Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye de Hür Masonlar Locasında Kadın üyemiz varmı? Yoksa neden?  (Okunma sayısı 6723 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 28, 2017, 10:53:10 ös

Türkiyede Neden Kadın Mason Locasi ve Kadın Mason üyesi yok denecek kadar az sayıda olduğunu daha önce farklı bir paylaşımda küçük çaplı cevap aramıştım. Ama Saygıdeğer Risus,başlığı ayrı bir konu altında paylaşım yapalım diye bir öneri vermişti.Bugun bu soruya cevap ararken değerli üyelerimizden bu konuyla ilgili fikir ve bilgilerine danışmak istiyorum.Kucuk çaplı Masonlar Organizasyon sitesinde bir bilgi bulabildim. paylaşmak istiyorum......Kadınlar neden Mason olamazlar, tarihte hiç olmuşlar mıdır?
Geleneksel olarak Hür Masonluk erkekler için kurulmuş bir kardeşliktir. Operatif Masonlar erkek olduğu için 1717 yılında ilk Büyük Loca kurulurken bu kardeşliğin sadece erkeklere açık olacağı kesin olarak belirtilmiştir.

Bununla beraber, günümüzde Türkiye Büyük Locasının tanımadığı bazı büyük locaların kadın üyeler konusunda daha esnek bir tutumda oldukları, ayrıca sadece kadınların üye olduğu büyük locaların da kurulduğu görülmektedir. Kaynak: Masonlar org.....
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 29, 2017, 08:16:09 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir de Maria Deraisms'e bakılırsa arkası gelir.
Forumda KMBL üzerine de anlatım var. (Şimdi çok daha güçlü.)
Kadınların Masonluğunun yaygın olmadığı tek ülke ABD. Acaba neden?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 01, 2017, 08:38:53 öö
Yanıtla #2

Anderson kurallarına göre kadınlar mason localarına kabul edilmezler; yasaktır. "Kadın pek nadir olarak karar istidat ve kabiliyetine maliktir. Zira za'fı, onu bencilliğe sürükler. Hem de o, erkekle mukayesede, tembel, az faal, az sebatkârdır, çabuk yorulur... Kadın, nefsine karşı da samimi değildir. Hiçbir zaman kusurlarını itiraf etmesini bilmez... Riyakârlık onda fıtridir. Buna bir de kibir ve azameti ilave ederseniz kadının hakiki seciyesini elde etmiş olursunuz. " (Türk Mason Dergisi, sayı 11, sf.50)....Sebebi Enderson yasaları olabilirmi? Saygılarla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mayıs 01, 2017, 08:57:20 öö
Yanıtla #3

ADAM,Maria Deraisms Wikipediadan baktım.Fransali Feminist düşünce temsilcisi Mason bir bayan...Ama İngilterede ve Amerika'da Masonluk ritüelleri farklı olduğu için asla bayan  Mason olarak kabul etmiyorlarmis.Sebebi Enderson kuralları mi? Yoksa bayandan taş ustası olmaz hiram usta'nın dönemlerinde bayan taş ustası olmamış bayanlar zarif,zaten mükemmel doğmuş gibi düşünceler var gibi  savlar mı?... Şöyle bir soru yonelteyim bende; Bayandan Başbakan, Cumhurbaşkanı, Doktor, Akademisyen, Hemşire,Heykeltıraş,Mimar,Iş  Kadını vs. Çıkıyorsa neden Mason olmasınki? Íngiltere ve Amerika'da  iki gelişmiş ülkede bayanların Mason olmamasında ne sakınca var ki?.... Saygı ve sevgilerimle.

Mayıs 01, 2017, 09:09:39 öö
Yanıtla #4

İngilizce paylaşım yapmam sanırım 17 maddeye paylaşım Türkçe olması gerektiği için aykırı sanırım.Mason Konulu İngilizce bir siteden bayan Mason olma konusunda geniş bir bilgi buldum.Merak Edip bakmak isteyen inceleyebilir.... Saygılarımla.
http://freimaurer-wiki.de
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2017, 09:14:21 öö Gönderen: Farmakoloji »

Mayıs 01, 2017, 08:48:03 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğun gelişmiş olduğu her ülkede kadın masonlar var. İngiltere dahil, ABD hariç.
Demek ki o 18. yüzyılın yasaları olması gereken yerde, tarihin sayfaları arasında kalmış.
Fakat en büyük mason nüfusunu barındıran ABD neden bu işin dışında?
Belki bu soruya kesin bir yanıt verilemez ama doğruya yakın bir tahminde bulunulabilir. Sadece biraz geniş açılı bir araştırma yapmak gerek.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 01, 2017, 09:47:08 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

