Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Fasizmin Ortasi Yoktur, Ya Bizdensin Ya Onlardan  (Okunma sayısı 2238 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 20, 2013, 08:08:44 ös
  • Uzman Uye

MHP'lilerin saldırısına uğrayan 'Zengin Mutfağı' adlı oyun gösterimden kaldırıldı!

Kurt işareti yapan 3 kadın tarafından saldırıya uğrayan "Zengin Mutfağı" adlı oyun apar topar gösterimden kaldırıldı. Olaya ilişkin konuşan İBB Şehir Tiyatroları, "Başka oyun tercih ettik, arkasında birşey yok" dedi. Duruma tepki gösteren yönetmen Aslı Öngören ise gerekçenin inandırıcı olmadığını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda 1970'li yıllarda bir zengin konağının mutfağında geçen 'Zengin Mutfağı' adlı oyun, kurt işareti yapan üç kadının saldırısına uğramış, saldırıya tepki gösteren seyirciler oyunu ayakta alkışlamıştı. Ancak oyuna karşı çıkanlar "faşizm eleştiriliyor" diyerek oyuna karşı çıkmaya devam ettiler.

Saldırı seyirci tepkisiymiş!
 Akşam gazetesinden Seray Şahinler'in haberine göre, geçen ay sahnelenmeye başlanan oyun, şehir tiyatrolarının şubat ayı listesinden çıkarıldı. Kararın ardından Genel Sanat Yönetmeni Hilmi Zafer Şahin ve oyunun yönetmeni Aslı Öngören Akşam gazetesine açıklamalarda bulundu.

"Başka oyun tercih ettik, buna hakkımız var" diyen Şahin, şunları söyledi: Bu kararın özel bir nedeni yok. Açıklaması olması da gerekmiyor. Gösterilen tepki bir seyirci tepkisidir. Herhangi bir siyasi parti mensubu "oyun kaldırılsın" diyemez. Bunun kararını biz veririz...

Tiyatro oyununa kurt işareti yaparak saldırdılar!

MHP'liler oyunun takipçisi!
 Yönetmen Öngören ise şu ifadeleri kullandı: Oyunda aşçı o dönemde yaşanan olaylara yönelik, "Neymiş bu ölçü" diye soruyor. "Faşizm' cevabını alınca da, 'Hay ben bu faşizmin gelmişini, geçmişini, soyunu, sopunu..." diyor. Tepkileri buna... Yönetici olduğunu söyleyen iki MHP'li bize gelip, "Oyundan rahatsızız, kaldırılmasını yönetime bildirdik. Sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi.

"Şehir Tiyatroları izlemek isteyene karşı da sorumlu"
 Oyunun yazarı Vasıf Öngören'in kızı olan Aslı Öngören, "Çok kızgınım, hiçbir gerekçe inandırıcı değil. Zengin Mutfağı bir tiyatro klasiğidir. Şehir Tiyatroları, bu oyunu izlemek isteyenlerin özgürlüğüne karşı da sorumlu. Yönetim bu işin arkasında durmalı" dedi.

"Seyirci sahip çıksın"
 Başrol oyuncuları da twitter'dan destek istedi. Aşçı Lütfü'yü oynayan Murat Garipağaoğlu, "MHP'li arkadaşların tavırlarından bu konuda kendilerine epey güvendiklerini anladık. İzlemek istiyorsanız bu hafta sondur" dedi. Irmak Örnek ise, "Seyircimizin oyuna sahip çıkmasını bekliyoruz" iletisini paylaştı.

Twitter'da yapılan yorumlar
 - İnsan kime hizmet ettiğini bilmeli' Zengin Mutfağı'nı kaldırmak isteyenlerin insanlığa hizmet etmediği kesin!

- Zengin Mutfağı'nı bu ay izlediniz izlediniz... Şubat ayı programına almamışlar. Türkiye'de sanat 'özgür'lüğünün geldiği yer!

- Şuan Türkiye için olabilecek en cesur oyunlardan biri. Ayrıca bir an bile sıkmıyor.

- Kesinlikle gidilmesi gereken bir oyun. Ayakta alkışlanmalı.

- Erk, tiyatroyu kendine rakip görüyor. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.

- İzledim, bir kez daha izleyecegım. İyice aklıma kazınsın da ben de bazıları gibi toplumsal baskıyla sansürlenmeyeyım diye...

- Zengin Mutfağı'yla ilgili bu ihtimale inanmayı reddediyorum! EY SEYİRCİ sana gene çok iş düşer, inlet Reşat Nuri'yi bu hafta!

Sol Haber

Ocak 20, 2013, 08:11:04 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Zengin Mutfağı - Şener Şen 1988

Iyi izlemeler, özellikle genc arkadaslar iyi izlesinler.

Saygilar

Ocak 20, 2013, 10:43:18 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus