Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Belçika'da Bir Türk Köyü  (Okunma sayısı 2384 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 23, 2008, 10:33:27 ös
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Belçika'da Bir Türk Köyü

Belçika'nın Valon Bölgesi'nde bulunan Faymonville köyü uzun zamandır Türk köyü olarak adlandırılıyor.

Her yıl geleneksel Türk karnavalı düzenlenen köyde, mehter takımı ve at üstünde Türk bayrağı taşıyan erkekler geçit töreni yaparak Türk kültürüne olan ilgilerini ve sempatilerini gösteriyor.

Düzenlenen karnavala Hollanda'dan Almanya'dan ve Fransa'dan Türkler bile geliyor. Kötü hava koşullarına rağmen karnavala katılan Türkler ve köylüler karnavalla ilgili görüşlerini açıkladı.

Almanya'dan gelen Hatice Kılıç, "Burası çok güzel, kendimi Türkiye'de gibi hissediyorum" dedi.

Fransa'dan gelen Ender Üstün, "Buraya ilk defa geliyorum. Daha önce televizyonda görmüştüm. Çok merak ettim, ailemi de aldım geldim. Bir Türk olarak Belçikalılar'ın böyle bir şey yapmasından çok memnunum" şeklinde konuştu.

Hollanda'dan gelen Hakan Denizli ise "2005'te de bu karnavala katılmıştık. Bu sene bir otobüs kiralayıp 50 kişi ile geldik. Bir Türk olarak yabancı bir ülkenin bayrağını taşımam ama buradakileri görünce çok gururlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Belçikalı köylüler ise Türkler ve Türkiye hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Karin Jourge isimli köylü, "Karnaval müthiş. Türkler'e bayılıyoruz ve AB'ye girmelerini destekliyoruz" dedi.

Bob isimli Belçikalı ise "Ankara ve İstanbul kendi memleketim gibi benim için" diye konuştu.

Bruno Parke, "Ülkeniz bence mükemmel ama daha çok tanıtım yapmalısınız" şeklinde görüş bildirdi.

Sydrik ve Janin isimli Belçikalı çift, "Karnaval bizim için çok güzel geçiyor ve Türkleri seviyoruz" dedi.

Belçika'da yaşayan İsmail Erdoğdu ise "Her yıl buraya geliyoruz ve çok mutlu oluyoruz. Bizim yapamadığımızı Belçikalılar yapıyorlar ve Türkiye'yi tanıtıyorlar. Fakat bundan önceki kutlamalarda daha çok Türk bayrağı ve Türk teması vardı. Maalesef ilgisizlikten ötürü azalıyor" dedi.

İsmail Erdoğdu'nun eşi Esra Erdoğdu, karnavala her sene katılmaya devam edeceklerini belirtti.

Hiçbir Türk'ün yaşamadığı bu köy 17. ve 18. yüzyılda Türk işgalinden zarar gören bölgelere yardım amacıyla para toplanırken para vermeyi reddetmiş ve bu sebeple "Barbar Türkler'in dostu ve Hristiyan toplumunun düşmanı" olarak anılmaya başlamış. Kendilerini cezalandıran Liege Prensi'ne kızan köylüler, kilise çanlarını susturup dua çağrısını ezan taklidi yaparak gerçekleştirmeye başlamışlar.

Köyün tanıtım belgelerine göre ise 716 yılında Faymonville köylüleri Haçlı seferlerine katılmayı reddettikleri için tarafsız kalmalarının bedelini "Türk" damgası yiyerek ödemiş. Uzun zaman sonra İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi ordularının Türk bayrağı olan yerlere dokunmamaları ve bu sayede hayatta kalmaları gerekçesiyle de köylülerin Türklere olan ilgileri ve sevgileri artmış.

Türk bayrağını simge olarak sahiplenen, "Turkenblut" (Türk kanı) adında likör üreten, gençlerinin derneklerine "Genç Birleşmiş Türkler" adını verdiği, Atatürk'e saygı duyan ve ay-yıldızlı formasıyla "Turkania" isimli bir futbol takımına sahip olan köyün şu an kütüphane olarak kullanılan eski belediye binasında çok sayıda Türk Bayrağı, Atatürk posteri, Türkiye'den (İstanbul Üniversitesi, Denizli Belediye Başkanı, Ankara Anadolu Lisesi vb.) ve Belçikalı Türklerden gelen hediyeler ve eski flamalar bulunuyor.

http://www.sondakika.com/
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany