Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ari Kovani (Masonik Terimler)de Ne ifade ediyor.  (Okunma sayısı 5086 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 21, 2017, 07:55:36 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Doğayı yargılamayalım. Arının yaşamı öyle. Üstelik arının doğadaki  asal işlevi de bizim
 bal dediğimiz nesneyi üretmek değil.
Ancak burada konu o olmamalı.
Çalışkanlık... Çalışkan ol, arı gibi.
Köle ol, ne yaptığını ve niçin yaptığını bilmeden çalış.
Başkaları da senin emeğinden kendilerine çıkar sağlasın.
Arı kovanını simge edinen masonlar bunları düşünmüş müdür acaba?
Sanmam. Düşünmeleri beklenmez ki. Üstelik istenmez ki.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 21, 2017, 08:16:39 ös
Yanıtla #11

Sayın ADAM ,
https://www.tarimbilgisi.com/haber/hayvanlar/bal-arisi-kolonilerinde-hangi-arilar-var//
  Acaba aralarındaki inanılmaz düzenli ve doğal iş bölümü nedeniyle olabilir mi?
  Saygılarımla

Haziran 21, 2017, 10:03:08 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

O linkte değil ama belki bir başka yerde arının hem doğa hem tarım bakımından önemi anlatılmıştır.
Fakat buradaki konu arı değil; arı kovanı.
Üstelik herhangi bir yerdeki arı kovanı da değil, Masonlukta bir simge olarak değerlendirilen arı kovanı.
Masonlukta bu simge (kovan) kim bilir nasıl yorumlanıyor!
Acaba bu bağlamda kovanın biçiminin de önemi var mı?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 21, 2017, 11:50:16 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

ADAM abi "kovanin bicimi" diyince aklima birden bizim "sol literatur"da cok kullanilan "hücre örgütlenmesi" geldi.

Bizden de baska bir sey beklenmez zaten. :) :) :)

Haziran 22, 2017, 01:00:26 öö
Yanıtla #14

Ari Kovani , Caliskanlik diye tabir edilsede.Kovandan kasit kovanın icindeki  çokluk yani kovanin icindeki butunsel arilarin islevini kastediliyor.Yani Ari Kovaninin içindeki uretmeden.Bitmek bilmeyen üretim ve caliskanlik.Masonik anlamda,Ulku mabedinde  simdiki zamanda caliskanlik,kardeslik,is bolumu  ve dusuncelerindeki yasama uygulayacak kitleleri yetistirmek icin kulanilan terim olarak kulanilabiliyor olabilir.Ezoterik bir kavram oldugu icin kendi aralarinda her kavramin bir sifresi var....Tvlerde ve yasam raslantilarimda iki ornek vereyim.Abd devleti para biriminde Ari Kovani olmasi.Guc ve kudretin yönetmenin anlamini anliyorum.İngiliz Kraliyet ailesi uyesi Kralicenin Kostumlerinde Ari sembolize ediliyor.Buda Ana Kralice, Koloni Arilar gibi bir ima bana hiseddiriyor.Tabiki Kavramlar ezeterik oldugu icin bunlar kendi fikirlerim.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Haziran 22, 2017, 02:43:53 öö
Yanıtla #15

Resimdeki masonik önlüğün en üst kısmında bulunan daire içindeki arı kovanı.

York Riti: Cirak-Kalfa-Ustad calismalarina ek olarak; Mark Master, Royal Arch derecelerini ifade eden sembolün merkezindeki arı kovanı, kontrol edilen endüstriyi ve yahut kontrol edilen başka bir topluluğu simgeliyor olabilir.

(Arı Kovanı'nın ilk 3.derecenin üstündeki derecelerin içinde resmedilmesi ve önlükteki temel sembollerden ayrı tutulması; masonluk dışında ve içinde bulunan zorlu bir topluluğu ve ya mekanizmayı kontrol etmek olarak yorumlana bilir.Konu yoruma açık değildi ise,affola. - -  :) )

Derece sistemindeki farklılıkları anlamak için"York Riti" hakkında detaylı bilgi form içinde mevcut.

Sevgiler
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2017, 02:52:21 öö Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Haziran 22, 2017, 04:46:27 öö
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

ARI KOVANI: Çalışkanlığın sembolüdür. Bize bu dünyaya akıllı ve mantıklı yaratıklar olarak geldiğimizi ve her zaman çalışkan olmamızı öğretir.

Alıntı
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 22, 2017, 02:15:53 ös
Yanıtla #17

Sayin Tik-Tak-Tik,Yuksek Dereceli Masonlarin Önlüklerinde "Ari Kovani" resmi olduğunu düşünmemistim.Bilgilendirmeniz icin Tesekkurler. Bir paylaşimda okumuştum.Ari Kovani kavramini Masonluğun 3,33 derecesine ulaşanlar daha cok kulaniyormus.Sebebi acaba daha fazla  ezoterik bilgilere sahip olmalarimi? Saygılarımla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Haziran 22, 2017, 02:20:59 ös
Yanıtla #18

ADAM,Sizce ne tür bir çalışkanlik olabilir? Masonlukta yuksek dereceye gelemeyen yani daha ergin olmayan Masonlar diyelim,Ari kovani kavrami bilgisinden muzdarip mi? Masonlukta derece almis Masonlara Ari Kovani kavrami ile ilgili daha derin bilgiler mi veriliyor? Saygılarımla.

Haziran 22, 2017, 05:23:36 ös
Yanıtla #19

Konu Arı Kovanı mı,Arı mı? Arılar sosyal böceklerdir; bireysel hiç bir arzuları yoktur,onlar için önemli olan türün devamlılığıdır.

İnsan türünün bazı örnekleri bir çok dogmatik saçma saplantılara yaygın biçimde kapılabilirken; hayvanlar, evriminin onlara verdiği zeka ve mantığın dışına çıkmazlar. Onlar, bilmeleri gerekenler neyse, onları evrim sayesinde öğrenmişlerdir. Gerekli olmayan bir şeyle asla ilgilenmezler. Gereksiz inançları, anlamsız hurafeleri olmaz.Bir Arı-"Durup bir şiir yazmalıyım" ve ya "Boğaz manzarasından uçarak bir çiçeğe konmalıyım" demez.Yaptıkları her eylem, kusursuz-muntazam bir düzen içindedir.

Hayvan türlerinin bir çoğunda gözlemlenen, evrim ile öğrenilmiş düz mantıkları, sadece hayatta kalmak üzerinedir.Sosyal hayvan türlerinde ise; bireyin değil, türün devamlılığı önemlidir.

İnsan denilen canlı, hem sosyal hem bireysel canlı türlerinin özelliklerini taşır.Hayata sosyal olmanın edinimleri olan kültürel birikimleri ezberleyerek düz mantıkla bakan topluluklar  ve insanlar da vardır,hayal kurabilenlerde,bu durumu dengeleye bilenlerde...

İnsan topluluklarının bir araya gelme nedenlerine göre yukarıdaki 3.hal de gözlemlenebilir.

(Karmaşık İnsan doğasını tanımlamak için tabiki bu kadar yalın bir benzetme yeterli değildir.)

Gereksinimine göre bir araya gelen sosyal böcek eğilimindeki topluluklardan düz mantık eğilimi olan bazı yapıları tanımlamaya çalışır isek:

İnsanların düşünce eğilimlerini katagorize ettiğimizde, sosyal böcek eğilimindeki hiyerarşik zihin yapılarına uygun düzenlenmiş toplulukları fark edebiliriz.Medeniyetlerinin tüm edinimlerini; ezber,zeka ve düz mantık üzerinden yürüterek materyalist yapı üzerinden tanımlarlar.Kendileri ne kadar inkar etsede, yaratıcılıkları sadece materyal doğadan kopyalama üzerine eyleme geçebilir.

Nazi Almanyası öncesi oluşan materyalist düz mantığın, nasıl arı kovanı gibi bir savaş makinasına dönüştüğü, konu adına güzel bir örnek olabilir.

Arıların sosyal bir tür olarak evrimleşme sürecindeki edinimlerine dikkat ile bakıldığında sadece soy devamına odaklı oldukları ve bütüncül arzularında tek bir bireysellik taşımadıkları göze çarpar; sadece türün devamlılığına odaklanılmış düz mantık taşırlar ve her birey, tür için, kendini hiç düşünmeden anında feda edebilir.Bu durumda, sosyalleşmiş-toplum ve kültürümüzün sonu bizi bu çıkmaza getirecek mi? ve ya getirirse, "bizden geriye ne kalır?" sorusunu da önümüze getirebilir.

Arıların ekolojik katkıları, zamanın şartlarına göre mükemmel sayılabilecek evrimleri,petek şekilleri ise,ayrı bir konu.

Saygılar-Sevgiler
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2017, 05:37:56 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin