Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Alkol Yasağına Yargı Freni  (Okunma sayısı 4348 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 25, 2011, 04:12:40 ös
  • Aktif Uye

Danıştay, bakkal ve marketlerdeki alkol satışının durdurulmasını iptal etti. Karara göre, gençlerin katıldığı etkinliklerde de alkol satılabilecek.

Danıştay, kamuoyunda tartışma yaratan alkol yönetmeliğiyle ilgili iki konuda yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Danıştay 13. Dairesi, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun 7 Ocak 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin, ''Hacmi 20 cl ve altında bulunan ambalajlardaki alkollü içkilerin bakkal ve marketlerde satılamayacağı'' ve ''Çocukları ve gençleri hedef alan veya bu kişilerin ilgi alanına giren etkinliklerde alkollü içki satılamayacağına'' ilişkin hükümlerinin yürütmesini durdurdu.

Bu düzenleme ile davalı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun hacmi 20 cl ve daha düşük hacimli olan ambalajlı ürünlerin fiyatlarının çok düşük ve ulaşılabilirliğinin kolay olması nedeniyle çocukların ve gençlerin korunmasının amaçlandığını belirttiği ifade edilen kararda, ''Bu belirtilmekte ise de ilgili Kanunda alkollü içkilerin 20 cl ve altındaki hacimde ambalajlı olarak piyasaya sunulması yasaklanmadığından, ayrıca bunun alkollü içkinin kullanımını teşvik edici ve özendirici bir yönü bulunduğu konusunda, hukuken kabul edilebilir bir gerekçeye dayanılmadığından, anılan kuralda hukuka uyarlık görülmemiştir'' denildi.

Yönetmeliğin, 24. maddesinin 2. fıkrasının (d) bendindeki, ''Çocukları ve gençleri hedef alan veya bu kişilerin ilgi alanına giren etkinlikler ile bu nevi etkinliklerin tanıtımında ve etkinliğin gerçekleştirileceği mekanlarda, alkollü içki markaları veya alkollü içki markalarını çağrıştıracak nitelikteki unsurlar kullanılamaz ve bu etkinliklerde satış ve sunum yapılamaz'' hükmünün de yürütmesi durduruldu.

Mayıs 25, 2011, 04:13:35 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Mayıs 25, 2011, 05:44:30 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sadece alkol için değil, bütün yasakların kaldırılmasını dilerim.
Güzel haber teşekkür ederim.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 26, 2011, 03:04:38 ös
Yanıtla #3

yasaklamak yerine , alkolden uzaklaştıran ve  nefret ettiren bilincin gelişmesi yönünde tedbirler alınmalı
uzun vadede gerisi kendiliğinden sağlıklı sonuçlarla gelir
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Mayıs 26, 2011, 03:13:20 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın sahnesarsan, şu "uzaklaştıran ve nefret ettiren" kısmını "bağımlılıklara" yapsak nasıl olur? Çünkü alkolün tümden zararlı olmadığı açıktır. Ben her gün bir bardak kırmızı şarabın çok faydalı olduğunu biliyorum. Hele insanı Ömer Hayyam gibi içerseniz, ölümsüz yaptığını da biliyorum :) Bakmayın siz her şeyi kötüleyen zihniyete, domuz eti de zararlı derler ama, Hristiyan alemi binlerce yıldır domuz eti yiyor ve daha az sağlıklı diyemeyiz. Ayrıca doğu ülkelerinde at, köpek eti de çok sevilir ve yenir.
Keşke şu doğru diye bize öğrettiklerinden uzaklaşabilsek.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 26, 2011, 11:59:37 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın Sahnesarsan, alkol kullanmak o kadar kötü bir şey değil ki !  Bütçeniz uygun ise kararında alınan şarabın  ne gibi bir zararı olabilir ? Siz bağımlılığı kastediyorsanız o başka. Buda toplumun yapısı ile ilgili bir olaydır. Öyle toplumlar vardır ki, hemen hemen herkes içki kullanmasına rağmen  rahatsız edici bir ufak bir  hareket  olmadığı gibi, bazı toplumlarda ise çok az tüketilmesine  karşın çok büyük olaylar olabilmektedir.
        Bilindiği gibi yasaklar daha çok merak edilir.   Yasaklama yerine  daha insani tedbirlerin alınabileceğini düşünüyorum.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 27, 2011, 12:12:58 öö
Yanıtla #6

Neymiş efendim...
Atatürk rakı içiyormuş.
Aslandı o, aslan...
Aslan sütü içecek tabii.
*
Hadi siz "dönülmez akşamın ufkundayız" diye ince ince başlayın, ben de size yıllar önce yazdığım yazıyı anlatayım...
*
İçki yasaklanabilir.
Bence mahzuru yok.
Ama rakı asla...
Çünkü takunyalılar öyle zanneder ama, aslında "içki" değildir rakı.
*
Yurt sevgisidir örneğin...
İki tek attın mı, "n’olacak bu memleketin hali?" diye endişelenmezsin aksi olsa!
Tıp bazen çaresizdir...
O ilaçtır.
Gurbete bile iyi gelir.
*
Kontörsüz muhabbettir.
Büst gibi oturan adamın bile çenesini açar, gülümsetir. Kahkahadır. Acısıyla tatlısıyla hatıraları kaydeden hard disk’tir.
*
Botoks’tur bir nevi.
En kaknemi bile bir başka görünür gözüne... Çirkin kadın yoktur, az rakı vardır. İçilir, güzelleşilir.
*
Herkesin gençlik hatası olabilir... Bira içersin.
Sonradan para kazanıp tenise başlayınca, şarap içmeyi matah zannedersin. Amerika’da TIR şoförlerinin içtiği viskinin dublesine Etiler’de TIR parası ödersin, ayrı...
Kürkçü dükkánıdır.
Döner dolaşır, gelirsin.
*
Orhan Gencebay’dır.
Entel barlarda, sosyete kulüplerinde dinlemeye utanırsın... Ama hepimiz biliriz ki, ezbere bilirsin... İstediğin kadar ağız burun kıvır, altın plağı hep o alır.
Tatlıses’tir.
Realite’dir.
*
Çocuktur, ağlarsın.
*
Hele beyaz "p"eynir ile "k"avun olursa sağında solunda... Örgüttür.
PRK...
Ama bölücü değil, birleştirici örgüt.
Türk’ü de içer, Kürt’ü de, Laz’ı da, Çerkez’i de. Sor bak, Ermeni’si de, Rum’u da, Yahudi’si de.
*
AB’cidir...
Çünkü Rum öyle bir meze yapar ki, helali hoş olsun, Kıbrıs’ı veresin gelir!
*
Madem gıcıksın rakıya...
Neden balık avlıyorsun o zaman kardeşim?
Şerbetle mi yiyeceksin lüferi?
Ne anlamı var deniz börülcesinin, rokanın, radikanın, cibezin...
İnek miyiz biz?
*
Yanlış şiir okuyorsun...
Hapse giriyorsun.
(Üstüne, yanlış şair okuyorsun...)
*
Oku bak...
Ne diyor dünya güzeli Orhan Veli:
Şiir yazıyorum
Şiir yazıp eskiler alıyorum
Eskiler verip musikiler alıyorum
Bir de rakı şişesinde balık olsam...

Tabi ki Yılmaz Özdil :)
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 27, 2011, 01:06:05 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Sayın Mustafa Kemal, bu güzel paylaşım için ne denebilir ki ! Yazanın da paylaşanın da yüreğine sağlık.
"Vur ama dinle beni"