Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sayın MASON'a soru  (Okunma sayısı 4428 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 17, 2017, 01:06:36 öö
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Şimdi bende sorumu Sayin @MASON'a,yonlendiriyorum.Masonluğun kendi içinde bile dogma varken biz üyeler inandigimiz dinler ve Allah'in emri dedigimiz kurallardan nasıl siyrilacağiz.Saygilarimla.

Sayin @Farmakoloji ,

Masonluk size inandiginiz dinden yada Allah`in emri dediginiz kurallardan nasil siyrilcaginizi zaten ogretmez. Masonlugun amaci bu degildir. Masonlugun icindeki dogmalar kendi organizasyonu hakkindadir.

Saygilarimla

#sn.mason organizasyonunuzdaki dogmalar dan bir kaç örnek istesek?
Bu dogmalar HKMBL demi?
ÖMBL demi daha çoktur?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 28, 2017, 12:21:02 öö
Yanıtla #11
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Şimdi bende sorumu Sayin @MASON'a,yonlendiriyorum.Masonluğun kendi içinde bile dogma varken biz üyeler inandigimiz dinler ve Allah'in emri dedigimiz kurallardan nasıl siyrilacağiz.Saygilarimla.

Sayin @Farmakoloji ,

Masonluk size inandiginiz dinden yada Allah`in emri dediginiz kurallardan nasil siyrilcaginizi zaten ogretmez. Masonlugun amaci bu degildir. Masonlugun icindeki dogmalar kendi organizasyonu hakkindadir.

Saygilarimla

#sn.mason organizasyonunuzdaki dogmalar dan bir kaç örnek istesek?
Bu dogmalar HKMBL demi?
ÖMBL demi daha çoktur?

Sayin @karahan,

Dogmalar HKEMBL`da daha coktur diye dusunuyorum. Ornek olarak, bayanlarin Mason olamamasi yada bir Yuce Yaradan`a inanmayan kisinin Mason olamamasi gibi dogmalar HKEMBL dahilindedir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 28, 2017, 01:39:34 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

@MASON Dürüst ve samimi bir cevap vereceğinizi biliyordum.
Aslında problemde burada tamda dogmaların her türünü red edip kendin kendi yarattığın dogmalarda bogulacaksin.
Insanlara dinlerdeki dogmaları gösterirken kendi yarattığın dogmalara sıkı sıkıya tutunacaksın.
Biraz garip duruyor değilmi?

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 28, 2017, 02:51:05 ös
Yanıtla #13

Merhaba sevgili karahan,

Sanıyorum ki masonluk ideoloji olarak dogmayı reddeder fakat dernekleşme gereği locaların belli kuralları olması da gerekmektedir. Kaldı ki bu kuralların kabul edilmemesi insana bir yaptırım karşılığı vermeyeceği gibi; mason ideolojisine sahip olmasını da engellemez. Örneğin bir bayan, locaya kabul edilemeyeceğini bildiği halde mason öğretilerine ilgi duyabilir; hayatını bu ideoloji çerçevesinde yaşayabilir ve kimse onun bu özgürlüğüne karşı çıkamaz. İnanç açısından bahsi geçen dogmalar biraz daha farklıdır; sorgulanmadan kabul edilmesi gereken kurallara uyulmaması sonucunda ebedi azap, dinden çıkma veya şeri hükümlerin geçerli olduğu yerlerde idamen recm edilme karşılıkları bulunmaktadır.

Bana sorarsanız; dernek ve locaların sahip olduğu kuralların yalnızca dernek işleyişi ve idaresiyle ilgili vardır, dogma teriminin sözlük anlamı ile halk arasında kullanımı açısından doğan keskin yaptırımlar olarak değerlendiremeyiz.

Saygılarımla,
Her söze "bu söz beni nereye götürür" sorusuna yanıt bularak başla.

Ağustos 28, 2017, 03:34:21 ös
Yanıtla #14

Merhaba sevgili ANARCHOSA,

İdeoloji terimi; "düşünbilimsel, toplumsal ya da siyasal bir öğreti oluşturan, ülkü olarak da benimsenebilen, kişi ve kurumların davranışlarına yön veren düşünceler bütünü" olarak sözlük açıklamasına sahip olduğundan, söylediğiniz bu toplu düzen kurumuna uyum sağlama açısından; her kurumda olduğu gibi öncelikle bu davranışlara yön veren düşünceler bütününün idrakı da önem arz etmektedir.

Kaldı ki bahsini ettiğiniz ritüel, simge, terminoloji, kuşanım ve hareketler benzeri ögeleri öğrenmeye hevesli olmak için öncelikle bunlara neyin sebep olduğunu anlama ihtiyacı duyuyorum. Örneğin; islami inanca sahip bir insanın, hayatında hiç kuran okumadan oruç tutması ne denli doğruysa; mason davranışlarına yön veren düşünceler bütününü, yani ideolojisini anlamadan söylediğiniz ritüelleri gerçekleştirmesi de o denli doğru olacaktır; çünkü elbet bir ideoloji vardır.

Söylemek istediğim dogma karşıtı sözleri açmam gerekirse de; insan sevgisi, ilim öğrenme arzusu, zaten kısa olan hayatını boşluklarla daha çok kısaltmama isteği gibi öğretilere sahip bu düşünce bütününü kabul etmek için buna bir zamir verme zorunluluğu hissedilmemesidir; bir bayan, loca üyesi olmadan da bu öğretilere tutunabilmektedir.

Her düşünce ve inanç önce akılda başlamalı ve sorgulanmalı; sonrası her şeyiyle kabul edecek kalbe bırakılmalı, böylelikle dogma dediğimiz şeyler ortadan kalkacaktır.

Yanıtınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim sevgili ANARCHOSA,
Saygılarımla,

Ağustos 28, 2017, 04:27:33 ös
Yanıtla #15

Sn. PavelStarlex, altını çizmeye çalıştığım nokta şudur: Masonluk bir ideoloji, bir -izm, bir öğreti, bir doktrin değildir. Masonluk ideolojidir dersek hata etmiş oluruz.

''bir bayan, loca üyesi olmadan da bu öğretilere tutunabilmektedir.'' demişsiniz. Ben onu kadın olarak düzelttikten sonra, sadece kadınlar değil dediğiniz erkekler içinde geçerlidir diyebilirim. İyi insan olmanın ya da bilgi ereğine ulaşmanın elbette tek bir yolu yoktur.

''Her düşünce ve inanç önce akılda başlamalı ve sorgulanmalı; sonrası her şeyiyle kabul edecek kalbe bırakılmalı'' demişsiniz.
Burada ilk yorumunuza katılıyorum, ancak Masonlukta sonrası kalbe bırakılır gibi bir durum yoktur. Masonlukta her şey Akluhhikmet ile ilgilidir desek yeridir. Masonluk bir din de olmadığı için Îmân gibi bir beklentisi yoktur.

Benim sözleri didiklememi lütfen yanlış anlamayın. Demek istediklerinizi anlıyorum. Ancak herkes aynı şekilde anlamalı, dahası kimse aslında ifade edilmek istendiği biçimden başka şekilde yanlış anlamamalı. Üstelik birde negatif gözle bakanlar, Masonluk ve ideoloji; Masonluk ve imân gibi kelimeleri birlikte duymamalı. Gizli mason dini,  masonlar dünyayı yönetiyor gibi fantazi üreten dimağlar bu basit ikilileri kullanarak buradan fırtına koparıyorlar. Benim derdim orası iledir.

Size merakınız ve araştırma iştahınızı kaybetmeden ''anlama ihtiyacı duyuyorum.'' dediğiniz konularda aydınlık bir yol diliyorum. En ufak bir katkım olabileceğini düşünürsem yardımcı olmaktan çekinmeyeceğimi, gölünüze bir damla da benim ekleyeceğimi bilin...

Sevgili ANARCHOSA,

Yanıtınız beni çok mutlu etti, anlattıklarınız neticesinde hak veriyorum ki belli endişeleri taşımak; fantezi dünyası geniş olan toplumumuz sebebiyle üzücü bir zorunluluk. Sözlerimin yönünü ve anlatmak istediğimi tam anlamıyla tahmin ettiğinize gönülden inanıyorum; sayenizde bu fantezilere sahip komplo teorisyenlerine prim vermemeyi de öğreneceğim :).

Saygılarımla,