Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Adnan Oktar vesilesiyle Mason localarına Kuran tebliği yapılıyor  (Okunma sayısı 49901 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 21, 2012, 10:33:03 ös
Yanıtla #30
  • Uzman Uye

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 23, 2012, 01:04:45 öö
Yanıtla #31
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

İttihat ve terakki hakkında...

"Osmanlı toprakları üzerinde adı bilinen ilk loca ise 1748 yılında Halep’te kurulan , İskoçya Büyük Locasına bağlı, İskenderun Locasıdır. İlk Türk Masonları ise Yirmisekiz Çelebizade Sait Çelebi, İbrahim Müteferrika ve Humbaracı Ahmet Paşa dır.
Koca Mustafa Reşit Paşa gibi, önemli devlet adamları ve aydınların bu localara girdiği loca arşivlerinden öğrenilmektedir.
İstanbul da kurulan localar; 1861 yılında ‘Ser Locası, 1867 yılında Prootos ve ‘l’Etoile du Bosphore’ Localarıdır.
Sultan V. Murad, Şehzade Nurettin Efendi, Şehzade Kemalettin Efendi, Şeyhülislam Musa Kazım Efendi, Şeyhülislam Hayri Efendi, Müderris Mahmut Esad Efendi, Sadrazam Keçecizade Fuat Paşa, Sadrazam Mithat Paşa, Sadrazam Ahmet Vefik Paşa, Sadrazam Tunuslu Hayrettin Paşa, Sadrazam İbrahim Hakkı Paşa, Berlin Büyük Elçisi Sadullah Paşa, Şinasi, Ziya Paşa, Namık Kemal Prootos üyeleridir. Bu devirde İstanbul da kurulan Mason Locaları aydınların barınağı olmuş ve buralarda yetişen Masonlar Meşrutiyetin kurulmasını düşünsel ve eylemsel yönlerden etkilemişlerdir.
Abdülhamit, Sultan V. Murad'ın mason olması nedeniyle, ilk devirlerinde masonların eylemlerine pek karışamamış, fakat V. Muratın ölümünden sonra tutumunu sertleştirmiştir. Bu olaya bağlı olarak 1905 yılından itibaren localar İstanbul dışında ve özellikle Makedonya'da (Selanik) açılmaya başlamıştır. Makedonya'da kurulan locaların en önemlileri İtalyan Obediyansına bağlı ‘Macedonia Risorta’ ve ‘Veritas’ Localarıdır. Bu iki locanın üyeleri arasında önemli siyaset, devlet adamları ve Komutanlar vardır. Kazım Özalp Paşa, Sadrazam Mehmet Talat Paşa, Mithat Şükrü Bleda, Mehmet Cavit Bey, Manyasizade Refik Bey, Kazım Nami Duru, Bahriye Nazırı Cemal Paşa, Faik Süleyman Paşa, İsmail Canbulat Bey, Hoca Fehmi Efendi, Osman Adil Bey; Mehmet Servet Bey, Fazlı Necip Bey ve Emanuel Karasu Efendi bu locaların üyelerindendirler.
Bu tarihe kadar ülkede toplam 23 loca kurulmuştur. Birinci ve İkinci Meşrutiyetin , Jön Türklerin, İttihat ve Terakki Cemiyetinin kurulması ve eylemleri bu kişilerin gayretiyledir.
Aynı zamanda İttihat ve Terakki yöneticileri olan bu kadro, İkinci Meşrutiyetin ilanından sonra, Osmanlı İmparatorluğunda Milli Masonluğu kurmak için harekete geçmişlerdir.
Türkiye Büyük Locasının kurulması işlemi sırasında İstanbul’daki Selimiye Süvari Fırkası Komutanı Prens Aziz Hasan Paşa, Maliye Bakanı Mehmet Cavit Bey, Mehmet Talat Sai Paşa, Mithat Şükrü Bleda, Rıza Tevfik Bölükbaşı, Fuat Hulusi Demirelli, Faik Süleyman Paşa, Jandarma Genel Komutanı Galip Bey, Hüseyin Cahit Yalçın kurucular arasındadır.

1 Ağustos 1909 günü ‘Maşrıkı Azamı Osmani’ adı altında ilk Türkiye Büyük Locası kuruldu. Büyük Üstadlığa Mehmet Talat Sait Paşa ve yönetime Jandarma Genel Komutanı Galip Paşa, Rıza Tevfik Bölükbaşı, Osman Talat Bey seçildiler.

1923 de Cumhuriyetin ilanı ile birlikte, ülkenin yabancıların işgali ve etkilerinden kurtulması sonucu, Masonlukta yeni bir ulusallık anlayışı ve bilinçlenme başlar ve bünyesini Atatürk devrimleri ve ilkelerine öz ve biçim olarak uyarlar. Türkiye Büyük Locasının o zamanki ismi olan ‘Maşrıkı Azamı Osmani’ adı ‘Türkiye Büyük Maşrıkı’ olarak değiştirilir.

Atatürk’ün Cumhuriyetçi kadrosunda görev alanların büyük bölümü Masondur. Bir bakıma yönetim ve devrimlerin gerçekleştirilmesi Masonlara emanet edilmiştir. Fethi Okyar, Rauf Orbay, Refet Bele Paşa, Ali İhsan Sabis Paşa, Meclis Başkanı Kazım Özalp Paşa, Meclis Başkanı Abdülhalik Renda, Başbakan Hasan Saka, İçişleri Bakanları Şükrü Kaya ve Mehmet Cemil Ubaydın, Dışişleri Bakanları Bekir Sami Kunduh ve Tevfik Rüştü Aras, Sağlık Bakanları Rıza Nur, Adnan Adıvar, Refik Saydam, Behçet Uz, Milli Eğitim Bakanları Reşit Galip, Hasan Ali Yücel, Ekonomi Bakanı Sırrı Bellioğlu, Milletvekilleri Cevat Abbas, Atıf Bey, Edip Servet Tör, Yunus Nadi, Reşit Saffet Atabinen, Memduh Şevket Esendal, Hilmi Uran, Tevfik Fikret Sılay, Ahmet Ağaoğlu, Ankara Valisi Nevzat Tandoğan ve Belediye Başkanı Süleyman Asaf İlbay, İstanbul Valileri Muittin Üstündağ, Lütfü Kırdar, Danıştay Başkanı Mustafa Reşat Mimaroğlu, Jandarma Genel Komutanı Galip Paşa, İstiklal Mahkemesi Başkanı Necip Ali Küçüka, Amiral Mehmet Ali Paşa Atatürk’ün çevresinde ülkeye hizmet etmiş Masonlardır."

Kaynak: HKMBL

Haziran 23, 2012, 07:32:18 öö
Yanıtla #32
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Türk Masonluğu'nun tarihine ilişkin verilmiş (daha doğrusu HKEMBL sitesinden aktarılmış) bu özet bilgiye hiç diyecek yok. Hatta bu vesileyle bir başka açıdan tartışma bile yapılabilir. Keşke Sayın Thoıth'un bu anlatımı bir başka başlık altında olsaydı da, orada farklı ve düzeyli bir paylaşımda bulunabilseydik.

Burada verilen bu bilginin bu başlık ile bağlantısını kuramadığım için bir şey diyemiyorum.

Hani o bağlantıyı gösteren biri olsa... 
« Son Düzenleme: Haziran 23, 2012, 07:34:47 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 23, 2012, 10:57:49 öö
Yanıtla #33
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sayın ADAM,

Başlıkla bağlantı kuramamış. Zaten başlıkla bir bağlantı da yok, kalmadı. Son 10 mesaja göz atılsa zaten görülecek.

Sevgili Thoth Kardesim, İttihat Terakki'deki Masonlar ile ilgili NOSAM33'un sorusuna cevap olsun diye bir alıntı aktarmış anladığım kadarıyla eline saglik...

Bağlantı da burada. Burada yapılan bir uyarıya misilleme yapılıp ilgisiz sorular sorulunca cevap da bu başlık altında verilmiş oldu. Halbuki soran 'ara' seçeneğini kullanda Türkiye'de Masonluk başlığında tarihsel gelişimler ilgili bir sürü ayrıntıya ulaşabilir.

Ben böyle biraz ağır yazinca ne oluyor. Hoşgörüden filan bahsediliyor. Hoş görmüyorum efendim, toleransla yaklaşıyorum ben. O toleransta öyle gormemezlikten gelmek demek değil. Buranın ciglestirilmesine vb hoşgörü gösteremeyiz, toleransın da sınırı orada.

Saygılarımla.

Haziran 23, 2012, 02:01:01 ös
Yanıtla #34
  • Uzman Uye

Sayın Thoth , ADAM  Paylaşımınızdan dolayı şahsınıza teşekkür ederim.

Sayın skullG;

Ben böyle biraz ağır yazinca ne oluyor. Hoşgörüden filan bahsediliyor. Hoş görmüyorum efendim, toleransla yaklaşıyorum ben. O toleransta öyle gormemezlikten gelmek demek değil. Buranın ciglestirilmesine vb hoşgörü gösteremeyiz, toleransın da sınırı orada.

Buranın ciglestirilmesine  : Sus dedin sustum, neden Mason'sun belli bir seviyeye ulaşmıssın dedim bir Harici olarak SUSTUM; şunu iyi bilmeni isterim ben hayatım boyunca ciddi bir insan oldum ve ASLA laubaliği ve Basit'liği tasnif etmedim .Bir densizin bir suçlamasını gerekli başlıkta açmayınca bu can hıraş bağırmanızı anlamıyorum.Lütfen Mason olmanın vakurluğunda uslüp takınmanızı bir Harici olarak rica ederim.

Benim gibi basit bir konumda olan biriyle uğraşacağınıza lütfen o malum şahıs hakkında yazın veya onula ilgili konu açılmasını engelleyin; neymiş efendim Osmanlıyı yıkmışız demişim ne büyük hataymış bu yarabbim beni affedin Sayğıdeğer Mason kardeşlerim affedin, affedin İttihak terakkinin asil ruhlu insanları affedin. Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 23, 2012, 02:03:27 ös
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Lütfen SAyın skulG lütfen benimle ilgili yorum yaparken biraz daha dikkat edin ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 23, 2012, 09:12:41 ös
Yanıtla #36
  • Uzman Uye

Sayın skulG, hakkında vardığım yanlış anlamadan dolayı ; kendisinden ve onun şahsında tüm formdaki Mason ve harici üyelerden yapmış olduğum kirlilikten dolayı Tekrar ÖZÜR dilerim .Saygılar :( :( :(
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 24, 2012, 03:14:49 öö
Yanıtla #37
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Oldumu şimdi Sayın Nosam33 siz tam gaz tam gaz gidin sonra benzin bitsin.

Saka bir yana gerek yazılarınız da gerekse düşüncleriniz de inanılmaz bir gelişme görüyorum.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Haziran 24, 2012, 11:13:47 ös
Yanıtla #38
  • Uzman Uye

Sayın Arais ;
 Yorumunuz için teşekkürler, sonuçta ham taş yontulmaya yeni başladı.Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 25, 2012, 08:20:49 ös
Yanıtla #39
  • Aktif Uye

Henüz bir arabaya sahip olmadığım için araba kullanamıyorum.. Ve bana bir araba vereceğini söyleyen bir araba galeriside yok.. Neden kendimi araba kullanır vaziyette sanıp buna göre şekilleniyorum anlam veremedim..

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: