Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: As above so below  (Okunma sayısı 3792 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 09, 2011, 11:22:50 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu öğretinin simgelerde karşımıza çıktığına bir kaç kez rastladım.

Masonlukta bu öğreti bir temel midir ? Eğer temel öğreti ise örneklendirirmisiniz.

Saygılarımla

Ekim 09, 2011, 05:41:33 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yanıtsız.

Bende "bu bir kabala öğretisidir.Masonlukta kabalanın öğretileri yoktur.Çünkü masonluk dogmalara karşıdır" gibi bir yanıt bekliyordum.
Bende bu cevap karşısında simgelerdeki o nitelemenin anlamını öğrenecektim yada soracaktım.

Sağlık olsun.

Saygılarımla.

Ekim 09, 2011, 08:20:36 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Yanıtsız.

Bende "bu bir kabala öğretisidir.Masonlukta kabalanın öğretileri yoktur.Çünkü masonluk dogmalara karşıdır" gibi bir yanıt bekliyordum.
Bende bu cevap karşısında simgelerdeki o nitelemenin anlamını öğrenecektim yada soracaktım.

Sağlık olsun.

Saygılarımla.

Sayin isiginesiri,

Beklediginiz gibi bir cevabin gelmeyecegini dusunuyorum. Masonlukta kabalanin ogretileri yok degildir. Bircok ritte kabaladan bahsedildigi, hatta bazi ritlerde kabalanin merkezi bir rol oynadigi bilinmektedir. Simgesel derecelerde dahi kabalanin izlerini bulanlar olmustur. Bunun yaninda kabala Masonlugun en genel ve temel ogretilerinin icerisinde bulunmamaktadir.

As above so below ifadesi, Hermes'in Zumrut Levhasi'nda gecer. Zaman icinde bircok okultist bunu aciklamaya girismistir. Bunun uzerinde konusmak, bu ifadeyi aciklamak isteyen buyursun. Ancak, kanimca dogrusu Zumrut Levha'nin tamamini incelemektir, icinden secilen bir cumlecigi degil. Sayin isiginesiri forumda arama yaptiktan sonra boyle bir baslik bulamaz ise, buyursun acsin.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ekim 09, 2011, 09:03:50 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Eureka ya tekrar teşekkür ediyorum.Aramalarımdaki kelimeyi değiştirerek bulduğum sayfayı ilgili olan forum okurlarına rehberlik etmesi açısından buraya linkini yerleştiriyorum.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,87.msg90.html#msg90

Herkese faydalı olması dileğimle.

Saygılarımla