Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yahudi Geleneği İle İlgili Bir Soru  (Okunma sayısı 22661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 24, 2011, 02:36:34 öö
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Musevilik ( yahudilik ) kişilik yapısına bakmaz... dolayısıyla, doğduğunda yahudidir... Bu durum Anlaşılmasını zorlaştırır,içe dönük bir yapı kazandırır...

Masonlar ise kişiliğe baktığından, doğuştan olmadığından, anlaşılması kolay... ZAN'a gerek yok... ipucu fazla...

Saygılarımla

Haziran 24, 2011, 03:21:08 öö
Yanıtla #11
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Hacamat, bir yanlisiniz var yahudi olmak icin dogmak yetmiyor yahudi bir anneden dogmaniz gerekiyor. Annesi yahudi olmayip babasi yahudi olan cocuk yahudi olarak sayilmiyor. Sadece kucuk bir ayrinti.

Birde sunu sorayim, Mason dogulmuyor demissiniz (varsayalimki oyle) siz sirf dogusunuzdan kaynaklanan bir inancami, yoksa dusunup kavrayip dogruluguna inandiginiz birseyemi inanmak istersiniz? (sadece kisisel merakimdan :) )

Saygilar
Sirius
İmza -M-

Haziran 24, 2011, 11:53:48 öö
Yanıtla #12

sn hacamat,
umarım sevivon.com da tüm sorularınıza cevap buluyorsunuzdur
hatta," mose online" kısmına tıkladığınız zaman 24 saat tüm sorulara cevap bulabilirsiniz
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Haziran 24, 2011, 06:32:41 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Geleneğin kaynağı belirsizdir, farklı anlatımlar mevcuttur.

Sizden sonra gelen ziyaretçilere onlardan önce mezarın ziyaret edildiğine dair bir ip ucu bırakırsınız.

Bu gelenek başladığında mezarların başlarındaki taş, ufak taşların yığılması, ufak tepecik yapılması ile hazırlanır;
Ziyaretçiler tepeciğe taş bırakarak vefat eden kişinin mezarının hiç tamamlanmadığını gösterirler.

Mezarda yatan kişiye onu hatırladığımızı ifade etmek amacıyla bırakılır.

Ruhun mezardan çıkmaması ve istirahatine rahatlıkla devam edebilmesi için konulur.

ve bir kaç yorum daha...

Saygılar

Haziran 24, 2011, 06:54:17 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Sonuç olarak, Yahudi bir anneden doğmak yetiyor, doğuştan Yahudi olmak için. Ayrıca ben bu sistemi kurmadım ki bana soruyorsunuz. Görüyorsunuz işte Yahudiler doğuştan inanışlarıyla beraber doğuyor. Sanırım bu sorunuzu bir Yahudiye sormanız gerekiyor sayın Sirius.Yanılıyormuyum.

Mason babadan olan, kesin ( garantisi yok ) Mason olamadığına göre...
Yahudi anneden gelen kesin Yahudi olduğuna göre...

başından beri bahsettiğim konuyu heralde izah edebilmişimdir.

Bunlara bağlı, Yahudiliği çözebilmek güçleşiyor...
Masonluğu ise sembolleri dahi hepsini, ne denmek istendiği, amacı,ne olup bittiğini ,dikkatli bir göz ayıklıya bilir...

Esas bir konu var, onu atlamayalım. Sayın Mustafa Kemal ''Doğuştan Mason olunur'' derken kişiliği öne sürdü... dolayısıyla biz haricilere tepeden bakarak (kişiliksiz ) dedi... Bu konuya bir açıklık getirmesi gerekiyor... Belkide bana ''kişiliksiz'' dedi. O kısmı anlamadım...
Saygılarımla

Haziran 24, 2011, 07:06:53 ös
Yanıtla #15

Bu kadar saçmalacağını düşünememiştim...

Güzel konu olur bu... Emin misiniz Masonluğun doğuştan olmadığına?

Sayın Mustafa Kemal ''Doğuştan Mason olunur'' derken kişiliği öne sürdü... dolayısıyla biz haricilere tepeden bakarak (kişiliksiz ) dedi...

Bu iki cümle aynı mı?

Kişilik derken kastedilen "kişiliksiz"likle alakalı mı? Yoksa insanların sahip oldukları özellikler mi benim kastettiğim?

Bunları bu şekilde yazmak, yazan idrak edemeyecek kadar beyinsiz değilse, son derece kötü niyetli bir davranıştır.

Sn. Hacamat, haddinizi bilin lütfen.

Her Mason kabul edilinceye kadar "haricidir". Bu farkı görmekten aciz misiniz gerçekten? Yoksa her zamanki gibi artniyetli  önyargılarınızla polemik yaratma çabanız mı devam ediyor? Kendime ve tüm Kardeşlerime kişiliksiz demeyecek kadar "beyne" sahibim ben.

Size kişilksiz demedim. Ama bu saçma çıkarımı iki ayrı başlıkta tekrarladıktan sonra, kirli bir düşünce yapısına sahip olduğunuzdan eminim artık.

Bu sefer anlarsınız ümidiyle bir kere daha yazıyorum.

Masonluk doğuştan gelir DEMEDİM. Acaba Mason olmak için gereken nitelikler doğuştan mı gelir, bu üzerinde tartışılması güzel olacak bir konu dedim.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Haziran 24, 2011, 07:31:17 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili Mustafa Kemal Bey, sizi kendini cok hirpalar gordum. Duvara Karsi konusuyormus gibi gordum. Kasinti yapmaya gerek yok zannimca. Amma benim kulagimi deldiler kupe olsun diye sunu dediler;
Etme cahille muhabbet bezdirir
Alma cam ile taharet cizdirir.

Suskunluklarim ve sevecenliklerimin yani sira dogustan gelenlikliklerimle.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Haziran 24, 2011, 07:35:45 ös
Yanıtla #17
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Hacamat,

Sakin ola ki bu mesajimi okuduktan sonra beni Kardeslerimin avukatligina soyunmus bir Mason olarak nitelendirmeyiniz. Tek niyetim duydugum rahatsizligi vurgulamaktir.

Herseyin basinda, lutfen forumumuzda yazilan mesajlari art niyetlerden arinarak ve katilimda bulunduguz konulardan onceki gonderilen mesajlari "manipule" etmeden degerlendiriniz. Bunu sizden butun ictenligimle rica ediyorum.

Gelelim sevgili Mustafa Kemal Kardesimin yaptigi yoruma. Kendisini tanimami bir yana birakiyorum, Masonlukta gecirdigi yillari ve engin bilgisini de bir yana birakiyorum; daha dun Tekris edilmis bir Kardesim bile Masonlugun esitlik ilkesinden haberdar olurken, kendisinin bu kadar onemli bir olguyu es gecmesini ve "haricilere yukardan bakmasi" ihtimalini dusunemiyorum. Onceki yazdiginiz mesajin "haricilerin kisiliksiz olarak gorulmesi, onlara yukridan bakilmasi" kisimlarindan duydugum derin rahatsizligi da vurglamadan gecemeyecegim. Hicbir Kardesim, asla haricilere yukaridan bakmaz. Bundan daha cok rahatsiz edici bir itham ben dusunemiyorum. Cok guzel bir siirden bir misrayi alintilayarak mesajimi neticlendirmek isterim.

"Bir adam, camur birikintisinin icindeki guzelligi gorebildigi zaman Masondur."

Bu yazdigim misrayi da "manipule" etmemenizi rica ediyor ve ilerleyen zamanlardaki artniyetsiz mesajlarinizi okumayi umit ediyorum.

Sevgilerimle..
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Haziran 24, 2011, 09:23:17 ös
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Masonluk doğuştan mı derken kastettiğim, insanın kişilik yapısıdır... Sayın Mustafa Kemal sanırım bu sizin bakış açınız. Yaptığınız yorum bu.
siz bunu söyledikten sonra,ben ne düşünebilirim ki başka...

Siz yazdınız, ben yükseksesle okudum, bir başkası yükseksesle  ''Masonluk doğuştan mı derken kastettiğim, insanın kişilik yapısıdır.'' farklı okursa buyursun okusun.

Kişilik sahibi insanlar Mason oluyor bizde kişiliksiz, ön yargılı, niyeti bozuk her hakarete maruz birisiyiz...

Sayın Noah, Rahat olun biz ''ben'' o kitabı ezberledim...  ''laham içinde güzellikler aramaya geçtim...  Etraf çamur zaten...
Saygılarımla

Haziran 24, 2011, 09:25:58 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili Noah'nin dediklerine tamamen katiliyorum. Mustafa Kemal'in veya baska herhangi bir Mason'un, dogustan Mason olunabilir demesinden, hariciler kisiliksizdir sonucunu cikarmak oldukca sacma olur. Cunku unutmamak gerekir ki, eger bu fikirde olunsaydi, insanlar kendi ailelerindeki haricilere de kisiliksiz gozuyle bakiyor olurlardi. Gunumuzde bir cok Mason'un babasi veya oglu Mason degildir, peki bu onlarin kisiliksiz olarak algilandigini mi gosterir bize?

Ayrica Noah'nin da altini cizdigi gibi Masonluk esitlik ilkesi uzerine kurulmustur ve bir Aristokrasi gibi degerlendirilmemelidir asla...

Esenlikler...
Laus Deo
YY & Y