ve güç olarak bir numara..." diyerek haber yaptığı 1938 yılında sayıları 350 bin olur.

Politikacıların dışında astronot Buzz Aldrin, aktörler Clark Gable, John Wayne, müzisyen Nat King Cole, Irving Berlin, Johnny Cash gibi ünlü isimler de üyelerinden olur.

O kadar güçlülerdir ki 1952'de Harry Truman, 1960'ta John F. Kennedy başkanlık seçim konuşmalarını Pittsburg'daki Shiners mabedinde yaparlar.

İslami mimari örneklerine göre inşa edilen Shriners mabedleri sadece politikaya değil, elit sosyal hayata da damga vurur.

Örneğin bunlardan Los Angeles El Melaike Mabedi, Grammy ve Emmy ödül törenlerine ve 10 kez de Oskar ödül törenlerine ev sahipliği yapar.

Fakat son yarım yüzyılda İslam kültürünü çağrıştıran isim, sembol ve kıyafetlerini yavaş yavaş, 11 Eylül’den sonra ise hızla terketmeye başlarlar.
Bunun en büyük sebebi ise alttan alta ABD'de İslam'ı yaymakla suçlanmaları ve ülkede İslam karşıtlığının yükselmesi oluyordu.

Ama hala "Selamün aleyküm - Aleyküm selam" diye selamlaşıp, açılış ve resmi törenlerinde "Allah" adını anıyorlar ama günümüzdeki yapıları 20’nci yüzyıldakinden çok farklı.

Günümüzde daha çok orta sınıf erkeklerin, eğlence, arkadaşlık çevresi edinmek ve hayırseverlik için katıldığı bir sosyal organizasyon görünümündeler.

Allah be with you (Allah seninle olsun) yazan Medinah Country Club adlı golf kulüplerinin arazisi içindeki en büyük gölün adı Hatice.
Bugün en büyük etkinlikleri İslam’ın beş şartından biri olan zekattan esinlenerek kurdukları çocuk hastanelerinde ihtiyaç sahibi çocukların ücretsiz tedavisini yapmak.
https://onedio.com/haber/islam-dan-etkilenip-kurduklari-tarikatla-abd-yi-yoneten-masonlar-shriners-574461
http://amerikabulteni.com/2015/08/25/bir-zamanlar-abdyi-yoneten-islamci-masonlar/
https://en.wikipedia.org/wiki/Shriners
https://www.youtube.com/watch?v=DtARf7JHdG8
,
Not:Masonluk ile alakalı acttıgım bir konuda masonlugun ingilterede krala uydurulan bir yalanüzerine kurulup hala o yalan ile devam ettiğini söylemiştirk.
Bu yazı ve alıntı paylaşımdada Amerikada ki benzeri var.
Bu doğrumudur bilemem lakin forumda ne ses getirir insanların bakışı nasıl olur merak ediyorum.Benim ise oldukça fazla sorum var lakin sormayacağım.
Keske cevap verilse anlatılanlar çok ilginc.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 15, 2017, 11:31:08 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7982.0

Konu ile alakalı forumda cokca sozü edilen bir terim vardı Paramasonik kurum ve tarikatlar.
Buda muhtemeldirki onlardan biri lakin paramasonik tarikatı kuranlarda masonlar yine hariciler değil.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 16, 2017, 12:55:24 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Karahan,

Yazınızı okudum. Ilk olarak teşekkür ederim. Aslında sormak istediklerinizi biliyorum. Cevap vermek isterdim. Bilgim kadarı ile.. Lakin masonlar.org un kuralları dışına çıkmak da istemiyorum. Sadece şunu söyleyebilirim, düşündüğünüz gibi..

Saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Ocak 16, 2017, 01:37:54 öö
Yanıtla #3

Form'un atında, üye statüleri bölümünde, "Şrayn masonu" olarak belirtilmişler.

Ayrıca aşağıda paylaştığım Sayın MASON'un, "Şrayn (Islam Agirlikli Masonik Topluluk)" konu başlıklı yazısı 14 sayfa irdelenmiş.Açılan bu konuda ayriyeten tamamlayıcı olmuş.Arzu edenler,aşağıdaki link'i de inceleyebilirler.

https://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=2114.0

En Derin Saygılarımla...
Sen Özelsin

Ocak 16, 2017, 02:15:12 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Oldukça uzun tartışılmış yak layık 14 sayfa.
32.derece masonlar ile başlamış sonra üstad mason olması yeterli görülmüş lakin yinede mason olarak kabul görmüyor.

Benim anladığım ise şu tüm okuduklarimdan shrainer olmayı seçen masonlar kendilerini yardım işlerine adayanlardir. Herhangi bir ritüel iki çalışma yapılmaz .
Linkte verilen konuda da tam uzlaşı olmamış.

EDMUND BURKE