Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Altın  (Okunma sayısı 9157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 29, 2019, 12:40:18 ös

Dün teketek programında insanlık tarihi ve metalurji üzerine bir yayın vardı. Hocaların birinin slaytında İnsanlık tarihinin en eski döneminde demir ve diğer metallerden önce altın kullanımı gözüküyor. Yani altın en baştan beri var. Gerçi altın doğada direk hazır halde bulunabiliyor belki bundandır ama, merak ettim. altın ilk insandan beri niye bu kadar gizemli? Altının insan anatomisine ruhuna ve ya başka bir şeye ne tür etkileri var?

Yani kısacası altının ezoterik anlamı ne?

Çok basit ama çokta önemli bir soru olduğunu düşünmekteyim.

Dört gözle yanıtlarınızı bekliyorum.

Sevgi ile kalın.
« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2019, 12:42:48 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 29, 2019, 01:46:21 ös
Yanıtla #1

Kendi adıma, altının para birimi olarak kullanılmasını, bbc.com da mantıklı bir şekilde açıklayan bir yazı okudum. Az bulunması, tepkimeye girmemesi, zehirsiz olması gibi özellikleri sayesinde değerli oluyormuş. Diğer hiç bir element altın kadar ‘para’ gibi saklamaya uygun değil. Tamam.

Ama bunun bir de ezoterik anlamı olmalı. Ezoterik anlamını sadece kişisel gelişim açısından değil de bilimsel açıdan anlatan bir makale ve ya anlatım var mı?

Tekrar sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 29, 2019, 03:14:06 ös
Yanıtla #2

Ben hâlâ buradayım (2)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Temmuz 29, 2019, 09:31:43 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Kanaatimce, madenlerin , vasiyetname verilmeden önce alınması daha uygundur .

Masonlukta,Adayın madenlerinin alınmadığı fakat bunları Adayın kendi isteği ile bıraktığı, Mauf Biradere teslim ettiği söylenir.Madenlerin alınması veya isteyerek bırakılması eski bir gelenektir . Simyacılara göre , Aday, her türlü kötü , boş duygu ve düşüncelerden kendini arındırmalı , serbest kalarak saf ve temiz hale gelmelidir . Aday ,madenlerini bırakarak,sembolik olarak,tabiat haline , ilk safiyete dönmekte ; yani mükemmel olmaktadır.

Adayın görevlerinden ilki , ihtiraslarına ,kendini küçültücü eğilimlere hakim olmaktır .Her türlü madeni ve değerli eşyasını , para ve mücevherini bırakması . Adayın, maddi dünyaya ait değerleri kendi isteği ile terk etmiş olduğunu anlatır .

Simya ve astroloji açısından bakıldığında her madene bir gezegen uymaktadır ; yorumcular bunlara hıristiyanlıktaki yedi büyük günahı da ekliyorlar.

MADENLER          GEZEGENLER         GÜNAHLAR

Altın                     Güneş                    Kibir

Teslim eder...

ALINTI : TANJU KORAY -ÇIRAK
MADENLER
Sayfa  34-35
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus