Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Orta Asya Türk Ülkelerinde Masonluk?  (Okunma sayısı 2780 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 05, 2017, 11:10:20 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba Değerli forum üyeleri,
Benim aktarmak istediğim ve sizlerin de bilgisi var mı, eklemek istediklerinizi yazmanız için bu başlığı açtım. Sormak istediğim şu Azerbaycan'da mason localarının olduğunu duydum ve okumuştum, peki diğer Türk ülkerinde ve asya ülkelerinde durum nasıl? Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev mason mu? Kazakistan'ın başkenti Astana'nın masonik simgeler ile yeniden inşa edildiğini bir yerde okumuştum.(Ki Nazarbayev çoğu binayı kendi elleri ile çizmiştir.) Bu bilgi ne kadar doğru? Bazı ülkelerin bayraklarında 'GÜNEŞ' figürü var mesela Uruguay gibi bazı latin amerika ülkeleri. Kazakistan'ın da bayrağında Güneş ve kanatlarını açmış Kartal var. Bunlar masonik simge sayılır mı? Yorumlarınız ile katılırsanız bu konuya da ışık tutarız.
Saygılarımla..
Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız;
Ya okumaya değer şeyler yazın ya da yazılmaya değer şeyler yaşayın!

Nisan 05, 2017, 11:55:06 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Başka bir-iki Türk devletinin bayrağında daha Kazakistan bayrağında ki sembollerden vardı bildiğim kadarıyla milli kültürlerini sembol ediyorlar lakin bir başka okuduğum yazıya göre ise güneş tutulmasını sembol ediyor bayrakta ki güneş

Nisan 06, 2017, 12:45:11 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev mason mu?

Bu sorunun yanıtını ancak masonlar bilebilir ve hiçbir mason burada açıklamaz.

Kazakistan'ın başkenti Astana'nın masonik simgeler ile yeniden inşa edildiğini bir yerde okumuştum.(Ki Nazarbayev çoğu binayı kendi elleri ile çizmiştir.) Bu bilgi ne kadar doğru?

Masonik simgeler bugün Dünya'nın birçok ülkesinde mevcut. Ancak nedir masonik simgeler? Önce bunu anlamalıyız. Masonluk hiçbir zaman sembolleri tekelinde tutmamıştır. Bugün göz, üçgen, piramit, kuru kafa vb birçok sembol masonlukta kullanılır. Ancak bu semboller ''masonik'' değildir.

Bazı ülkelerin bayraklarında 'GÜNEŞ' figürü var mesela Uruguay gibi bazı latin amerika ülkeleri. Kazakistan'ın da bayrağında Güneş ve kanatlarını açmış Kartal var. Bunlar masonik simge sayılır mı?

Sayıladabilir sayılmayadabilir. Örneğin 1000 yıl önceki Büyük Selçuklu Devleti'ne bakalım. Bayraklarında çift başlı kartal sembolü vardır. Eski ve kabul edilmiş skoç riti'nin sembolü de çift başlı kartaldır. Yani bu Büyük Selçuklu Devleti mason devleti manasına mı geliyor? Ama 1000 yıl diyoruz. O halde Eski ve kabul edilmiş skoç riti Büyük Selçuklu geleneklerini içeren bir rit mi? Elbette hayır. Bahsini ettiğiniz varsayımlar buna benzer. Masonluğun kullandığı sembolleri kullanan devletler, şirketler vs. masonik değildir. Nitekim onları inşa edenler mason olabileceği gibi başka bir yapının mensubu da olabilir. Örneğin mimar bir tanıdığım mason olmaması ve masonluk hakkında hiçbir bilgisi olmamasına rağmen kapı tasarımlarında pergel-gönye ekleri yapıyor. Sadece tasarımının göze hoş geldiğini düşündüğü için. Bu durumda masonik mi oluyor? Hayır. Yapan kişi mason mu oluyor? Hayır.

Sevgi ve saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 06, 2017, 08:12:23 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Güzel ve doğru yanıtlar...
Ancak bazı simgelerin masonik olduğu da söylenebilir. Bunun için de, başka kültür ya da kurumlarda görülen bir simgeye, Masonluğun kendinden bir şey katmış olması gerekir. Örneğin üst üste yerleştirilmiş bir eş kollu gönye ile pergelden oluşan bileşik simgenin ortasında bir de G harfi varsa, böyle bir figür masoniktir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 30, 2018, 08:44:22 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Astana'dan selamlarımla!

Bu forumda profanlar var... Bu nedenle, her şeyi tam yazamam.

2015'ten başlayarak Kazakistan'da iki jürisdiksion bulunuyor:
ruslarin kuran dört ML ve ukraynali iki ML.

Ama, Ukrayna'daki localarda şimdi Kardeş sayısı daha çok. Ben eskide Rusya Büyük Locası'ndaydım, ama şuanda Ukrayna Büyük Locası'nda kayıtlıyım...

Her hangi sorulara cevap vermek için hazırım. Saygılarımla... 
Sevgi ve saygılarımla...

https://www.facebook.com/uqlod

Ocak 31, 2018, 07:13:23 öö
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Hemde, rus masonluğundan hiç memnun olmayan birkaç değerli Kardeş benimle Ukrayna Büyük Locasına geçtık ve ülkemizin tarihinde ilk olan Emulation ritindeki QAZAQ dilli loca kurduk:

https://www.facebook.com/100011045565159/posts/315769292134587/
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2018, 07:16:35 öö Gönderen: agaisl »
Sevgi ve saygılarımla...

https://www.facebook.com/uqlod