Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ezoterizm ve Masonluk  (Okunma sayısı 2557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 12, 2022, 01:27:15 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Herkese merhaba,

Remzi Sanver web sitesinde HKMBL görüşlerinde masonluk videoları yayınlamaktadır. İlgilenenlere faydalı olacağını düşünüyorum.

https://www.remzisanver.com/konusmalarim.php

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Mart 12, 2022, 09:32:19 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Teşekkürler güzel bir paylaşım ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 13, 2022, 12:03:39 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Muhteşem  bir paylaşım.  Kendimi üniversiteli bir öğrenci,  Sayın Remzi Sanveri de bir prof. Olarak kabul edip  hayranlıkla izledim. Masonlukla ilgili ders  dinlemekse, işte buyurun dinleyin.
         Teşekkürler Sayın burakc.

Saygılar - sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 15, 2022, 11:20:50 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkür ederim Sayın ANARCHOSA.

Foruma 2015 yılında kayıt olmuşum. Masonluk hakkında araştırmalarıma 2011 yılında başlamıştım. Uzun bir süre de forumu kayıt olmadan okumuştum. O yıllarda forum çok aktifti, özellikle benim gibi harici arkadaşlar çok fazla soru soruyor onların sorularına verilen cevaplar bana da yol gösteriyordu.

Sonra ne olduysa forum eski hızını kaybetti bende belli bir noktada kaldım ve ilerleyemedim. Bundan 10 sene önce internet ortamında masonluk ile ilgili Türkçe kaynak çok daha sınırlıydı. Şimdi siz Taş Ustası Youtube kanalında videolarla açıklıyorsunuz. Diğer kişiler eski dergileri vs. paylaşıyor. Bence masonluğun daha açık bir şekilde anlatılmaya başlanması ülkemiz için güzel. Açıklanmayınca bilinmiyor, insanlarda bilmediği şeylerden korkuyor.

7 senedir kayıtlı bir forum üyesi olarak sadece BİLMEK istedim ve gözlemledim. Örneğin; eskiden masonlara atılan iftiralara cevap dahil verilmezken şimdi anında suç duyurusunda bulunuluyor. ÖMBL'nin sitesinden avukatın metinlerini okuyorum. Zamanla herşey değişiyor. Bende değişiyorum tabi :)

Düşünceleriniz için teşekkür ederim.

Bir site daha paylaşacaktım bu vesile ile onu da buraya eklemiş olayım.

Yine bir HKMBL üyesi Celil LAYIKTEZ adına açılmış bir web sitesinde eski mason dergileri yayınlanmaktadır. Araştıran arkadaşlara kolaylık olsun.

https://www.celillayiktez.com/buyuk-sark-dergisi-arsivi

ÖMBL ile HKMBL arasındaki farklılıkları çok araştırdım, çok düşündüm. Dünya görüşü olarak kendimi ÖMBL'ye yakın hissetsem de yayın olarak daha çok HKMBL yayınlarını okuyorum çünkü daha yaygın ve erişilebilir, temelde de çok farklılık görmedim.

Özellikle Celil LAYIKTEZ'in Türk Masonluk Tarihi kitabı bir başucu eseri olmuş. Bana da değerli bir kişi önermişti. İyi ki okumuşum diyorum.

Selam ve sevgilerimle...
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Mart 16, 2022, 06:56:01 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Celil LAYIKTEZ'in Türk Masonluk Tarihi kitabının siparişini verdim .Teşekkürler Sayın burakc ...

Saygılar
« Son Düzenleme: Mart 16, 2022, 07:00:16 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 16, 2022, 03:43:15 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Kitap piyasada yok .Çıktısını bilgiyardan alabiliyorsunuz . Yazıyı büyüterek çıkartın ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 16, 2022, 05:55:15 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu kitapta Türk Masonluk Tarihini anlatmaktadır.

https://www.iktisadiisletme.com/urun/turk-masonlugu-gungor-ocal

Yazarı: Güngör ÖCAL

Online olarak sipariş edilebilir ben öyle yapmıştım.

Mart 16, 2022, 06:28:11 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Çıktısını aldım .Yazısı küçük diye başka yerdede 2. defa çıktı aldım .Totelde 70 tl tuttu . Sağlık olsun ...  ::)

Saygılar
« Son Düzenleme: Mart 16, 2022, 06:47:36 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus