Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Talat Paşa Hakkında Bir Soru  (Okunma sayısı 2848 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 23, 2017, 09:37:52 ös

Talat Paşa Selanik'te mason locasına sırf gizlilik gayesiyle girmişti. Hatta çoğu kaynakta masonların onu davet locaya davet ettiği de söylenir. Lakin Talat Paşa'nın masonluğu hususunda açıkçası aklımın ermediği bir nokta var. Talat Paşa suikastinden sonra malum Ermeni beraat ediyor. Masonların bu suikasti cezasız bırakmaları garibime gidiyor. Sizce Talat Paşa'nın masonluğu ve hatta 33. Dereceden mason oluşu tabiri caizse göstermelik midir? Masonlar Talat Paşa'yı Abdülhamid Han'a karşı kullanmak mı istemiştir? Bunlar kafamı kurcalıyor. Talat Paşa eğer kullanılsaydı, kullanıldığını anlamayacak bir adam da değildi bana göre.
Yoksa benim o dönem hakkındaki masonluk anlayışım o döneme zıt mıdır?
Yanıtlarınız için müteşekkirim.

Mayıs 23, 2017, 11:53:09 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

1913’ten itibaren partinin güçlü adamı ve yeni Dahiliye Nazırı olan Talat, Küçük Asya’da Müslümanların ve Türklerin lehine bir demografik ve ekonomik dönüşüm planladı ve uygulamaya koydu. Talat, böylece bir toplum mühendisi ve Almanya Büyükelçisi Metternich’in 7 Aralık 1915’te Şansölye’ye yazdığı mektubunda belirttiği gibi ‘Ermenilere yapılan zulmün ruhu’ oldu. Talat’ın Hıristiyanlık karşıtı siyaseti öncelikle, 1914 Haziran’ında Ege kıyılarından kovulan ve yerlerine Balkan muhacirlerinin yerleştirildiği sayıları 150 bini bulan Rumlara yönelik oldu. Ardından I. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarından itibaren Ermenileri ve Süryanileri hedef aldı. 1915’teki Ermeni Soykırımı, Osmanlı’nın toplumsal dokusunun sonuna gelindiğini ve saltanatın kaldırılmasını 1922’den çok daha önce haber veriyordu.

ALINTI:  AGOS
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 23, 2017, 11:56:19 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Alıntı
Masonların bu suikasti cezasız bırakmaları garibime gidiyor.

mASONLAR ne zamandan beri İNTİKAM peşinde koştu ?
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 24, 2017, 12:59:10 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ermeni Tehciri'ne soykırım demek büyük bir hatadır. Soykırım özellikleri de taşımaz ayrıca. Bu ayrı bir konu.

Talat Paşa, Türk Masonluğunun ilk Büyük Üstadıdır. 1908 Devriminden 5 yıl önce tekris edilmiş, devrimden 1 yıl sonra da Büyük Üstad olmuş. Bazıları sadece siyasal yaşamına devam edebilmek için mason olduğunu söyler. (Sürgün falan yemişti.) Açıkçası "Yalnızca gizlilik tesis etmek için mason olmuşlardı" iddialarına katılmıyorum. Yalnız öyle bir niyeti olsa devrimden sonra Büyük Üstad olmak yerine, ayrılırdı. İTC'nin kurucularından İbrahim Temo da Arnavutluk'a gidip gelirken uğradığı İtalya'da ziyaret ettiği mason localarından bayağı etkilenmiş, Carbonari hakkında falan bilgi edinmiş. Kısaca örgütlenme masonik olduğu gibi teorik olarak da çok şey kazandılar localardan.

Bu aşamadan sonra hep söylenen bir söz devreye giriyor: Masonluk vardır, masonlar vardır. Herkes kardeş kardeş yaşayıp gidecekse, keşke yeryüzünde herkes mason olsa.
Serius est quam cogitas.

Mayıs 24, 2017, 01:04:20 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın enveratilgan,

Nacizane tavsiyem, masonluk hakkında okuduğunuz, öğrendiğiniz her şeyi atın, bilgenin deyişiyle testinizi boşaltın ve burada masonluğu yeniden öğrenmeye başlayın.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mayıs 24, 2017, 05:36:07 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

" Cevapsiz birakmalari garibime gitti" cümlesini anlayamadim. Nasil bir cevap verilmesi bekleniyor acaba?

Masonluk "intikam" örgütü degilki, gidip adam öldürsün.

Mayıs 25, 2017, 07:03:58 ös
Yanıtla #6

" Cevapsiz birakmalari garibime gitti" cümlesini anlayamadim. Nasil bir cevap verilmesi bekleniyor acaba?

Masonluk "intikam" örgütü degilki, gidip adam öldürsün.

Sayın Tij,
             Masonlar arası kardeşlik duyguları çok güçlü değil mi?Bir insan kardeşinizi öldürse ne yaparsınız,katili öldürmeye çalışmaz mısınız?

Mayıs 25, 2017, 09:51:08 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bu başlık altındaki tartışmalara özellikle katılmıyorum.
Ancak Sayın Nicolus'un bir deyişi dikkatimi çekti: Carbonar hakkında falan bilgi edinmiş .....
Carbonari, 1848'de sona erer.
Ne "falan" hakkında bilgi edinmiş?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 25, 2017, 10:16:21 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Fatih´ten itibaren bütün osmanli padisahlari birer  kardes katilidir.

Mayıs 25, 2017, 11:25:40 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Daha önce de vardı Sn. Tiji.
Onun döneminde legal hale geldi.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender