Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 28 Şubat Kararları Nelerdir?  (Okunma sayısı 21049 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 04, 2011, 12:12:18 öö
Yanıtla #20
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Ben sadece bir yanlis bilgiyi düzelteyim. MGK 1961 Anayasasında ilk kez düzenlenmiş, 1982 Anayasasında da varlığını korumuş istisari nitelikte bir Kuruldur.

Diger tartışma konularına girmeyeceğim. Ama sorunun yine ordunun atirk siyasetindeki merkezi konumundan kaynaklı Oldugunu düşündüğümü söylememiş yetineceğim.

Saygılarımla.

Mart 05, 2011, 10:58:56 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Açıkcası konunun uzatılmaması ve gereksiz tartışmalara girilmemesi adına ben de bir şey yazmak istemiyordum ama bu konu açılmış ve tabiri caiz ise *Pandoranın kutusu açılmış bir kere*...

Sn skullG geçen aylarda bir Kamu Y. prof.'u ile konuşurken de kalabalık ortamda kendisi de Mgk'nın 82 Anayasası kurumu olduğunu söylemişti, hali ile şaşırıp ilgili kkuruluş kanunlarını ve 82'de sadece düzenleme olduğunu söylediğimizde geri adım atıp yanlış hatırladığını söylemişti. Tabi bizde de ince bir tebessümle. BU tarihler de kurumun yapısı da herkesce kolayca karıştırılıyor...

Ancak istişari kurum olsa da sonradan yapılan düzenlemelerle biraz yumuşadığını, ve MGK kararlarına hükümet 'uyar' ve 'dikkate alır' tanımlarının bir darbe sonucu oluşturulan bir kurumun ne kadar istişari olabileceğini siz benden daha iyi bilirsiniz.

Asıl konuya gelirsem, denseydi ki, "O dönemde yapılanlar tamamen doğru, hepsini destekliyorum, X partisi XYZ şahısları Cumhuriyet düşmanı ve bunları da asmak kesmek müstehak" kısa ve öz şekilde sanırım daha tatminkar olurdu. Ki hukuki olarak zaten herşey sakat, ve evrensel ilkelere zaten uymaz. Bu kanaldan girildiğinde yapılacak şey de "Benden farklı düşünmeyen yaşamasın; Halk mı devlet içindir devlet mi halk içindir?; Doğru -kime göre neye göre doğru; vs gibi felsefeyi de içine alan aylarca yıllarca uzayacak tartışmalara kapı açılabilirdi. Ama bu syede herkes de durduğu yeri, tarafı bilirdi...

O dönemdeki yapılanmanında askerin içindeki -güçlü- bir kesimin ABD uzatması ile -ve sonrasında durdurması ile- hareket ettiği çok kimselerce biliniyor. Artı bunlara hiç girmiycem; beni ilgilendiren olay o dönemden sonraki ülkenin genel durumu. Hafızam beni yanılmıyor bu konuda gayet net hatırlıyorum. Örnek olarak önceden sadece belirli kurumlarda ve bazı üniversitelerde başörtülü öğrenciler sorun yaşarken heryerde hatta bugün bile bazı devlet hastanelerinde sorunlar yaşanmaya başlandı. Askeri yaklaşım ve o dönemin şahinleri, herhangibir tarikat/cemaat/sade müslüman/diğer azınlık ve müslüman olmayan cemaatler arasında hiçbir ayrım yapmadı. Kendi halinde cuma namazına giden insanlar fişlendi. derseniz ki kılmasın kardeşim; veya vakit namazlarından geçtim, cuma namazı bile kılmak isteyen insanların yaşama hakkı yok, kimse kendi inancını yaşamasın, vs açıkca belirtin. Ancak o zaman insan doğasından kaynaklanan farklılıkları tek tipe çevirmenin literatürde tek bir örneği bile olmamasını nasıl açıklayacaksınız?

Artı, o dönem sonunda, Ülkemizdeki en derin ekonomik krizlerin temelleri atıldı. Keşke, yapılanlar tamami ile haklı ve güzel şeylerdi diyebilseydim. Evet marjinal kesimler vardı, halen de var, ancak imam hatipler gibi okulları hedef tahtasınakoymak tamami ile akıl mantık dışı bir eylem. Ki imam hatipleri kapatmak adına yapılan ve tüm meslek liselerini geri dönüşülmez şekilde ayaklar altına alan bir uygulamanın ahlaki meşruiyetini bana kimse ispat edemez. Bugün bile ulusal sanayideki eksiklikleri hissediliyor. Bu dönemdeki alınan kararların ekonomik yaralrı ile 2001 krizini yaşadık. Bugün bile ülkenin durumundaki hal o günlerden miras kaldı...

Bana isteyen istediği tanımlamayı yakıştırabilir zerre kadar takılmam zira ben kendi durduğum yerden ve perspektifimden gayet memnunum . Ve aksini söyleyecek olanlarda sn Mustafa Kemal de istediğiniz gibi düşünebilirsiniz; zira benim kimsenin düşüncesini yargılamak gibi bir derdim yok, sizinde yok ise zaten aksi düşüncelerin ortak paydası olan "ülkem için iyi" çıkış yolu ise, farklı görüşlere de düşmanca bakmanın bir mesnedi olmadığına inanıyorum.

Velhasılı o döneme dair pek bilinmeyen ama dönemin kimi siyasilerinin hatta yakın yıllarda da benzer bir girişim yapıldığı da söylenir; kimi siyasiler (milletvekilleri ve kilit bazı isimler) yassıadaya bir gezi düzenliyorlar. diyorlar ki, "hücreleriniz hazır!, Karar sizin". Artı ben bir kısmı ile şahsen konuştuğum olmuştu; *işkence* o dönemde bilfiil uygulandı.. Müstehak diyorsanız lütfen açıkca söyleyin...

Devlet düzenine karşı yapılan eylemlerin affı yoktur o apayrı bir konudur, ki o dönemde bu sınıfa giren söylemler büyük ölçüde hukuki olarak cezalandırıldı ve cezalandırılmakta. Hatta kıyaslama abesle iştigal gelebilir kimilerine ancak Ahmet Kaya'nın hayatı davalar ile geçmişti, abuk sabuk saçma sapan, hatta, ölmeden önceki malum olaylardan ötürü açılan davada bile X gazetesinin haberine istinaden mahkeme tamami ile somut delil olmadan ceza vermişti. Devlete karşı işlenen suçlarda her ne hikmet ise ülkemizde her daim fiilen terör estirenler ellerini kollarını sallar, ama bir şarkı sözü yazan bir şiir yazan, hatta üniversite kantininde bir bildiri/basın açıklaması okuyanlar yıllarca hapis yatar, aşağılanır, vatan haini ilan edilirdi...

Zannımca yeterince uzattım... Saygı ile