Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BU SİTELER HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VAR MI ?  (Okunma sayısı 2346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 19, 2017, 01:57:35 öö
  • Uzman Uye

Sayın üyeler, face bookuma aşağıda gösterdiğim sitelerden sıklıkla görsel mesajlar gelmektedir. Mesajlar İngilizce olarak gelmektedir. Bu sitelerden ;
         - "Freemasons" olanına girdiğimde "Güvenli değil sorun var" ibaresi karşıma çıkmaktadır.

- "Freemasons Squared" olanına girdiğimde "Are you brother- siz kardeş misiniz- "ibaresi çıkmaktadır.

- "Freemason3x3 Shop -Mason Mağazası-" olan ise, Masonik simgeler içeren züccaciye benzeri eşyalar  ile Masonik simgeler taşıyan giyim eşyaları satıldığı anlaşılmaktadır.

ÖNCELİKLE; bu siteler hakkında bilgisi olan var mı?  Varsa durumları nedir ?

"Freemason3x3 Shop olanı bu eşyaları önüne gelene satabiliyor mu? Ben Türkçe olarak Mason olmayanların bu işaretleri ihtiva eden eşya ve giysileri kullanmalarının doğru olmadığı düşüncemi bildirdim , bana cevap vermediler. Yani önüne gelen herkese satıyorlar mı bu eşya ve giysileri merak ediyorum.
          Bilgilendiren olursa şimdiden teşekkür ederim.
          Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Ağustos 19, 2017, 02:08:49 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Alşah,

Bu siteler çeşitli mason/mason yakını kişilerce oluşturulmuş sitelerdir. Örneğin bizim de var bir iktisadi işletmemiz ve haricilere de birçok masonik ürün satılmaktadır.

http://www.iktisadiisletme.com/

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 20, 2017, 02:56:00 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Pekiyi bu doğru mu ?, yani Mason  olmayan birisinin Mason sembolleri taşıyan giysi giymesi veya Mason sembolü taşıyan herhangi bir eşya kullanması doğru mu ?
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 20, 2017, 03:23:00 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Pekiyi bu doğru mu ?, yani Mason  olmayan birisinin Mason sembolleri taşıyan giysi giymesi veya Mason sembolü taşıyan herhangi bir eşya kullanması doğru mu ?
       Saygılar-sevgiler.

Doğru veya yanlış değil fakat hoş karşılanmaz. Neticede insanların masonik sembolleri ne amaçla taşıdığı bilinmez. Belki büyük bir hayranlık duyuyordur, belki kendisini masonmuş gibi göstermeye çalışıyordur, belkide kapıyı çalmaya çalışıyordur. Fakat mason olmayanların masonik semboller taşıması, masonlarca hoş karşılanan bir durum değildir.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 20, 2017, 05:33:56 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Yukarıda verdiğiniz linke girdim. Sitenizde bir kol saati var, onu çok beğendim. Evime dönünce sipariş vereceğim.
        Saygılar-sevgiler
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 20, 2017, 05:42:18 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Yukarıda verdiğiniz linke girdim. Sitenizde bir kol saati var, onu çok beğendim. Evime dönünce sipariş vereceğim.
        Saygılar-sevgiler

"Bizim" derken "yerli" demek istedim. :) İktisadi işletme, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın dernek yapılanmasına aittir.

Sevgi ve saygılarımla
Gnothi Seauton

Ağustos 20, 2017, 11:47:37 ös
Yanıtla #6

Sayın Risus'un paylaştığı link dahilinde gezinir iken, benimde yüzük ve yüzüğün dizaynı gözüme çarptı; dolayısı ile o ürünü sipariş etmeyi düşünür iken, ne yazık ki yüzüğün tükenmiş olduğunu gördüm.  :( - -

Sevgiler
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2017, 11:51:08 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ağustos 21, 2017, 02:12:52 ös
Yanıtla #7

Merhaba,

iktisadiisletme.com adresinde yapıldığı gibi, bazı ürünlerin dernek aracılığıyla satışı güzel olsa da; belli sembollere sahip ürünlerin haricilere satışını hoş bulmuyorum. Şöyle ki, ben de bir harici olarak; bu forumdaki yazıları ve fikir alışverişlerini zevkle okuyorum "sindire sindire okuyup, anlayıp, yorumlamam ve üye olmam 2 yılımı aldı", görüyorum ki buradaki saygı, kültür ve aydınlık fikirler, toplumun genelinin sahip olduğu seviyeden daha teşvik edici; hasretini çektiğim bir toplum anlayışına sahip. Bir çok masonlukla ilgili kitap ve makale okuyup, çoğu fikirlerine hayranlıkla katıldığım bir ideoloji olsa dahi henüz derneğe üye olma şansına sahip olmadığımdan; üyelere saygısızlık olacağı düşüncesiyle bu tür masonik sembole sahip ürünleri sipariş etmiyorum.

Saygılarımla,
Her söze "bu söz beni nereye götürür" sorusuna yanıt bularak başla.

Ağustos 21, 2017, 10:35:09 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Aslında ben de sayın PavelStarlex gibi düşünüyorum. Yani Mason olmayanların bu tür objeleri kullanmalarının doğru olmadığını. Bunu daha önceleri de belirttim ama sayın Risus'un bu tür ürünlerin haricilere de satıldığını belirtmesinden sonra, belki de ekonomik yönden katkı sağlanması amacı ile biraz da ticari bir aktivite olabilir düşüncesi ile beğendiğim saati alacağımı belirttim.   
        Doğrusunu isterseniz bu saati taktıktan sonra bir Mason'un bunu fark etmesi halinde nasıl bir tavır takınacağını da merak etmiyor değilim. Masonlar sakınca görmüyorsa benim için sorun yok.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 22, 2017, 08:46:48 öö
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Masonluğa Gönül vermiş herkesin bu objeleri kullanmasında  bence sakınca olmaması lazım ... Örneğin at nalı büyüklüğünde pergel ve gönye objesini  boyuna takmak pek uygun kaçmaz önlüksüz bir masona ... :D :D :D ;)
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus