Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Caresizligin Tanimi..  (Okunma sayısı 8234 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 14, 2007, 05:29:51 öö

Evet arkadaslar buyrun bu konu hakkinda yorumlarinizi bekliyorum.Bu göreceli bir kavramdir aslinda.Her arkadasin hayatta caresizlik kavramlarini buraya sunmalarini istiyorum..
Hayata bakis acisindan perspektif niteligi tasiyacaktir.

Selamlar...
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Temmuz 14, 2007, 11:40:16 ös
Yanıtla #1

Yapılacak her şeyin tam anlamıyla yapılmasına rağmen elde edilemeyen şeylere dair kendimizi çaresiz hissetmemizi doğal buluyorum yani ben çaresizliği böyle bir durumda hissediyorum. Yoksa insan her daim bir şeyler üretebilecek kapasitededir yeter ki düşünmek istesin, basitliklerin peşinde olmasın. Çaresizlik genelde bir savunma mekanizmasıdır, bahanedir ve çoğu zaman kaybettirici bir etkiye sahiptir. O yüzden insanların en ufak bir olumsuzlukta bile çaresiz kaldım ben şimdi ne yaparım demeleri onların cesaretsizliklerinin göstergesidir ya da yapmak isteyip de yapamadıkları şeye olan bağlılıkların az olmasından kaynaklıdır.
ars longa, vita brevis...

Temmuz 15, 2007, 03:30:53 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Etrafınıza bakının derın bır nefes alın ve konuyu tekrar gozden gecırın cok saygı duydugum bır arkadasımında dedıgı gıbı ,buyuk bır orman dururken agaclarda takılıp kalmayın yanı konunun degersız ayrıntılarıyla mesgul olmayın ve aslını ınceleyın boylece caresızlıgı yenın...sunu unutmayın dunyada herseyın bır caresı mevcuttur ölüm hariç.....saygılarımla
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Temmuz 15, 2007, 04:30:30 öö
Yanıtla #3

Etrafınıza bakının derın bır nefes alın ve konuyu tekrar gozden gecırın cok saygı duydugum bır arkadasımında dedıgı gıbı ,buyuk bır orman dururken agaclarda takılıp kalmayın yanı konunun degersız ayrıntılarıyla mesgul olmayın ve aslını ınceleyın boylece caresızlıgı yenın...sunu unutmayın dunyada herseyın bır caresı mevcuttur ölüm hariç.....saygılarımla

Sizin anlatiminiz caresizlige karsi durusun bicimini sergiliyor anlamlidir tabiki.
Sayin nietszche tabiki bazen caresizlik bir bahanede olabilme özelligini tasiyor.Ama her zaman degil tabiki.Gercek anlamda insanin yasama durusunda yetersizlikleri olabiliyor,caresizlik bana göre bu durustaki eksikligin sonucudur,tabiki asilamayacak bir durum olmamakla beraber ugrasilmasida gerekmiyor degil diye düsünüyorum zorlu bir ugras aslinda.
Öncelikle kisinin kendi yapisinda gereken yetkinlige ulasmasi gerekiyor caresizlige düsmemek icin.
Benim acimdan caresizlik acilarin en büyüklerinden biridir,birazda acizlikle baglantili bir durum.....

Selamlar...
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Temmuz 15, 2007, 05:44:54 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Çaresizliğin tanımı nedir ??? Çaresizlik oturup kara kara düşünmektir :(
Elinden bir şey gelmez patlak bir futbol topu gibi salarsın kendini :'(
Daldım gittim maziye unutma beni raziye
Nerde o mutlu günlerim acaba yine gelecekmi? Raziye geri dönecekmi?
kendi kendine sorar ve ağlarsın :'(

Temmuz 15, 2007, 02:37:00 ös
Yanıtla #5

Caresizligin en iyi tanimi yasanan halidir birazda degilmi?

Temmuz 16, 2007, 02:32:49 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Çaresizliğin tanımı nedir ??? Çaresizlik oturup kara kara düşünmektir :(
Elinden bir şey gelmez patlak bir futbol topu gibi salarsın kendini :'(
Daldım gittim maziye unutma beni raziye
Nerde o mutlu günlerim acaba yine gelecekmi? Raziye geri dönecekmi?
kendi kendine sorar ve ağlarsın :'(
Raziye kim ve şimdi nerede oturuyor? bılgılerı emaıl olarak yolla sen uzulme samuel ben sana bulur getırırım onu...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Temmuz 16, 2007, 11:12:17 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

acaba kararsizlik caresizlimmidir diye dusunuyorum. benzer yonleri var ama galiba ayni seyler degiller.

kararsiz adam caresizmidir? hem evet hemde hayir gibi.

kararsizlikla caresizligin farki nedir peki?

Temmuz 16, 2007, 09:43:06 ös
Yanıtla #8

acaba kararsizlik caresizlimmidir diye dusunuyorum. benzer yonleri var ama galiba ayni seyler degiller.

Evet baska bir bakis acisi.Konunun basindada belirttigim gibi bu cok göreceli bir kavram,yani ilintileri oldukca fazla;bircok degisik cagrisimlara acik...

Sn. Piyon kendi kisisel fikrime göre farklilik bulunuyor tabiki.Simdi kararsizlik bir süreci vurguluyor,caresizlik ise icinde bulunulan hal ve durumu.Yani kararsiz olan bir sahisin dogru bir karar vermesi halinde icinde bulunacagi durum caresizlik olmiyacaktir.Kararsizlik karar verebilme yetisine sahip olan;caresizlik ise umari olmayan anlaminda algilayabiliyorum ben.
Dogru kararlar verebilmek umuduyla...

Temmuz 16, 2007, 09:44:24 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Bence caresizlik karar vermeye bile firsatinin olmamasidir.