Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONİK DÜŞÜNCE SİSTEMİ VE SATANİZM  (Okunma sayısı 13861 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 30, 2008, 10:55:19 ös
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Forum içerisinde bugün baya bir dolaştım lakin masonluk hakkında merak giderici net hiçbir açıklama bulamadım.Yanlış anlaşılmasını istemem ama şimdiye kadar masonlukla ilgili araştırmalarımda masonik düşünce sisteminin haçlı seferlerine,tapınak şövalyelerine kadar geniş bir tarihi olduğunu biliyorum.Tapınak şövalyeleri adındaki bu gurup mescidi aksa civarında yaptıkları kazı çalışmalarıyla bu çalışmaların nihayetinde Süleyman peygambere ait eşyalar ve kitaplar bulmalarıyla biliniyorlar.Binaaleyh bu buldukları herneiseler bunlardan etkilenip hristyanlıktan uzaklaşıyor ve kiliseye ters düşüyorlar.Daha sonraları yaptıkları ayinlerde ilahi dinlerce kesinlikle yasaklanmış fiiliyatlarda bulunuyorlar.Kuranı azimüşşanda bir ayette yüce yaratıcı şöyle buyuruyor:"süleymanın hükümranlığı hakkında onlarşeytanların uydurup söylediklerine tabi oldular.Halbuki süleyman büyü yapıp kafir olmadı.Lakkin şeytanlar kafir oldular.Çünki insanlara sihri ve babilde harut ile marut isimli ki meleğe indirilenleri öğreiyorlardı.Halbuki o iki melek,herkese:Biz ancak imtihan için gönderirldik sakın yanlış inanıp dakafir olmayasınız demeden hiç kimseye sihir ilmii öğretmezlerdi onlar o iki melekden karı ile koca arasını açacak şeyleri öğreniyorlardı.OYSA büyücüler Allahın izni olmadanhiç kimseye zarar veremezler onlar kendilerine fayda vereni değilde zarar vereeni öğrenirler sihri satın alanların ahiretten nasinbi olmadıklarını çok iyi bilirler karşılığında kendilerini sattıkları şey ne kötüdür!Keşke bunu anlasalardı!"
     Bu ayete göre tapınak şövalyeleri kudüste yaptıkları incelemeler sonucu ayette bahsi geçen şeytanın uydurup söylediklerine ait bir takım şeyler bulmuş ve buldukları bu şeylerden kabala denen felsefeyi bu sayede benimsemiş olabilirlermi?Ve amaçlarıda yeryüzünde şeytanın hühümranlığını kurmak olabilirmi?Tüm bu anlattıklarıma göre masonlar şeytani çıkarlara hizmet etmekte ve haklarında çıkan "masonik düşünce sistemi satanist bir felsefe ve öğretidir"söylentilerini doğrulamaktadır.Satanizme göre ise menfaatin için herşeyi yapabilirsin yalan,entrika,ikiyüzlülük ve hatta cinayet e ozaman masonluk böyle ise bu forumda anlatılan masonluğun iyi ve güzel ahlak,iyi olanları daha iyi yapmak gibi erdemlerden ibaret olduğu  GİBİ açıklamalar masonlar taraından menfaatleri uğruna uydurulmuş yalanlar olamazmı?

Temmuz 01, 2008, 10:51:51 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin seyyahi,

Alıntı
Yanlış anlaşılmasını istemem ama şimdiye kadar masonlukla ilgili araştırmalarımda masonik düşünce sisteminin haçlı seferlerine,tapınak şövalyelerine kadar geniş bir tarihi olduğunu biliyorum.Tapınak şövalyeleri adındaki bu gurup mescidi aksa civarında yaptıkları kazı çalışmalarıyla bu çalışmaların nihayetinde Süleyman peygambere ait eşyalar ve kitaplar bulmalarıyla biliniyorlar.Binaaleyh bu buldukları herneiseler bunlardan etkilenip hristyanlıktan uzaklaşıyor ve kiliseye ters düşüyorlar.Daha sonraları yaptıkları ayinlerde ilahi dinlerce kesinlikle yasaklanmış fiiliyatlarda bulunuyorlar.

Ifadelerinizi anlayis ile karsiliyorum. Ancak elbette hepsine katilmam mumkun degil.

Masonluk hacli seferleri yada Tapinak Sovalyelerinden daha once baslamistir. Tapinak Sovalyelerinin kilise ile ters dusmesinin nedeni bulduklarindan etkilenmeleri degildir. Tapinak Sovalyeleri hiristiyanliktan uzaklasmadi. Onlar, o zaman da (yakin tarihe kadarda) hiristiyanligin en buyuk temsilcisi ve koruyucusu idiler. Ancak gittikce daha zenginlesen ve zenginlestikce guclenen, guclendikce birbirine daha bagli bir hale gelen Tapinak Sovalyeleri, kilise tarafindan bir tehtit olarak gorulmeye baslandi. Cunku istedikleri zaman kiliseyi devirebilir, kraligi indirebilirlerdi. Bu tehlikeyi goren kilise Tapinak Sovalyelerine savas acti. Bu savas oncelikle fiziki olarak degil dolayli yoldan halki onlara kiskirtma ile basladi. Bunu yapmalarininda bircok farkli yollari vardi. Halki Tapinak sovalyelerine kiskirtmak icin onlara escinsel dediler, seytana tapiyor dediler, ateist dediler, buyucu dediler, dunyayi ele gecirmeye calisiyor dediler ve bu sekilde devam etti. AntiMasonlugun ilk tohumlari olan ve halen gunumuzde dahi ayni kelimeler ile ayni yontemleri kullanan antimasonlar tarafindan halk oyle bir kiskirtildiki bircok Tapinak Sovalyesi kaziklara baglanarak yakildi. Ulkelerinden suruldu. Toplu sekillerde can verdiler. Fakat sirlarini tasidilar. Kactiklari diger ulkelere sirlarinida goturerek oralarda topluluklarini devam ettirdiler.

Alıntı
Kuranı azimüşşanda bir ayette yüce yaratıcı şöyle buyuruyor:"süleymanın hükümranlığı hakkında onlarşeytanların uydurup söylediklerine tabi oldular.Halbuki süleyman büyü yapıp kafir olmadı.Lakkin şeytanlar kafir oldular.Çünki insanlara sihri ve babilde harut ile marut isimli ki meleğe indirilenleri öğreiyorlardı.Halbuki o iki melek,herkese:Biz ancak imtihan için gönderirldik sakın yanlış inanıp dakafir olmayasınız demeden hiç kimseye sihir ilmii öğretmezlerdi onlar o iki melekden karı ile koca arasını açacak şeyleri öğreniyorlardı.OYSA büyücüler Allahın izni olmadanhiç kimseye zarar veremezler onlar kendilerine fayda vereni değilde zarar vereeni öğrenirler sihri satın alanların ahiretten nasinbi olmadıklarını çok iyi bilirler karşılığında kendilerini sattıkları şey ne kötüdür!Keşke bunu anlasalardı!"

Bahsetmis oldugunuz ayette, Tapinak Sovalyeleri, Masonluk yada Masonlar hakkinda bir ifade goremedigim gibi, bunlari temsil edebilecek bir hitabada rastlayamadim. "Onlar" demek, Tapinak Sovalyeleri demek degildir. "Buyu" kelimesinin Masonluk yada suanda konustugumuz Tapinak Sovalyeleri konusunda zaten hicbir yeri yoktur. Vermis oldugunuz ornegi acikcasi yeterince anlayamadim ve gereksiz gordum.

Alıntı
Bu ayete göre tapınak şövalyeleri kudüste yaptıkları incelemeler sonucu ayette bahsi geçen şeytanın uydurup söylediklerine ait bir takım şeyler bulmuş ve buldukları bu şeylerden kabala denen felsefeyi bu sayede benimsemiş olabilirlermi?

Yanlis ve ilgisiz bir tez oldugunu dusunuyorum. Tapinak Sovalyeleri Kabalayi benimsemediler. Kabala Sovalyecilikte (ve York Ritinde) oldukca az bir onem tasir. Sanirim Kabala`yi seytanin bir materyali olarak goruyorsunuz. Neden kabala ile ilgilenen yada onu benimsemis kisiler seytanin hukumdarligini kurmak istesin? Kabalada seytani oven yada ona kendinizi yakin hissettiren bir ogreti mevcut degildir. Kabala, yahudilik bazli, humanism, doga ve Tanri sevgisi uzerine kurulu ahlaki ve felsefi bir sistemdir.

Alıntı
Tüm bu anlattıklarıma göre masonlar şeytani çıkarlara hizmet etmekte ve haklarında çıkan "masonik düşünce sistemi satanist bir felsefe ve öğretidir"söylentilerini doğrulamaktadır.

Bir din olmayan ve kendisinin bir inanc sistemi olmadigini ifade eden Masonlugun, seytandan yana oldugunu soylemek absurt bir ifadedir. Masonlukta, kabalada, yahudilikte, Tapinak Sovalyelerinde, yada herhangi bir Ritte Seytana sempati duyulabilecek bir ogreti mevcut degildir. Arasina Tanri inanci olmayan, (satanist degil) ateistleri dahi almayan bir toplulugu seytana tapiyormus gibi gostermeye calismak art niyet ve korku gostergesidir.

Alıntı
Satanizme göre ise menfaatin için herşeyi yapabilirsin yalan,entrika,ikiyüzlülük ve hatta cinayet e ozaman masonluk böyle ise bu forumda anlatılan masonluğun iyi ve güzel ahlak,iyi olanları daha iyi yapmak gibi erdemlerden ibaret olduğu  GİBİ açıklamalar masonlar taraından menfaatleri uğruna uydurulmuş yalanlar olamazmı?

Olabilir. Haklisiniz. Neye inanacaginiz sizin tercihinizdir. Saygi duyarim. Satanizm bir inanc sistemi ve bir dindir. Masonluk bir felsefi ust-kurum ve ahlak okuludur. Satanism ile Masonlugun farklarini teker teker saymama sanirim gerek yok.

Tanri inancinin zorunlu oldugu, insanlari ahlaki, felsefi ve karakteristik yonden gelistiren bir toplulugu satanistlik ile suclamanizi anliyor, aykiri (oldukca marjinal) dusuncelerinizi saygili bir uslup ile dile getirebildiginiz icinde, size ve dusuncelerinize saygi duyuyorum.

Saygi ve Sevgilerimle
« Son Düzenleme: Temmuz 01, 2008, 11:04:35 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 01, 2008, 03:20:06 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Hoşgörülü cevaplarınız için teşekkürlerimi sunuyorum  ancak cevabınızda tapınak şövalyeleri isteselerdi kilise krallığını devirebilirlerdi demişsiniz.Tapınakçılar madem kiliseye ters düşmedi niye kiliseyi devirmek istesinlerki zaten tapınakçılar bulundukları mabedi koruma görevine bizzat krallık tarafından atanmışlardı.Ayrıca taşıdıkları sırlar derken neyi kastettiğinizi anlayamadığımı üzüntüyle bildirmeliyim.
    Efendim,örnek olarak vermiş olduğum ayette "onlardan" kastın mason olduklarını ima etmek istemedim."Onlar"derken kasıt süleyman aleyhisselama büyücü diyen müşriklerdir.Örneğin daha iyi anlaşılması babında bu konuyla ilgili bir kıssa aktarmamda fayda görüyorum.Yaratıcı insanları yaratıp dünyaya gönderdiğinde malum üzere şeytan insanın diğer yaratıklara karşı üstünlüğünü kabul etmediğinden huzurdan kovulmuştu.Fakat melekler Allahın bu emrine itaat etmiş ve insanın üstünmlüğünü kabul etmişti.Sonraları harut ile marut adında iki melek Allaha ya rabbi biz seni gece gündüz zikrediyor daim ve durmadan sana ibadet ediyoruz.Sen ise insanları yarattın,bize üstün kıldın ama onlar seni anmaktan gafil düşüyor ve günahlara dalıyorlar şeklinde muhalefette bulunduklarında Allah onlara insanın irade sahibi olduğunu kötüyede meyilli olduklarını ve buna karşı hala kendisini anmaktan geri kalmadıklarını meleklerin yani kendilerinin ise irade sahibi olmadıklarını tabiatları itibariyle tek vazifelerinin Allahı zikretmek olduğunu söyler ve bunu iyice kavramaları için bu iki meleğe iyilik ve kötülük iradesini yükleyerek insan şeklinde bir kasabaya gönderir.Bu melekler ddiğer insanların bilmedikleri bir çok sır bilmektedirler ve söylemeleri insanlarla paylaşmaları yasaklanmıştır.Sonunda bu iki melek iradelerine sahp olamaz ve tüm bildiklerini çevrelerindeki insanlara anlatırlar.Büyünün kökü ve tarihi budur.Süleyman aleyhisselamda Allahın göndermiş olduğu peygamberlerden olup bizzat yaratıcı tarafından rüzgarı istediği tarafa estirebilme,cinleri kontrolü altında bulundurma insanların içinden geçeni bilenilme gibi bir çok kerametle donatılmıştır.Ve insanlar büyünün kaynağının oradan geldiğini ifade ettikleri için Allah ayette süleyman kafir olmadı şeytanlar kafir oldu ifadesini kullanmıştır.Ve tarihden bugüne büyü ve sihrin şeytanın vahiyleri oldukları söylenmektedir.Ben de tam bu noktada tapınakçıların süleyman mabedinin altında süleyman  peygamerin dönemine ait bir takım enstrümanlar bulmuş ve buradan büyü vs yollarıyla şeytanlarla iletişime geçmiş olabilme ihtimallerinden bahsetmek istemiştim.Biraz mevzu karıştı gibi görünüyor ama aslında mevzunun şuan tam özüne indik umarım anlaşılırım...
  Kabala humanizm ,tanrı ve doğa sevgisi üzerine kurulu ahlaki ve felsefi bir sistem demişsinizHümanizm,tasavvuf ve benzeri sistemler genelde olayların görünüşünden çok olayların derunune ve iç yüzü nde saklanan ögeler ,üzerinde dururlar.Dört ilahi dinde ise yaratıcı insanlara kutsal kitaplarda  açıkça bildirilenlere uymalarını ahiret inancı,kıyametin kopma süresi vs gibi üstü örtülü konuların ise araştırılmamasını öğütlemiştir.Çünki bunlarla ilgilenen insanların aşırıya kaçacakları vurgulanmıştır.Yaratıcı ise hiç bir husuta aşırıya kaçanları sevmez.Kabala da bunlara binaen sonuçta gizem ve sır dolu bir felsefedir ve tüm bunlar insanları Yaratıcnın çizdiği apaçık yollardan arışık ve karmaşık yollara saptırmak isteyen şeytnın bir oyunudur.yaratıcı bizden kendisine ibadet etmemiz ve emirlerinden uymamızdan daha ziyade birşey istememiştir.Şüphesizki en doğrusunu yaratıcı bilir
                        ...saygı ve selamlarımla...

Temmuz 01, 2008, 03:35:30 ös
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin seyyahi,

Alıntı
Tapınakçılar madem kiliseye ters düşmedi niye kiliseyi devirmek istesinlerki.

Istemedilerki.
Tapinakcilar Kiliseye karsi bir saldirida bulunmadi. Inanclarindada bir degisiklik olmadi. Fakat onlarin gucu, kiliseyi korkuttugu icin, kilise onlara karsi savas acarak guclerini azaltmaya calisti. Sanirim yeterince acik anlatamadim.

Alıntı
Ben de tam bu noktada tapınakçıların süleyman mabedinin altında süleyman  peygamerin dönemine ait bir takım enstrümanlar bulmuş ve buradan büyü vs yollarıyla şeytanlarla iletişime geçmiş olabilme ihtimallerinden bahsetmek istemiştim.

Anliyorum. Dusunceniz yanlis. Ifade ettiginiz gibi bir faaliyet soz konusu olmamistir.

Alıntı
Hümanizm,tasavvuf ve benzeri sistemler genelde olayların görünüşünden çok olayların derunune ve iç yüzü nde saklanan ögeler ,üzerinde dururlar.Dört ilahi dinde ise yaratıcı insanlara kutsal kitaplarda  açıkça bildirilenlere uymalarını ahiret inancı,kıyametin kopma süresi vs gibi üstü örtülü konuların ise araştırılmamasını öğütlemiştir.Çünki bunlarla ilgilenen insanların aşırıya kaçacakları vurgulanmıştır.Yaratıcı ise hiç bir husuta aşırıya kaçanları sevmez.Kabala da bunlara binaen sonuçta gizem ve sır dolu bir felsefedir ve tüm bunlar insanları Yaratıcnın çizdiği apaçık yollardan arışık ve karmaşık yollara saptırmak isteyen şeytnın bir oyunudur.yaratıcı bizden kendisine ibadet etmemiz ve emirlerinden uymamızdan daha ziyade birşey istememiştir.Şüphesizki en doğrusunu yaratıcı bilir

Dusuncelerinize saygi duyuyorum. Fakat katilmiyorum.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Temmuz 01, 2008, 03:46:44 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 01, 2008, 05:38:16 ös
Yanıtla #4

Hoşgörülü cevaplarınız için teşekkürlerimi sunuyorum  ancak cevabınızda tapınak şövalyeleri isteselerdi kilise krallığını devirebilirlerdi demişsiniz.Tapınakçılar madem kiliseye ters düşmedi niye kiliseyi devirmek istesinlerki
Sn Seyyahi, bu olayi Padisahlar'in tahta cikar cikmaz herhangi bir ihtimale karsi erkek kardeslerini bogdurtmasina benzetebilirsiniz.

Ayrica dusuncelerinizi varsayimlara dayandirmadan tarihte tapinak sovalyeleri ile Kral Phillip'in iliskilerini arastirirsaniz (buyuk ihtimalle hosunuza gitmeyecek) cevaplari bulacaksiniz.

Yazilarinizdan Masonlugu Kabbala'yi benimsemis bir olgu olarak gordugunuzu cikariyorum. Bu acidan yaklasirsaniz hic bir zaman sorulariniza tatminkar bir cevap alamayacaginizi soyleyebilirim. Defaen anlatildigi uzere masonluk tum dogruya yonelten dinlere, inanclara saygi duymus ve bu dinlerin dogru yolu gosterici temalarini ogreti olarak kullanmistir. Belki de bu yuzden bazi insanlarda akil karisikligi yaratmistir. Ornegin Tevrat'da insanlari oldurmeyi, yanlistir deniliyorsa, masonluk da bu mantigi kullanarak bir ogreti veriyorsa, masonluk Tevrat'i benimsemis demek degildir. Ayni mantigi diger dinlere ve ogretilere de uygularsaniz daha net bir sonuc elde edebilirsiniz.

Saygilar.

Saygilar
Spes mea in Deo est

Eylül 26, 2008, 12:10:52 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Hristiyanlığın koruyucusu olan Tapınak Şövalyeleri'nin kiliseyi devirebilecek kadar güçlü olduğu örneği biz Türkiye'dekilerin kulağına hiç de yabancı gelmiyor.

Tapınak Şövalyeleri = Yeniçeriler

Onlarda Osmanlı Padişahlarınca tehlikeli görünmüşlerdi, gittikçe güçlendiklerinden ötürü.
Bu benzetmeyi eklemek istedim.

Saygılar...

Eylül 26, 2008, 12:58:39 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

İki topluluk arasında benzer noktaların varlığı şüphesiz ki var. Bu tarz askeri topluluklar arasında her zaman benzerlikler bulabilirsiniz sn. Kaan, fakat temelde bana kalırsa silah ehli olmalarının haricinde çok alakasız iki topluluk.

Birinci olarak Osmanlı'nın elindeki hilafet (ki Sünniliğe göre meşru değildir, Şiiliğe göre zaten değildir) ile Katolik Kilisesi'nin başı Papa'nın yetkileri arasında büyük uçurumlar vardır.

Tapınak Şövalyeleri tüm Katolik devletlere (Fransa, Portekiz, İskoçya, İngiltere, Kıbrıs) yayılmış bir uluslararası örgütlenmeyken, Yeniçeri Ocağı sadece Osmanlı Devleti sınırları içerisinde yer alır.

Tapınak Şövalyesi olabilmek için soylu olma şartı varken Yeniçerilikte bu şart yoktur.

Yeniçeriler "Kapıkulu"dur. Siyasal erkleri elinde bulunduran bir monarkın şahsi askerleridir. Üstelik bu monark Hanefi İslam'ın da lideri konumundayken, kendileri Bektaşidirler. Oysa Tapınak Şövalyeleri, yanlış hatırlamıyorsam Aziz Bernard'ın koruyuculuğunda yaptıkları anlaşmayla sadece Kilise'ye bağlıdırlar. İngiltere Kral'ı Henry'ye (kaçıncı olduğunu unuttum, özür dilerim) "aptalca konuşmaya devam etmeleri halinde, egemenlikleri kaybedebilecekleri" tehdidini savurabilecek bir uluslararası topluluk halini almışlardır.

Yeniçeriler sizin de bildiğiniz gibi devşirme sistemiyle ocağa alınır, Tapınak Şövalyeleri'nin herhangi bir müslüman çocuğu alıp, yetiştirip, kendi biraderlerinden biri yaptıklarına dair hiç bir bilgi bulamadım.

Yeniçeriler'in hiç bir zaman Osmanlı padişahlarına yüklüce bir miktar borç verebildikleri görülmüş değildir.

Saçma gibi gelebilir ama dönem şartlarında Tapınak Şövalyeleri (adı üstünde Chevalier) zırhlı atlı -yani soylu- birimleri temsil ederken; Yeniçeriler her zaman yaya askerlerdir.

Daha pek çok örnek verebiliriz. Dediğim gibi bu tarz askeri kastlar arasında benzerlikler bulmak her zaman mümkün. Roma'nın Cohortları, Lakedaimon'lu Hoplitler, Tokugawa dönemi Samuraylar; hemen hepsinde ortak özellikler bulunur. Hemen hepsi eşcinsellikle itham edilmiştir örneğin. Fakat Tapınak Şövalyeleri'ni diğerlerinden farklı yere koyan çok şey var. Mesela monark harici bir inisiyatif oluşturarak kendilerini var etmeleri. Kredi ve bankacılık sistemleri. Uluslararası hale gelmeleri. Sembolizmlerinin derinliği.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Eylül 26, 2008, 01:12:29 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Tapınak Şövalyeleri = Yeniçeriler derken yukarıda sadece o küçük benzerliğin üstünde duraraktan bilgi sundum. Yoksa evet Yeniçeriler Müslüman, Tapınak Şövalyeleri de Katolik'tir.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Saygılar...