Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kabala Nedir  (Okunma sayısı 79528 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 05, 2008, 12:34:00 ös
Yanıtla #50
  • Ziyaretçi

Kabala için bir nevi Tanrı’ nın seviyesine ulaşmak, O’ndan bağımsız hareket edebilmek ve bir başkasının kaderini bu şekilde etkileyebilmekten söz edilir bu büyü müdür, Masonlukta yeri var mıdır? Mason üyelerden bu sorunun cevabını okumayı çok isterim. Şimdiden nezaketinize çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Sayın blossom,

Kabala, bazı kaynaklarda, tehlikeli ve çişitli sırlar ve gizemlere bürünmüş bir sihir ve büyü kitabı olarak yer alır, ama bunun doğruluğu tabi ki kesin değildir. Genel kaynakların kuvvetsiz muhtemel müştereğine göre Yahudi tasavvufu olarak da yer almaktadır. "Kabala öğretisi tüm dinlerde vardır." ifadesi buradan kaynaklanmaktadır. Elbette İslam tasavvufunun Kabala ile doğrudan ilişkisi yoktur fakat ortak tasavvufta yer alan Vahdet-i Vücud - Kabala, İnsan-ı Kamil - Adam Kidmon ilişkisi tüm dinler için mevcut diyebiliriz bu kanıya göre...

saygılar...

Temmuz 24, 2008, 10:42:22 ös
Yanıtla #51
  • Ziyaretçi

Khabala ve diğer öğretiler budha öğretileri de çok güçlü tabanı sağlam öğretilerdir bunlara önyargılı bakmayın.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamalı ve bunlara bir din olarak dil bir dindarlık biçimi olarak bakmak lazım yani dininiz ne olursa olsun bu öğretileri yapabilirsiniz çünkü inanç şeklinizi engelleyen şeyler değillerdir.

Mart 10, 2009, 08:08:42 ös
Yanıtla #52
  • Ziyaretçi

Kabala için bir nevi Tanrı’ nın seviyesine ulaşmak, O’ndan bağımsız hareket edebilmek ve bir başkasının kaderini bu şekilde etkileyebilmekten söz edilir bu büyü müdür, Masonlukta yeri var mıdır? Mason üyelerden bu sorunun cevabını okumayı çok isterim. Şimdiden nezaketinize çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

gercekten kabala bir felsefik görüş inanışmıdır yoksa bir büyümüdür bunu anlamak zor  ve bilgili arkadaşlardan bunun cevabını bekliyorum
« Son Düzenleme: Mart 10, 2009, 08:22:26 ös Gönderen: hewal73 »

Mart 11, 2009, 11:24:59 öö
Yanıtla #53
  • Uzman Uye

Alma arzusunun verdiği hazzın geçici ve sınırlı olduğunu,mutlak haz ve huzurun vermekle,özgecilikle elde edilebileceğini ve bu anlamda egonun ıslah edilmesi gerektiğini öğreten ve yaradılışın sırlarını tefekkür yoluyla,öğrenmeden çok hissetme şeklinde algılamanın yollarını ve gerçekliğini öğreten bir düşünce sistemi olarak kabul ediyorum...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 11, 2009, 05:12:17 ös
Yanıtla #54
  • Ziyaretçi

sayın ceycet bilgileriniz için teşekkürler

Mart 11, 2009, 05:13:45 ös
Yanıtla #55
  • Ziyaretçi

aslında ben şunu sormak istiyorum peki anti masoncular neden kabala hakkında farklı görüşler belirtiyorlar neye dayanarak bu görüşü karalıyorlar ve farklı bir şeytani düşünceymiş gibi lanse ediyorlar anlamıyorum.

