Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Samed Behrengi  (Okunma sayısı 2495 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 30, 2012, 10:12:38 öö
  • Uzman Uye

Zülfü Livaneli - Taht Bir Yana Şah Bir Yana [Samed Behrengi]

Samed Behrengi

(1939-1968) Haziran 1939'da İran'ın Tebriz kentinde doğmuştur. Babasının adı İzzet, annesinin adı Sara idi.İran genelinde seyahatler ile Fars ve Azeri halk kültürü üzerine incelemeler yaptı.Halkın dilinde dolaşan masalları, söylenceleri derledi, yorumladı, yeniden yazdı. Bunları derlemenin yanı sıra, çocuk öyküleri yazdı. Ne var ki kimilerince çocuk öyküleri olarak görülen bu yapıtlar kimilerince de İran ve diğer dünya halklarına, adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme gibi öğütlerde bulunan metinlerdir. Zamanının Şah yönetimine karşı masal ve hikâyeler yazarak karşı koymaya çalışmış, başkaldırmıştır.Samed Behrengi öğretmen okulunda okumuştur. ğrenimini tamamladıktan sonra köy okullarında öğretmenliğe başlamıştır. Kısa hayatı boyunca her zaman çocuklara hayatı anlatmaya çalışmış ve öğretmenlik görevinde kalmıştır.
Samed Behrengi (1968) 29 yaşındayken şüphe uyandıran bir biçimde Aras nehrinde ölmüştür. Yüzerken boğulduğu söylentisi yayılsa da buna kimse inanmadı, çünkü Behrengi, yazdığı masallarla, ülkesinin başına çöreklenmiş Şahlık düzenini açıkça eleştiyor, her türlü baskı yönetimine karşı çıkıyordu. Bu yüzden suikaste uğradığı düşünülmektedir.Yapıtları onlarca dile çevrilmiştir.

Eylül 30, 2012, 02:20:03 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Alıntı
Zamanının Şah yönetimine karşı masal ve hikâyeler yazarak karşı koymaya çalışmış, başkaldırmıştır.

Demek ki  ne yapmamız lazımmış; Karşı çıkmayıp her şeyin Haktan geldiğine inanıp susmak gerekirmiş miş miş.

O yüzden , Dün Geceden itibaren susma moduna geçtim. :-X

Saygılar
« Son Düzenleme: Eylül 30, 2012, 02:22:53 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 01, 2012, 01:02:53 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Daha üç-dört yaşındayken elime Behrengi'den Masallar ve Küçük Kara Balık kitaplarını tutuşturarak muhtemelen bugün olduğum kişi olmamdaki sınırsız katkılarının en önemlilerinden birini yapmış olan anne ve babama ne kadar minnettar olduğumu anlatmam zor.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Ekim 02, 2012, 01:34:12 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Ben Ayşegül Tatilde ve Kemalettin Tuğcu vb. okudum . Lakin böyle bir hikayeyi bugün şimdi okuyorum . Kendimin neden bu durum da olduğumun kısa bir kesiti. Küçük KARA BALIK' taki  kadar yürek ve cesaret olmadığından böyle isyankar haldeyim. Böylelikle kendi  açımdan bir eksikliğimi daha giderdim.Lakin o çocukluk döneminde verilen mesajı kavramakta , bizleri yetiştiren Anne ve Babaların da Kara Balıkta ki ileri görüşlükte olması en önemli bir ayrıcalıktır, o kitapı okuyan çocuklar açısından . Saygılar Sayın Mason

Not: 3. 4 Yaş okuma açısından tam anlayamadım , belkide Sesli şekilde okunma yapılmıştır. Saygılar
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2012, 01:45:47 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus