Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir saniyenin binde biri  (Okunma sayısı 8855 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 01, 2011, 06:27:35 öö
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Size bir hak tanıyorum, süreniz bir saniyenin binde biri;

Tam ölürken bu süreyi nasıl değerlendiridiniz?
Veya ağzınıdan neler dökülürdü?
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Ocak 01, 2011, 02:32:53 ös
Yanıtla #1

Tam bu sirada ben hicbirsey dusunemezdim benden hayatimin en kritik aninda romantik sozler mi soylememi bekliyorsunuz ? Yoksa baskalari icin iyi dilek temennilerinde mi bulunmami ?

Kime bu soruyu sorarsaniz sorun size verilecek yanit genellikle aldatici olur. Cunku o ani gercekten yasamayan biri yasadigi andaki duydugu hissiyati anlayamaz, bilemez, kavrayamaz. Bunun icindir ki, boyle anlarin gelmesi durumunda insanoglunun verdigi tepki derecesi kisiden kisiye ve yasadigi duruma gore farklilik tasir.

Tam olurken bu sureyi nasil degerlendirirdiniz sorusunu sorarken Sayin Prometheus; verilen sure icersinde ne gibi  bir kosul altinda bulunurduk mesela .. bunu biraz daha genis bir bicimde anlatmis olsaydiniz sanirim bu sorunuzun cevabini almak pek de zor olmazdi, diye dusunuyorum. Bazan olume yakin anlarda muthis seyler olur ve sahsin yasami bir anda degisebilir. Burda cok ince bir detay soz konusu oldugu icin ifade etmek zorlasir.

Peki son olarak agzimizdan neler dokulseydi hangimizin soyleyecegi sey ne ise yarayabilirdi ki ? Ben de size soruyorum :) kisinin olumune mani olan sozlerin dokulmesi mi yoksa sadece ne acidan soyleyenilebilcek sozlerin soylenmesi durumunda hangi kosul altindaysa durumu daha iyiye ya da kotuye gitmesi dusunulur ?

Saygilarimla bu arada guzel bir konu baslatmissiniz sizce olume yakin bir insan olecegi ani beklerken aklina hangi sey dogru durust gelebilir - olumle burun buruna olmak hangi insan icin ondan daha onemli birseyi dusunmesine yol acar ? Ben olsaydim olum ani benim icin kacinilmazsa durup bekler ve hayata gozlerimi bi guzel yumardim. Yapilacak birsey yok cunku ..

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ocak 01, 2011, 10:40:20 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Bence o saniyeyi bilebilsek kafamızda ezberlerdik. Hemen 1 saniye sonra deseler sevdiklerimin üzülmemelerini söylerdim. Yada son pişmanlıklar. Hayat denilen filmin finalı. Son durağa gelmeden inilen bir tren gibi.
Tebrik ediyorum soruyu soran arkadaşı. Teşekkürler....

Ocak 01, 2011, 11:47:03 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

1 sn binde biri bir hak mı ? Biizm için ...Düşünmek istemiyorum..

Ocak 02, 2011, 03:34:40 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Ocak 02, 2011, 08:02:18 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ölmeden  once yasanan panik  anı salgılanan hormonların  etkisini düşünürsek, bilinçli  anda  belirlenmiş  olan cumle olmayacaktır.İnsanın butun davranısları  yasamını  devam ettirmek ve  korumak ustunedir.Bu amaca  uygun bir  davranıs olabilir.
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Ocak 02, 2011, 12:03:05 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Yeni Katilimci
  • *

Sanırım, gözlerimin hafifçe kısılmış hali ve nispeten sağ tarafa daha çok çekilmiş bir gülümseme ile çıkan bir "hıh" sesi...

Mayıs 10, 2011, 10:55:51 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Mayıs 10, 2011, 10:59:57 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Beynin ne kadar hızlı çalıştığını biliyor muyuz? Yada düşünce hızını ölçebilir miyiz? O kadar kısa sürede binlerce hayat yaşanabilir gibi geliyor bana. kaldı ki bazı canlıların ömürleri inanılmayacak kadar kısadır. yani böyle bir düşünce nasıl olurdu acaba?
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 15, 2011, 05:17:55 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sanırım, gözlerimi gökyüzüne çevirir o ana bakarak '' çokk güzell '' demek isterdim. Tabii o kadar vaktim varsa.. (: