Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ezoterizm Üzerine Bir Yazı  (Okunma sayısı 3635 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2013, 02:26:59 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu Foruma yazı yazma olanağını elde etmiş olan bir kişi kalkmış, Forumun bu bölümünde Ezoterizm ile bağlantılı bir yazı yazmış.

Biliyormuş gibi tam doğruymuş yazmış, şuradan buradan duyup yanlış öğrendiklerini hatta bilmeyip de varsaydıklarını.

Yanlış terimler de kullanmış yazısında ama zaten şu “ezoterizm” terimi bile kavramsal bakımdan iyice anlaşılamadığı ve yer yer yanlış yazıldığı için, bunun karşıtının yanlış yazılmasını hoşgörebiliriz.

Bu konu başlığı altında ilk aşamada takılmak gereken, tarihteki Tapınak Şövalyeleri Örgütü’ne ezoterik bir nitelik yakıştırılması.

Bunu da Forumda yayınlanmış en son konu bağlamında hoş görmek gerekiyor, çünkü bir yerlerden öyle okunmuş, öyle alınmış öyle sanılmış. Bunun öyle nitelenişi, dediğim yazının yazarının yanılgısı değil. Yanılgı, yanlış kaynak kullanımından ileri geliyor.

Şimdi…

Ben derim ki Orta Çağdaki Tapınak Şövalyeleri Örgütü’nün hiçbir ezoterik yönü yoktu. Doğrudan Papa’ya bağlı olan, Katolik Sistersiyen Tarikatı’nın üzerine oturtulmuş bir dinsel-askeri örgüt nasıl ezoterik olabilir ki? (Örgütün sonraki o finansal-ticari biçimlenmesi ayrı bir fasıl.)

Tarikata yeni bir şövalyenin alınmasında uygulanandan başka hangi amaçla nerede ne gibi bir tören yapılıyormuş? Törensiz ezoterik örgüt olur mu?

Ne gibi bir öğreti içeriyormuş? Bu öğretinin aktarımında ne gibi simgeler kullanılmış? Öğretisiz ve simgesiz-alegorisiz ezoterik örgüt olabilir mi?

Kaç derecesi varmış? Bu dereceleri kim oluşturmuş ya da geliştirmiş? Yoksa günümüzdeki bazı ender ezoterik örgütler gibi tek dereceli miymiş? Öyle olsun mu istemiş St. Bernard?

Çalışmalarını nasıl yapıyorlarmış? Çalışma yapmayan bir ezoterik örgüt olabilir mi?

Sakın bir Orta Çağ örgütü için bunların gizliliği/bilinmezliği söylenmesin. Çok daha eski tarihlerdeki hatta Antik Mısır’daki ezoterik kurumlar hakkında bile birçok bilgi var. Tapınak Şövalyeleri Tarikatı'nın kuruluş ve kabul töreninin ayrıntıları da belgelenmiş durumda. Sadece 1118-1127 tarihleri arası biraz bulutlu.

Yoksa burada Tapınak Şövalyeleri’nden söz edilirken, konu başka mı? Örneğin 15. yüzyıl ve sonrasında İskoçya’daki Tapınakçılardan söz edilmekte olabilir mi? 

Yoksa Larmenius adlı kişinin taşıdığı ve transferini sağladığı söylenen şu ünlü 22 imzalı patentin ardından, 1804 yılında Bernard Raymund Fabré-Palabrat önderliğinde örgütlenen ve kuşkusuz bu kez ezoterik bir nitelik taşıyan Yeni Tapınakçılar (Néo-templiers) ve sonrasında günümüze dek uzanan OSTMH ya da SMOTJ gibi paramasonik örgütlerden mi söz ediliyor? Bu arada başkaları da var elbette. Hangisi?

Bu konudaki bir paylaşım, ancak şu belirttiğim soruların yanıtları verilirse anlamlı olabilir.

Başta değindiğim o yazı bu kadarla bitmiyor. Dahası da var.

Dahası da var ama önce dikkati çeken buydu. Bakalım buna bir yanıt bulabilecek miyiz. Dahasına sonra devam ederiz.

« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2013, 02:34:22 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 20, 2013, 03:35:18 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın ADAM'ın vurguladığı gibi bazılarımız,tapınakçılarla tapınak şovalyelerini karıştırıyoruz.

Papa'nın kendine bağlı bir askeri oluşumun ezoterik öğretiyle yetiştirilmesine izin vermesi mümkün olabilir mi?
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 21, 2013, 07:53:03 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

O yazı üzerine benim yazdıklarım okundu ya da okunmadı; Sayın ceycet'ten başka bir yorum yapan olmadı; pek önemli değil. Önelmli olan Forum arşivinide bir belge olarak kalması. İleride başka merakı uyananların da şöyle bir giöz atması.

Bu arada bu başlığın açılmasına neden olan bir diğer başlık üzerine hayli yazı yazıldı. Okunmasını öneririm.

O diğer başlıkta bir de ilginç iddia vardı; şuyle bir anlama geliyordu: "Ezoterik sistemi izleyen bir kurumda alt düzeyde olan kişiler öyle her konuda her istediğini düşünüp söyleyemez; susturulurlar ve düşünceleri yönlendirilir. Oysa egzoterik (bu yanlış yazılmıştı) çalışan ortamlarda kişiler her istediklerini düşünüp söyleyebilir." Aslında durum bunun neredeyse tam tersi olduğuna göre, acaba ben mi yanlış anlamışım?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 21, 2013, 08:31:29 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Evet,tam tersini ifade etmiş.

Güleyim mi,ağlayayım mı şaşırıyorum.

Bırakın kişileri,antimasonik veya egzoterik anlayışı benimseyen bir kaynağın bile ne olursa olsun bunu savunma olasılığı olamaz.

Egzoterik kurumlarda,kendi düşüncesini oluşturma şansını çok zor da olsa yakalayabilenler,bunu ifade ettiklerinde kafaya deyneği yerler.
Ben"O"yum,"O"ben değil...