Mart 12, 2009, 10:38:22 öö
Yanıtla #56
  • Uzman Uye

Sayın Heval 73,kabala ezoterik bir öğreti olması ve herkes tarafından kolayca algılanamıyacağı düşünülerek uzun yıllar usta-çırak yöntemi ile öğretilmiş,kitlelere açıklanmamıştır.Ancak insiye yoluna girenlerin kademeli geçişleri ile bu öğretiyi kavrayacakları düşünülmüştür.Bu nedenle,kabala öğretisi binlerce yıl bir sır olarak görülmüş,kullandıkları semboller büyücülükle ilntilendirilmiştir.
Mahiyetini bilmeyen önyargılı kimseler ve fanatik dinciler-dindarlar değil-kabala üzerinden masonluğu lekeleyebileceklerine inanmışlar,kısmende başarılı olmuşlardır.
Ancak günümüzde kabala öğretisi,dünyanın heryerinde öğrenilmekte,kabul görmekte ve toplumun kurtuluşuna,vucuda getireceği uyumla vesile olacağı düşünülmektedir....Saygılarımla..
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 12, 2009, 05:39:51 ös
Yanıtla #57
  • Ziyaretçi

Sayın ceycet beni bilgilendirdiğiniz için teşekkürler ama az önce sayın mason tarafından yayınlanan Mason ve Masonluk üzerine yazısında    ''Mason, öğrendiği prensipleri herkese öğretmeye, yaymağa çalışır''. diyor peki öğretmeye çalışıyorlarsa masonlar neden gizliliğini koruyor (ha herkese öğretilmiyor biliyorum ama ) neden çoğu kişi bunu karalama peşinden koşuyor.

Mart 12, 2009, 06:14:36 ös
Yanıtla #58
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hewal,

Izninizle ben cevap vermeye calisayim.

Masonlar, ogrendigi prensipleri herkese ogretmeye, yaymaya calisir. Ogretmeye ve yaymaya calistigi seyler insanlik ile ilgilidir, masonluk ile degil. Mason, kamil insan olmak icin yapilmasi gerekenleri aktarir, insanlara ornek olmaya calisir. Bunu maalesef herkese yapamaz, duzelemeyecek oranda gozleri kapali, ruhunu seytana satmis, saplantilari olan, birseye koru korune bagli olanlara birsey anlatmak, dogru olan yolu gostermek oldukca zordur, anlamalari pek guctur. Bu nedenle dogruyu bulmaya calisanlara daha cok  yardimci olur.

Maalesef herkes Mason olamaz, bu nedenle Masonluk ketum bir olusumdur ama asla gizli degildir. Ketumiyet bizler icin oldukca onemlidir, bilgileri, alabilecek insanlarla paylasmaya calisiriz. Bazi at gozlukluler, Masonlugu dinle, parayla ya da kotu amaclarla es tutmaktadir, tamami yanlistir. Iste bu yakistirmalari yapanlar da Masonlugu karalamis olmaktadirlar.

Umarim aciklayabilmisimdir.

Saygi ile...

Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mart 12, 2009, 07:47:26 ös
Yanıtla #59
  • Ziyaretçi

Sayin Hewal,

Izninizle ben cevap vermeye calisayim.

Masonlar, ogrendigi prensipleri herkese ogretmeye, yaymaya calisir. Ogretmeye ve yaymaya calistigi seyler insanlik ile ilgilidir, masonluk ile degil. Mason, kamil insan olmak icin yapilmasi gerekenleri aktarir, insanlara ornek olmaya calisir. Bunu maalesef herkese yapamaz, duzelemeyecek oranda gozleri kapali, ruhunu seytana satmis, saplantilari olan, birseye koru korune bagli olanlara birsey anlatmak, dogru olan yolu gostermek oldukca zordur, anlamalari pek guctur. Bu nedenle dogruyu bulmaya calisanlara daha cok  yardimci olur.

Maalesef herkes Mason olamaz, bu nedenle Masonluk ketum bir olusumdur ama asla gizli degildir. Ketumiyet bizler icin oldukca onemlidir, bilgileri, alabilecek insanlarla paylasmaya calisiriz. Bazi at gozlukluler, Masonlugu dinle, parayla ya da kotu amaclarla es tutmaktadir, tamami yanlistir. Iste bu yakistirmalari yapanlar da Masonlugu karalamis olmaktadirlar.

Umarim aciklayabilmisimdir.

Saygi ile...

Sayın dino beni aydınlattığınız için teşekkürler.