Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason'lukta İman etmek.  (Okunma sayısı 12142 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 12, 2015, 11:16:23 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Ben bir yorum attım ancak dönüş olmadı.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 12, 2015, 11:33:22 ös
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aslında sayın karahan benim de merak ettiğim oldukça güzel bir noktaya değindi. Belkide ben konudan uzaklaşıyor olabilirim. Hani hep diyoruz ya, masonluk dogmalara karşıdır, bilimselliğin dışına çıkılmasını istemez vs. diye, o halde bir dine iman etmiş ( ki dinler de bir çok bilimselliği kanıtlanmamış dogmalar mevcuttur. ) kişi, nasıl mason olmaktadır? Belkide forumumuzun saygıdeğer masonları, ışıklarını biraz da bu konuya yöneltir ve bizleri aydınlatırlar.

Sorularımın içerisinde aslında sorun var.
Bir dine iman etmiş bir kişi aynı şekilde dine bakışını açık şekilde deklere etmiş masonluk içinde iman ediyor,bu çelişki değilmidir?
Din ile mason'luk arasında bir paralel ortak noktamı vardır?

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 13, 2015, 08:15:56 öö
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Tanrı ya da ilâh, özellikle tek tanrılı inançlar tarafından evrenin tek yaradanı ve yöneteni olduğuna inanılan doğaüstü varlık. Çok tanrılı inançlarda genelde ilâhların cinsiyeti bulunur ve erkek olanlarına Tanrı, kadın olanlarına Tanrıça denir. Monoteistik ve henoteistik inançlardaki Tanrı kavramını tanımlamak için ise sadece tanrı sözcüğü kullanılabilir. Diyor bir kaynakta...

Allah, Tanrı, Yahova, Yehova, Yaradan, Yaratan, Yaratıcı, Mimar, Yüce Mimar, Güneş, Ay, Baphomet, Diablo, Melek, Şeytan, Buddha, Tanrı Tavus, Tanrı Zeus gibi bir çok isim de konulabilir. Önemli olan neye iman edildiğidir. Allah'a iman edeyim derken Muhammed'e, Tanrıya İman edeyim derken İsa'ya, Yahova'ya inanayım derken Musa'ya iman etmek, yada kitaplara tapmaktır bana saçma gelen.
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Nisan 13, 2015, 11:17:56 öö
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence iman etmekle tapınmak farlı şeylerdir .inançlar tapınmayı getirir ,İmanda tapınma olmaz.

Nisan 13, 2015, 05:39:14 ös
Yanıtla #24
  • Yeni Katilimci
  • *

Bence iman etmekle tapınmak farlı şeylerdir .inançlar tapınmayı getirir ,İmanda tapınma olmaz.

Sayın smyrnali sizin açıklamanız bence biraz çelişkili olabilir. Neden derseniz biz Allah a , O' nun indirttiği Kuran-ı Kerim 'e ve peygamberlerine inanıyoruz değil mi? Yani biz bir bakıma tapınmış mı oluyoruz ? En son da imanda tapınma olmaz demişsiniz eğer biz Allah ' a inanıp ona iman ediyorsak bu bir tapınma şekli değil midir ?

Nisan 13, 2015, 05:46:12 ös
Yanıtla #25
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın smyrnali sizin açıklamanız bence biraz çelişkili olabilir. Neden derseniz biz Allah a , O' nun indirttiği Kuran-ı Kerim 'e ve peygamberlerine inanıyoruz değil mi? Yani biz bir bakıma tapınmış mı oluyoruz ? En son da imanda tapınma olmaz demişsiniz eğer biz Allah ' a inanıp ona iman ediyorsak bu bir tapınma şekli değil midir ?

Sayın smyrnali'ye katılıyorum. Örneğin imanın 5 şartında: Meleklere iman, kutsal kitaplara iman vs. geçer. Ne yani meleklere mi tapıyorlar? Kutsal kitaplara mı tapıyorlar? İman demek tapınmak demek değildir. İman demek, o kişiye, o şeye uymak, kabul etmektir. Örneğin sizin fikirlerinize, hayat idealinize iman edebilirim ancak size tapmam. Ayrıca:

İmân (Arapça: إيمان‎‎), Etimolojik olarak güvenmek ve samimiyetle inanmak anlamlarına gelir. (wkipedia)
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 13, 2015, 05:52:23 ös
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Konuyu dogru yönlendirmek için;
Tartışmaya açtığım konu bu değil,derdim tapınma değil ilk yazımda acıklamıştım,iman etmek inanmayı gerektirir.Masonluğun doktrinine inanan biri ile herhangi bir din doktrinine inanan arasında fark yoktur.Burada sorguladığımız masonluk içerisinde çelişkiler varmıdır yokmudur?

sn.adam diyorki;
Masonluk'ta sorgulanamayacak, bilimsellik ve akıl yolu ile incelenip irdelenemeyecek hiçbir şey yoktur. Masonlar, yaptıkları çalışmalarda, her şeyi irdeleyip sorgulayabilir. Ancak bunu bir düzen çerçevesinde ve belli kurallara uyarak yaparlar.

Bende diyorumki bu söz doğru ise sınırları belirlenip çizilmiş bir konunun nesi özgürce tartışılabilecek?
Her ne kadar bilimsel çalışmalar için kast ediliyor olsada benim aradığım bilimsel çalışma alanları değil masonik çalışma alanları.
Hani belli kurallar konmuş ve belli bir düzen içinde tartışılabilen masonluk.

Özgürce tartışılamayan kaideleri belki binlerce yıl barındıran bir sistem tartışılamıyor ise dine atfedilen dogma masonlukta varmıdır ?yokmudur?
özde soru da konu da budur.

karahan

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 13, 2015, 05:55:28 ös
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonluğun doktrinine inanan biri ile herhangi bir din doktrinine inanan arasında fark yoktur.

Bu sözüme itiraz gelmemesi adına iman ve inanç olgusunu gözeterek söyledim.Elbetteki birçok farklılıklar vardır ve olması lazım.

karahan

EDMUND BURKE

Nisan 13, 2015, 05:58:56 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Konuyu dogru yönlendirmek için;
Tartışmaya açtığım konu bu değil,derdim tapınma değil ilk yazımda acıklamıştım,iman etmek inanmayı gerektirir.Masonluğun doktrinine inanan biri ile herhangi bir din doktrinine inanan arasında fark yoktur.Burada sorguladığımız masonluk içerisinde çelişkiler varmıdır yokmudur?

sn.adam diyorki;
Masonluk'ta sorgulanamayacak, bilimsellik ve akıl yolu ile incelenip irdelenemeyecek hiçbir şey yoktur. Masonlar, yaptıkları çalışmalarda, her şeyi irdeleyip sorgulayabilir. Ancak bunu bir düzen çerçevesinde ve belli kurallara uyarak yaparlar.

Bende diyorumki bu söz doğru ise sınırları belirlenip çizilmiş bir konunun nesi özgürce tartışılabilecek?
Her ne kadar bilimsel çalışmalar için kast ediliyor olsada benim aradığım bilimsel çalışma alanları değil masonik çalışma alanları.
Hani belli kurallar konmuş ve belli bir düzen içinde tartışılabilen masonluk.

Özgürce tartışılamayan kaideleri belki binlerce yıl barındıran bir sistem tartışılamıyor ise dine atfedilen dogma masonlukta varmıdır ?yokmudur?
özde soru da konu da budur.

karahan

Belki de soru ile aranan cevap uyumsuzdur? Ben sayın karahan'ın yazdığı son mesajdan bunu anladım. Masonik çalışmalar, dinlerdeki dogma metafizik inançların yanı sıra, tiyatral bir canlandırmadır. Bu yüzden dinlerdeki dogmalıkla masonik çalışmaları bir tutamayız. Öte yandan masonluk, belirli bir sınır koymamaktadır ve özgürce tartışılmaktadır ancak, hayal ile özgür tartışmayı karıştırmamak gerek.

Dinlerdeki dogmalar bir nevi hayalidir. İnançtır. Bilimsel kanıtı olmadan, sorgusuzca kabul edilmiştir. Fakat masonluk, hayali inançlara, sorgusuzca kabul edilmiş yani dogmalara izin vermemektedir. Kişinin gelişimi için bazı tarihi olay, fikir, akım vb. konuları tiyatral şekilde canlandırıp, ders çıkartması ve gelişimi ilerletmesidir.

Fakat masonluğa dair bir şey bilmediğimden dolayı belkide bu soruya en doğru cevabı forumumuzun saygıdeğer masonları verecektir.
Gnothi Seauton

Nisan 13, 2015, 06:16:50 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Mason arkadaşlar en doğru cevabı verebilirde,oda belli kurallar içerisinde kalmaları gerektiğinden tatmin edici olurmu?
Sn.Risus bilimsel kanıt arama zorunluluğu bir kanun ve dayatma olmamalıdır.Bir kadına seni seviyorum aşkım desen kadında hayır sana inanmıyorum bana bilimsel bir kanıt getirmen gerek dese şişeriz.

sn.risus'un her dediğine inanıyorum desem buna bilimsel kanıt getiremem.İnanç ve iman etme olayı çok farklı.Mason olmaya karar veren bir insan öncelikle masonluğa inanmış ve iman etmiştir bu bir ön kabuldür.
Peki neyi ne kadar bilipte iman ediyor?
33.dereceye gelmek için yani herşeye vakıf olması için yıllar geçmesi gerekli,olsun yıllar sonrada öğreneceğim şeylerede şimdiden iman ediyorum inanıyorum diyor aslında.
Binlerce yılın geleneği uygulamaları içerisinde hiçmi bu ne yahu böyle şey olmaz diyeceği bir çalışma çıkmazmı?
Her şey mükemmel ve kusursuzmudur?
Sizinde bir önceki yazınızda yazdığınız gibi dini inançlara inanç gereği saygılı iken masonluğun en önemli şartı dini inanç gerekliliğidir.
Bu bile masonluğun kabul etsin yada etmesin dini refere ettiğinin göstergesi iken,nasıl olurda dindeki dogmalardan bahsedilir bunu anlamıyorum.

karahan

EDMUND BURKE