Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: OGRENILMIS GUCSUZLUK  (Okunma sayısı 5628 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 17, 2006, 12:19:31 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

OGRENILMIS GUCSUZLUK

Bir laboratuvarda deney yapiliyor. Icinde bir buyuk ve cokca kucuk baligin oldugu kocaman bir akvaryum konuyor. Haliyle, buyuk olan aciktikca kucukleri yiyor... Daha sonra akvaryumun ortasina dikey bir cam yerlestiriliyor.Boylece akvaryum ikiye ayriliyor.Buyuk balik bir tarafa kucuk baliklar da diger tarafa yerlestiriliyor. Buyuk balik cam bolmeyi gecmek ve kucuk baliklari yemek icin defalarca deneme yapiyor. Bu durum tam 28 saat boyunca suruyor. 28 saatin sonunda buyuk balik artik diger tarafa gecmek icin mucadele etmeyi birakiyor. Deneyin sonunda cam bolme kaldiriliyor. Cok ilginc bir sey oluyor !!! Buyuk balik kucukleri yemek icin hicbir hamle yapmiyor. Saatler gectigi halde onlari yemedigi goruluyor. Buna psikolojide "Ogrenilmis Gucsuzluk" deniyor. Istatistiklere gore bir cocuk ergenlik yasina gelinceye kadar ortalama 148.000 defa anne babasinin, "yapma; elleme, dokunma," gibi sozlerini duyuyor. Boyle olunca da cocukta buyuyunce "yapamama", "edememe" ozellikleri gelisiyor ve ozguvenini yitiriyor.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 28, 2007, 12:05:43 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

ben bunu başka bir yerde de okumuştum. çok ilginç.
''Kızıl elmada buluşalım''

Ocak 28, 2007, 12:30:30 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Bana email ile gelmisti. Kimin oldugunu bilmiyorum. guzel bir yazi.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 29, 2007, 05:22:32 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Ilginc hakikaten. Pavlov'un kopek deneyi gibi.

Mart 27, 2007, 10:45:52 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Hayvan davranışlarıyla insanın doğasını açıklamak büyük bir yanılgı olsa gerek kategorik bir hata.İnsan doğası itibariyle hayvandan donanımlı ve agnostik bir varlıktır ki psikoloji bilimiyle ilgilenenler ellerindeki litaratürün ne kadar eksik olduğunu gayet iyi bilirler.Fakat psikolojinin temel misyonlarından biri kaygı,travma ve kayıplarla sarsılıp özgüven ve inancını yitirmiş kaostaki bireye savaşma yetisini yeniden kazandırmaktır... 

Mayıs 12, 2009, 01:20:36 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Hayvan davranışlarıyla insanın doğasını açıklamak büyük bir yanılgı olsa gerek kategorik bir hata.İnsan doğası itibariyle hayvandan donanımlı ve agnostik bir varlıktır ki psikoloji bilimiyle ilgilenenler ellerindeki litaratürün ne kadar eksik olduğunu gayet iyi bilirler.Fakat psikolojinin temel misyonlarından biri kaygı,travma ve kayıplarla sarsılıp özgüven ve inancını yitirmiş kaostaki bireye savaşma yetisini yeniden kazandırmaktır... 

Bu da güzel bir yazı....
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 25, 2009, 01:44:03 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Ben bu konuyu Mümin Sekman'ın yazdığı "Her şey seninle başlar" adlı kitapta okumuştum. Öğrenilmiş başarısızlık diye anlatıyordu ya da öğrenilmiş çaresizlik diye. Bunun gibi daha bir çok örneğe değiniyor kendisi. Ayrıca kitapta bence okunması gereken bir kitap. Saygılarımla sayın Mason

Mayıs 25, 2009, 11:14:59 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sayın Mason ,

Güzel bir örnekleme ancak insan farklı olarak , sonradan yaşadıklarıyla güçlü olmayı tekrar öğrenebilir,

ki , saldırmamayı öğrenen balığa herhangi başka  stres unsuru  werilerek tekrar saldırganlığı

öğretmek de mümkün olabilir  ; belki de balıklarla bu konuda hiçbir farkımız yoktur...

Ancak şunu da düşünmeden edemiyorum , neden katiller ,hırsızlar , tecawüzcüler uzun süre hapis de yatsalar , yani

engellenseler de ; dışarı çıktıklarında tekrar eski eylemlerine dewam ediyorlar ? Tekrar içeri tıkılacaklarını bile bile...

Demek ki belli bir eşik noktası var ; o aşıldı mı hiçbir yeni stres unsuru beyinde meydana gelen değişimi düzeltemiyor...

Hatta hapiste yattığı süre içinde daha da bilewlenip saldırganlaşabiliyor insanoğlu ...Acaba gerçekten insana güçsüzlüğü

öğretebiliyor muyuz? Ya da şöyle diyelim ,'' belli bi yaşa kadar öğretilebiliyorsa öğreniyor '' mu acaba ya da '' insandan insana

şartlardan şartlara değişebiliyor '' diyebilir miyiz ?

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2009, 11:28:45 ös Gönderen: ozak1977 »

Mart 24, 2010, 11:57:24 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Değerli yöneticiler ve üyeler,

Mümin Sekman'ın kitabını bende okudum çok güzel bir kitap ama balık veya pavlov örneğindekiler insanoğlu için ne kadar doğru?

Sn. Ozak1977 dediği gibi cezalar bazen suçu caydırmaktan ziyade suç işlemeyi dahada arttırabiliyor. Yasak olanlarda daha çekicide olabiliyor...

Mart 25, 2010, 03:46:51 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben buna katılmıyorum. Canlı türlerinden hayvan olarak nitelendirilen canlılarda tek farkımız mantığımız ki bu da düşüncelerimizi konuşarak ifade edebilme yeteneğini bahşediyor biz insanoğluna. Yani bana göre hayvan olarak nitelendirdiğimiz canlılardan tek üstün yanımız mantığımız. Ki bu yetenek de bizi doğanın en üstün canlıları haline getiriyor.

Saygılarımla