ADAM,Maria Deraisms Wikipediadan baktım.Fransali Feminist düşünce temsilcisi Mason bir bayan...Ama İngilterede ve Amerika'da Masonluk ritüelleri farklı olduğu için asla bayan  Mason olarak kabul etmiyorlarmis.Sebebi Enderson kuralları mi? Yoksa bayandan taş ustası olmaz hiram usta'nın dönemlerinde bayan taş ustası olmamış bayanlar zarif,zaten mükemmel doğmuş gibi düşünceler var gibi  savlar mı?... Şöyle bir soru yonelteyim bende; Bayandan Başbakan, Cumhurbaşkanı, Doktor, Akademisyen, Hemşire,Heykeltıraş,Mimar,Iş  Kadını vs. Çıkıyorsa neden Mason olmasınki? Íngiltere ve Amerika'da  iki gelişmiş ülkede bayanların Mason olmamasında ne sakınca var ki?.... Saygı ve sevgilerimle.
Buradaki bilgiler doğru olsa şöyle olurdu;

Hiram zamanındaki taş ustaları mason olabiliyordu yani sadece zenaatkarlar.
Şimdi ise zenaatkar olan mason varmıdır acaba?
Kadınlar bırakın taş ustası olmayı zenaat sahibi bile değildir.
Önerme geçmiş ile şimdiki zaman kıyaslaması lakin veriler eş değil.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 01, 2017, 10:05:23 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Ingilizce paylasim yapmanizin 17. madde ile bir alakasi yok ( iceriginden bagimsiz söylüyorum ) yalnizca Ingilizce bölümünde paylasmanizi öneririm.

ADAM abi bir soru sormus, demiski "Fakat en büyük mason nüfusunu barındıran ABD neden bu işin dışında?"

Ben kendimce yüzlerce yanittan biri olabilecek bir yanit vermek istiyorum.

Amerika dünyanin en gelismis " demokrasisi"dir.

Amerika dünyanin en " gelismis" ülkesidir.

Amerika dünyanin en gelismis kapitalis, emperyalis ülkesidir

Bildiginiz gibi kapitalizim bir sömürü düzeni olmasi yaninda bir erkek egemen sistemidirde. Iste bu dünyanin en gelismis kapitalis ülkesinde buna paralel en erkek egemen ülkesidirde.

Son baskanlik secimlerinde ( bence ) bunun en güzel örnegini gördük ve secimlerden sonra hep sunu söyledim.

Amerika 50 yil önce ikinci hatta ücüncü sinif insan gördükleri bir afrikali ( afroamerikali ) erkek tarafindan yönetilmeyi göze alabiliyorlar ama beyaz da  bir kadin tarafindan yönetilmeye henüz hazir degiller veya erkek egemen sistem buna müsade etmiyor. Belki Amerika´da kadinlarin Mason olamamasinida biraz burada arayabiliriz.

Diye düsünüyorum.

Mayıs 02, 2017, 01:45:08 öö
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu forumda en çok ve şık paylaştığımız konudur.
Her tür özgürlük ten bahsedip uğruna çalışacaksın,bir felsefik öğretiye ve ülküye sahip olduğunu iddia edeceksin her türlü övgüyü yapacaksın ama iş paylaşıma gelince %50 yı yok sayacaksın.

Islamda kadın erkek birlikte namaz kılamıyorlar,aynı kıbleye dönemiyorler bir çok mümin karşı çıkar kadın evde kılsın diye.
Kadın en çok sevip en çok asagiladigimiz ve inkâr ettiğimiz.
Kadının herhangi bir felsefesimi yoktur yoksa felsefenin takendisimidir.
Sanat kadın için yaratılmıştır herşeyin içinde olan ve olması gereken kadının ötelendigi her kurum ilerleyemez.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 02, 2017, 02:47:17 öö
Yanıtla #9

ABDde Kadın Mason üye yok.Ama geçmişte bir olay yaşanmis. Araştırmalarım neticesinde Türk kaynaklarında Abdde Kadın Mason konulu fazla bilgi bulunmamakta.Saygideğer Tij'in, fikirleri ile aynı düşüncedeyim.Abd siyasi hiyerarşik yapısı Masonik  yönetim şekli ile yönetiliyor.Erkek egemen siyasi bir yapısı olduğu için Kadın Mason neden olmaz diye  beni düşündürüyor??Ama Danold Trumptan sonraki yönetim şekli bir bayan olacak??Sizce bakış açısında bir değişme olabilirmi? ABD halkı Hlarry Clinton'a en yüksek oyu verdi ama Başkanlık ve Eyalet sistemi olduğu için temsil ettiği  eyaletteki seneto kişi sayisi Cumhuriyetler daha fazla sayıya ulaştiği için Cumhuriyetciler kazandı.Yani burda seçimi Hlarry Clinton kaybetti diyemeyiz.Secim sistemi farkı.......Tarihte bir mason toplantısı sırasında ilginç bir olay da yaşanmış:
ABD'de Catherine Babington isimli bir kadın, toplantıda neler olduğunu çok merak ettiği için gizlice toplantının yapılacağı yere sızmış ve kürsüde bulduğu bir bölmede saklanarak toplantıyı dinleme fırsatı bulmuş. Daha sonra yakalanan bu kadın yaklaşık bir ay tutsak olarak tutulmuş.Kaynak: SüperHaber.
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2017, 02:54:28 öö Gönderen: Farmakoloji »