Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk ve Simgeler üzerine bir soru  (Okunma sayısı 5185 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 24, 2017, 12:30:30 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlukta herşeyin simge olduğunu okumuştum bir keresinde.

Acaba Masonlukta mevcut simgelere yeni simgeler eklenir mi? Yoksa mevcut simgelerin yeni yeni yorumları mı olur?

Nosce te Ipsum

Haziran 25, 2017, 01:49:33 öö
Yanıtla #1

Sayın ADAM'ın, aşağıda paylaştığım "Masonlukta Kullanılan Sembollerin Tarihi" adlı konu başlıklı linkin içeriğinde, sorduğunuz suale cevaben uygun gelebilecek bir yorumu mevcut.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=17349.msg116096#msg116096

En Derin Saygılarımla...
Sen Özelsin

Haziran 26, 2017, 01:47:37 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın propulsion nacizane fikrim sorduğunuz soru obediyanslara göre farklılık gösterebilecek bir sorudur diye düşünüyorum. Umarım anlatabilmişimdir. :)

saygılarımla.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Haziran 28, 2017, 03:36:57 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında Sn Tık-Tik-Tak'ın paylaştığı link tam olarak bu soruya cevap vermemektedir. Bu linkte sembollerin tarihi sunulmuşken, bu konu başlığı altında sembollerin geleceği konuşulmak istenmiş.

Masonlukta bilgilerin alegorik ve simgesel olarak anlatıldığı doğrudur. Bu kardeşin ne kadar uyanık olduğu ile eşdeğer derecede masona aktarılır ya da mason bunu kendi alır. Herhangi bir simge bir masona "a" anlamını çıkarttıysa, diğer bir masona ise "b" anlamını çıkartması doğru olandır. Aksi takdirde O'nu br simge olmaktan çıkarır logo haline getiririz.

E dünya değişiyor, zaman akıyor, insanlar değişiyor, fikirler evriliyor. Dolayısıyla simgelerde değişiklik gösterebilir(mi?) Bu değişen dünya ve gelişen dünya da masonlarda mesleklerini günümüze ve şartlara uyduruyorlar(mı?)

Bence değişmeli ve yeni simgelerde aramıza eklenmeli. Ne de güzel olur hatta. Bir mason çıksa ve bugün bize yeni bir simge sunsa, bizlerde onu yorumlasak şahane olmaz mı?

Peki hiç değişmedi mi? Hiç yeni simge eklenmedi mi? 300 sene oldu yav. Biride çıkıp şunu da mabedimizde koyalım demedi mi? Cevabı evet yeni bir simge 1977 de mabedimize girdi. Bakalım kim söyleyecek bu yeni simgeyi...   

Temmuz 25, 2017, 08:52:40 ös
Yanıtla #4

Aslında Sn Tık-Tik-Tak'ın paylaştığı link tam olarak bu soruya cevap vermemektedir. Bu linkte sembollerin tarihi sunulmuşken, bu konu başlığı altında sembollerin geleceği konuşulmak istenmiş.

Masonlukta bilgilerin alegorik ve simgesel olarak anlatıldığı doğrudur. Bu kardeşin ne kadar uyanık olduğu ile eşdeğer derecede masona aktarılır ya da mason bunu kendi alır. Herhangi bir simge bir masona "a" anlamını çıkarttıysa, diğer bir masona ise "b" anlamını çıkartması doğru olandır. Aksi takdirde O'nu br simge olmaktan çıkarır logo haline getiririz.

E dünya değişiyor, zaman akıyor, insanlar değişiyor, fikirler evriliyor. Dolayısıyla simgelerde değişiklik gösterebilir(mi?) Bu değişen dünya ve gelişen dünya da masonlarda mesleklerini günümüze ve şartlara uyduruyorlar(mı?)

Bence değişmeli ve yeni simgelerde aramıza eklenmeli. Ne de güzel olur hatta. Bir mason çıksa ve bugün bize yeni bir simge sunsa, bizlerde onu yorumlasak şahane olmaz mı?

Peki hiç değişmedi mi? Hiç yeni simge eklenmedi mi? 300 sene oldu yav. Biride çıkıp şunu da mabedimizde koyalım demedi mi? Cevabı evet yeni bir simge 1977 de mabedimize girdi. Bakalım kim söyleyecek bu yeni simgeyi...   

Ben kimsenin söyleyeceğini sanmıyorum. Mason forumu olduğu halde Masonların pek de iştirak etmemesi üzüyor (En azından son zamanlarda). Gönül ister ki şöyle 4-5 tane Mason aynı konuda birbiriyle tartışsın, fikirleri çarpıştırsın. Biz de arada bilgilenelim.
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Ağustos 01, 2017, 06:08:10 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forum üyeleri maalesef siyasi tartışmalara daha çok önem veriyor. İşin içine siyaset girince masonlarda uzak duruyorlardır belki.

Sn propulsion hep güzel konularla ya da yorumlarla gelir. Kendisi forumun değer verilmesi gereken, yazıları takip edilmesi gereken üyelerindendir. Bu seferki konusu da ilgiden uzak kalmış maalesef. Halbuki çok güzel ve özel bir konu. Bu konuyu biz mabedimizde ziyadesiyle tartışıyoruz.

Şurdan bir örnek ile fikrimi paylaşıyım isterim. AB ülkelerinde hiç aramızda arabasıyla gezen oldu mu? Benim çok oldu. Hiçbir seyahat ettiğim ülkede "U" dönüşü yasak şeklinde bir levha görmedim. Bunun nedeni U dönüşü bizim milletimize özgü bir dönüştür. Trafikte normal şartlarda U dönüşü yapılmaz. Dolayısıyla U dönüşü yasak tabelası görmezsiniz. Ancak ülkemizde U dönüşü yapan şoförler görürsünüz. Bu yüzden de u dönüşü yasak tabelası görürüz her yerde. Almanya'da U dönüşüne Türk dönüşü denildiğini biliyor muydunuz?

Demek ki ülkelere göre uyarı tabelaları farklılık gösterir. Oranın kültürüne, yaşam şekillerine göre tasarlanmış tabelalar görürüz. İşte bir mason mabedinde de o ülkenin kültürüne uygun simgeler görülebilir ya da ekleyebiliriz. Şunu unutmamak gerekir; bir mabedde en önemli simge sütunları süsleyen kardeşlerdir. Bu kardeşlerin kafa yapısı zamanla değişebileceğine ve hatta kardeşlerin kendileri öyle ya da böyle gidip yeni kardeşlerin eklenebileceğine göre bu simgelerde elbette değişebilir, yerine yenileri eklenebilir.

Sorumun cevabına gelecek olursak; araştırın bulun:) Biraz obediyanslarda neler farklı ona bakın. Forumda defalarca değinildi bu konuya

Ağustos 02, 2017, 01:35:28 öö
Yanıtla #6

Sayin 38'e bende katılıyorum.Masonic Tempel'e gezip, görüp fikir almak icin gitmistim.Haftasonu olma nedeniyle Masonic Tempel'in bina yapısini,figurler,binanin icindeki sekil ve meteryalleri inceleyebildim.Bina yapısındaki aslan figürleri,sanatsal cicek motifleri cok guzel duvara res edilmis.Kapida yazilan capter her topluluğun kendine ait obidiyansi.Bina icine halk girebiliyor.Ama Haftasonu olma nedeniyle icerisindeki kapılar kitli.Gitmek isteyenler hafta ici ziyarette bulunursa daha iyi olur.Hafta ici:8:00- akşam 4:00  Masonic Tempeller yurtdışında açık.Bana  yedi dakika yakinlikta Skocriti Masonic Tempel buldum.Tekrardan hafta ici ziyarette bulunacam.Kafamdaki sorulari sorup bilgi alacam.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ağustos 02, 2017, 11:49:33 öö
Yanıtla #7

Sn. propulsion,

Bilgim dahilinde cevap vermeye çalışabilirim.

Öncelikle hiçbir şey durağan değildir. Değişir ve şartlara göre şekillenir. Eskiyi korumak anlamlı ve gerekli ise muhafaza etmek, anlamsız ve çağ dışı ise bağnazlık olabilir.

Bu kapsama;

Eski loca toplantıları tavernalarda ya da çalışma ortamlarında düzenlemeler yapılarak gerçekleştirilirmiş. Şimdi ise sabit localar mevcut. Bu sebeple pek çok obediyans yere serilen halı ya da resim benzeri (hatta tebeşirle çizilen) localar ve yerine konan semboller yerine günümüzde sabit hallerine geçmiş, bunları yaparken de bir kısmını değişikliğe uğratmıştır.

Pek çok obediyans  derecelerdeki bazı çalışmalar, alegoriler kendi kültür veya dini inanışlarına uymadığı için bazı dereceleri uygulamaya koymamaktadır. Örneğin York Riti yerine EKSR in  yaygın uygulanması, EKSR nin de  bazı derecelerinin her ülke de uygulanmaması bu uyarlamaların sonuçlarındandır.

Bu uyarlama öğelerinden biri de Masonlukta çalışmalarda değerlendirilen Yakup'un Merdivenidir.

