Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktaki Düzen kavramının İncelenmesi … 6  (Okunma sayısı 2439 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 05, 2013, 05:10:30 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

“Bir mason yükümlülüklerini yerine getirmezse ne olur?”

Böyle bir soru nasıl çıkabiliyor ki?... Yükümlülüklerini yerine etirmeyen mason mu var?

Demek var ki, böyle bir durumda ne olacağının sorgulanması söz konusu olmuş.

Yazar buna yanıt verirken, Masonluğun amaçlarını ve ilkelerini benimsemeyen bir kişinin zaten mason olmaması gerektiğini belirmiş. Sonra da Masonluğa girmesinden önce buna dikkat edildiğini fakat sızmaların da söz konusu olabileceğine değinmiş.

Evet, bunun Masonlukta önemli bir sorun olduğunu biliyoruz. Kimileri bilir bilmez, ön yargı ve art niyetleriyle masonları kötülüyor. Kimileri tersine, övgüler yağdırarak göklere çıkarıyor. Fakat masonlara sorarsanız, onlar kendi ardalarındaki mason kardeşlerinin uyumsuzluğundan yakınıyor.

Yazar, ardından, yanlışlıkla mason olmuş bir kimsenin Masonluğun amaçlarına ve ilkelerine aykırı tutum ve davranışlarda bulunacak olursa, yetkili kurulların kararıyla, üyesi olduğu mason örgütünden çıkarıldığını belirtiyor.

Vay!

Oysa birtakım kaynaklarda öteden beri söylenen bir şey var. “Masonluğa girebilirsiniz ama bir kez girdiniz mi çıkamazsınız.” diye… Demek ki hiç de öyle değil. Üstelik bir kişi Masonluğa şöyle bir denemek, hoşlanmazsa çıkmak üzere mi girer. Böyle koşullu mason oluş var mı?

Belki bir başka ülkede vardır. Ben bilmiyorum.

Yazar şöyle diyor: “Masonluğun yasalarına, tüzüklere ve kurallara uymayan bir mason hakkında disiplin soruşturması açılır; durumuna göre cezalandırılabilir. Bir mason, ülkenin yasalarına ve toplumun töresine aykırı tutum ve davranışlarda bulunursa da aynı işlem yapılır. Locasının toplantılarına katılmayan ya da ödenti yükümlülüklerini yerine getirmeyen bir masonun durumu ise, yürüklükteki tüzük, yönetmelik ya da kurallar dizgesi uyarınca değerlendirilir ve bu değerlendirme sonucunda “kısıtlı” ya da “düzensiz” (gayri muntazam) sayılması kararlaştırılabilir.”

Bir de yükümlülüklerine yerine getirmek istemeyen bir masonun kendiliğinden ayrılma (istifa etme)  olanağı var. Onu da ben eklemiş olayım. Sanırım yükümlülüklerini yerine getirmeyen bir mason için en onurlu davranış budur.

Bu konu başlığı henüz sona ermedi. Sayın enelsır’ın aktarmış olduklarına batığımda, bir bölüm daha gerekeceği görünüyor. Ancak ondan önce bakalım bilgilerini paylaşacak olan katılımcılarımız var mı.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.