Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 1 MAYIS Kutlu Olsun  (Okunma sayısı 5923 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 01, 2015, 08:20:48 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tüm dünya çalışanlarının, alınlarından akan her ter zerresinin karşılığını hakça alabildikleri, daha adil, daha özgür, huzur, barış ve mutluluk dolu bir dünya dileğiyle...

1 MAYIS KUTLU OLSUN!
enelsır

Mayıs 01, 2015, 06:30:42 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

İşçilerin çalışıp, memurların tatil yaptığı tek bayram! Kutlu olsun...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mayıs 02, 2015, 07:25:27 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Memur olarak nitelenen kişiler de işçidir. Emek verirler; iş üretirler.

Sadece kol ya da beden gücüyle çalışanlara "işçi" denilmesi yanlıştır.

Masa başında yapılan çalışma ile de emek verilir ve bunun sonucunda bir üretim vardır.

1 Mayıs günü tatil yapan işçilerin sayısı, çalışmayı sürdüren memurlardan çok daha fazladır ama bunun bir önemi yoktur çünkü hepsi "çalışan"dır, "çalıştıran" değil; hepsi "üreten"dir, "yararlanan" değil. 

Üstelik beden gücüyle üretim ve zihin gücüyle üretim eş değerdir. Hele hele Masonlukta bu konu sıklıkla ve özenle vurgulanır.

Bu bakımdan sayın Risus'un burada, çok emek verdiği ve olumlu katkılarda bulunduğu bu Forumda, bu konudaki yanlış sözünü düzeltmesi gerekir.

« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2015, 07:29:26 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 02, 2015, 07:30:04 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Memur olarak nitelenen kişiler de işçidir. Emek verirler; iş üretirler.

Sadece kol ya da beden gücüyle çalışanlara "işçi" denilmesi yanlıştır.

Masa başında yapılan çalışma ile de emek verilir ve bunun sonucunda bir üretim vardır. x

Üstelik beden gücüyle üretim ve zihin gücüyle üretim eş değerdir. Hele hele Masonlukta bu konu sıklıkla ve özenle vurgulanır.

Bu bakımdan sayın Risus'un burada, çok emek verdiği ve olumlu katkılarda bulunduğu bu Forumda, bu konudaki yanlış sözünü düzeltmesi gerekir.

Elbette tanımsal olarak bakarsak başbakan da bir işçidir, herhangi inşaatta çalışan kişide bir işçidir sayın ADAM. Ancak, burada vurgulamak istediğim anlam ve tanım, değişen bir tanımdır. İşçilik tanımı, kapitalizmin yayılmasıyla, bence değişmiştir. Evet, memur da bir işçidir. Ancak buradaki işçilik tanımım, bayramın da dahi çalışandır. Belkide günümüzde asıl İŞçi o'dur? Memur tanımımı, verilen tatile göndermede bulunmak için söyledim. Yoksa bu açıdan bakarsak, devlete bağlı çalışan çoğunluk memur değil midir?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mayıs 02, 2015, 07:41:02 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada Sayın Risus "mavi yakalı" ve "beyaz yakalı"  denilenlerin ayırımını yapmaya çalışıyorsa da onda da yanılıyor. Çünkü devlete bağlı çalışanların sayısında mavi yakalılar beyaz yakalılardan çok daha fazladır.

Önemli olan, iş, işçilik, emek, üretim, ürün, hak gibi konularda, böyle bir ayırım yaparak bölücülükte bulunmamak, gereksiz proleteryacılık yapmamaktır.
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2015, 07:49:23 öö Gönderen: ADAM »

Mayıs 02, 2015, 07:56:57 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Burada Sayın Risus "mavi yakalı" ve "beyaz yakalı"  denilenlerin ayırımını yapmaya çalışıyorsa da onda da yanılıyor. Çünkü devlete bağlı çalışanların sayısında mavi yakalılar beyaz yakalılardan çok daha fazladır.

Önemli olan, iş, işçilik, emek, üretim, ürün, hak gibi konularda, böyle bir ayırım yaparak bölücülükte bulunmamak, gereksiz proleteryacılık yapmamaktır.

Bölücü olarak görüldüysem özür dilerim ancak ne niyetim ne de yorumum bu yönde değildir.
Gnothi Seauton

Mayıs 02, 2015, 08:13:53 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sözlük anlamına bakarsak, memur denelin bir kiyi âmir denilen bir kişinin altında çalışandır. Biri emreden, diğeri emri yerine getirendir.

O âmir denilen kişi, memurun verdiği emeğin sonucunda bir kazanç mı elde eder? Yoksa aslında o da bir memur mudur?

O âmir denilen kişinin üzerinde belki bir de müdür vardır. Müdür, idare eden demektir. O müdür denilen kişi idare ettiklerinin verdiği emekle mi sağlar kendi geçimini?

İşçi, sadece arazide ya da fabrikada çalışan mıdır? Her gün 12 saat oradan oraya koşturan trafik polisi ya da belediye zabıtası, devlet memuru mudur, devlet işçisi mi?

Sabahtan akşama, akşamdan sabaha kadar gerekmerdikçe hiçbir iş yapmayan, sadece ihbar bekleyen itfaiye eri, sıırf çalışmayıp beklediği için işçi sayılmaz mı?   

Kendi tarlasında ürettiklerini satan, bununla geçimini sağlayan bir çiftçi hangi sınıfa girer? İşveren midir, işgören mi?

Elbette hiçbir iş yapmayıp, sadece başkalarının sırtından geçinenler vardır. Üstelik çalışmadan kazananların kazancı hep çalışarak ve üreterek kazananların kazancından çok daha fazla olmuştur. Bu, tarih boyunca hep böyle olmuştur. Komünist rejimlerde bile böyledir. Bu sosyal adaletsizliğe karşı çıkmak, insanı ve insanlığı düşünen herkesin boynunun borcu olmalıdır.

Fakat emekçinin 1 Mayıs bayramı kutlanırken, bunun ucuna "işçi ve memur ayırımı" gibi bir söz bağlamak, ayıp etmek olur.   

Mayıs 02, 2015, 08:21:24 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Memura da tatil yok. Hemşire çalışıyor, polis çalışıyor, doktor çalışıyor... Çalışıyor da çalışıyor...
Serius est quam cogitas.

Mayıs 05, 2015, 01:33:22 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Onu bunu bilmem ama, bu yanlışlıkta bir iş var.

Mayıs 05, 2015, 10:04:47 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Hangi yanlislik sayin İNSAN?