“Yakup, oradaki taşlardan birini alıp başının altına koyarak yattı. Rüyasında yeryüzüne bir merdiven dikildiğini, başının göklere eriştiğini gördü. Tanrının melekleri merdivenden çıkıp iniyorlardı.”

(Tevrat-Yaradılış, 28,11 -12)

Buna istinaden genellikle bir çalışma tablosu ile tavir edilen bu merdiven İskoçya da farklı Türkiye de farklı uygulanmaktadır. Aşağıdaki resme bakarsanız, orada ilahi varlığı simgeleyen yedi köşeli yıldız, Türkiye'deki inanç gereği Tanrı figüre edilemeyeceğinden beşeri İnsanı simgeleyen beş köşeli yıldıza dönüşmüştür. Yani yok değişiklik yapılamaz diyenler de bizatihi bu değişiklikleri uygulamıştır. Bu kaçınılmazdır.

Sn 38 'in gündeme getirdiği değişikliklerden biri de ÖMBL de gözlemlenendir. Buna göre İnanan, inanmayan, inanıp inanmayan görünen, inanmayıp inanan görünen,  ant içerken 3 kitabından açık olmasından rahatsız olan, hatta kitabın üzerinde gönye pergel olmasını kitabın kutsiyetine aykırı bulan kişilerin kaygılarını gidermek üzere ÖMBL kutsal kitap yerine tüm sayfaları beyaz olan bir kitap uygulamasına geçmiştir. Buna göre olay simgeselleşmiş, her kim neye inanıp üzerine ant içmek istiyorsa o Beyaz Kitap bu değerleri temsil etmiştir. 105 ülkede milyonlarca Masonun tanıdığı ve kardeş bildiği Liberal Masonlukta, Türk Masonların bu yeni simgesini takdirle karşılamış ve bazıları uygulamak ve araştırmak üzere Türkiye'ye gelip gözlemlemiştir.
Sonuç, 5-10 yıl içerisinde pek görmeyiz ama 50-100 yıllar ilerledikçe elbette gereklilik ve toplum gelişimine paralel olarak Masonlukta değişir, Simgelerde değişir. Yoksa hala Taş ustalarının taş ocaklarında yaptıkları ölçüm sohbetleri Locaların konuları olurdu. Değil mi?

Türkiye'deki localarda inançların ağır basması sebebiyle sembollerin sürekli değiştirilmesi, kitabın beyaz hale getirilmesi vs. derken aslında anlayış kökten değişmiş olmuyor mu? Yani atıyorum bundan 150 yıl sonra locaya katılacak adaylar çok dindar olsa, "heykelcilik dinimizce sakıncalıdır" deseler de bu sütunlar vs. de kalksa ne olacak?
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Ağustos 02, 2017, 03:05:54 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Akıl ile açıklanamayacak hiçbir yorumu masonluk kabul etmez. Bundan 150 yıl sonra masonlukta akılcılık ve dogmalardan uzak olmak bir ilke olmaktan çıkarsa, zaten orada masonluktan söz edemeyiz.

Bundan 150 yıl sonrasına gitmeye gerek yok. Adına dindar mı denir bilmiyorum ama dinini yaşayan kardeşlerimde var ve hiçbiri şu mabeddeki sütunları kaldıralım diye bir yorum getirdiklerine şahit olmadım, olacağımıda sanmam. 

Dolasıyıla beyaz kitabın gelmesi anlayışı kökten değiştirmiş olmuyor, Onu geliştirmiş oluyoruz.

Ağustos 02, 2017, 04:56:56 ös
Yanıtla #9

Akıl ile açıklanamayacak hiçbir yorumu masonluk kabul etmez. Bundan 150 yıl sonra masonlukta akılcılık ve dogmalardan uzak olmak bir ilke olmaktan çıkarsa, zaten orada masonluktan söz edemeyiz.

Bundan 150 yıl sonrasına gitmeye gerek yok. Adına dindar mı denir bilmiyorum ama dinini yaşayan kardeşlerimde var ve hiçbiri şu mabeddeki sütunları kaldıralım diye bir yorum getirdiklerine şahit olmadım, olacağımıda sanmam. 

Dolasıyıla beyaz kitabın gelmesi anlayışı kökten değiştirmiş olmuyor, Onu geliştirmiş oluyoruz.

Cevap için teşekkürler Sn. 38,

Eğer gizli bir bilgi değilse, masonlukta "değiştirilemez, değiştirilmesi teklif edilemez" kanunlar mevcut mudur? Verebileceğiniz bir örnek var mıdır bu kanunlarla ilgili?
Mevlana