Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tarot Kartlari  (Okunma sayısı 24573 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 30, 2009, 06:34:04 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sayın Nueva

Bu konuda oldukça bilgili olduğunuzu düşündüğüm için izninizle size bir soru sormak istiyorum.
Benim de bir tarot destem var(rider waite -en çok kullanılan bu sanırım-) ve ara sıra arkadaşlarım ve kendim için çeşitli açılımları deniyorum ve genelde kartların doğruları söylediğini görüp şaşırıyorum. Yalnız genelde bakarken kitaba başvuruyorum ve onun ve kartlar üzerinden bir yorumlama yapıyorum çünkü kartlar ne denli söylemek istediğini netçe gösterse de bazen benim için yeterli olmuyor.

İyice kitabını ezberlemeye vardırıp öyle mi bakmalı yoksa karta bakıp uyandırdığı hisler bakımından mı bakılmalı sizce? Yoksa her ikisini kullanmak en mantıklısı mıdır?

Şimdiden çok teşekkürler...

Saygılarımla...

Haziran 30, 2009, 07:20:19 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Quadriga Merhaba ,

Mesajınızdan anladığım kadarıyla Tarot Sistemi ile ilgilenmeye yeni başlamışsınız ve başlangıç için , en rahat idman yapabileceğiniz deste serisini seçmişsiniz. Desteniz Tarot'un şekilsel boyutunu aşarak kavramsal düşünmeye geçebilmenizde size kolaylık sağlayabilecek bir yapıdadır.

Öncelikli önerim , ilk evrede olduğunuz için , şayet bir çalıştırıcınız yok ise (ki olmaması iyi bir uygulamacıya dönüşemeyeceğiniz anlamına kesinlikle gelmez) , bu durumda ilk evrede muhtelif açılımlar üzerinde değil , kendinizi en genişçe ve rahatça ifade edebileceğinizi düşündüğünüz tek  bir açılımda karar kılmanızdır. Çünkü bu açılımda isabetle ilerleyebilmeniz için , önce kartların her birinin "naturasını " hissediyor olmanız gerek. Her kartın naturasını bilmelisiniz ki, onların birbirleriyle kurduğu ilişkileri ve karşılıklı pozisyon alışlarını da okuyabilin bir süre sonra . Dokunun , inceleyin , tekrar tekrar bakın. Onu seviyor ve onunla meşgul oluyor iseniz , onunla etkileşiminiz çok farklılaşır. Kitap manalarının ötesinde , kartın karta bakan diğer kişilere değil "size" ne söylediğini bir müddet sonra keşfedeceksiniz. 

Her bir Tarot Kartı kendi öz manası ile zaten yüklüdür ve bu onun,  şayet bir kitapla paralel kullanıyor iseniz , ilk evrede yapısını kavrayışınızı kolaylaştırır.   Buna kartın "jenerik anlamı" adı verilir. Bu anlam , kartı nerede görür iseniz görün , size ana şablon olarak neyi işaret ettiğinin temsili manasıdır. Ancak kesinlikle ezberlemeyiniz. Çünkü bu zaten yapılabilir değildir . Bu şekilde ezberlemeyi denerseniz , hem kartın kendisi ile sizin kimyanız hemhal olmaz , hem de üzerinde çalışılan bağlam , kartın jenerik anlamı , hangi diğer kartlardan önce-sonra-yukarıda-aşağıda-çaprazda vbg. yer aldığı ile ilgili neredeyse sınırsız sayıda olasılık vardır . Bu nedenle kitap yorumları ile sınırlanmayınız. Tarot Sistemi her bireyi özgün ve yaratıcı bir ünite olarak kabul eder , bu nedenle acemi de olsanız jenerik manayı bilin ama mutlaka sözünüz onun "size" anlattığı olsun. 

Bu nedenle önerim , önce daha yalın anlatımlarla , jenerik mana ile ve tek bir açılımı çalışmanızdır. Bu konuda yeterince ilerlediğinizde , kartın jenerik manasının ötesini siz kendiniz görebiliyor olacak duruma geleceksiniz. O aşamada da zaten artık yorum gücünü arttırıcı bir kitabın desteğini siz hissetmez olacaksınız.  Bunun için uzun bir idman dönemi gerekebilecek ancak onları salt anlamlarının ötesinde görebildiğiniz ilk saniyeden itibaren , yorumunuz "özgünlük ve isabet" kazanacak.

Yolunuz açık olsun.

Saygılarımla 
Quality has no fear of time ..

Haziran 30, 2009, 07:21:56 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Siz tarot falına bakıyorsanız forumdaki ilgili kişiler içinde bakarmısınız :)

Ben de istiyorum, bana da bakin tarot mudur nedir ondan :D. Benim istikbalim ne olacak, birinci dereceden yakinimi ziyarete gittigimde karsimda gorunce aglayacak miyim yoksa yillarin ofkesini bir cirpida kusacak miyim, hic anne olamayacak miyim , so on , so forth :D :D :D
« Son Düzenleme: Haziran 30, 2009, 07:24:26 ös Gönderen: Isis »

Temmuz 01, 2009, 03:19:03 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Sayın Nueva aydınlatıcı bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim. Dediklerinizi uygulayacağım.

Saygılarımla...

Eylül 30, 2009, 09:48:29 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

tarota siradan oyun kartlari destesi, iskambilin atasi vesaire gibi adlandirmalar sanirim tarotu biraz hafife almak olur.tarotun ne olduguna dair vakti zamaninda soyle yerinde bir laf edilmistir; '‘gecmis kozmik bilgeliklerin bugüne intikal etmis soyut bir izdüsümü’' diye.

Eylül 30, 2009, 10:37:12 ös
Yanıtla #15

tarota siradan oyun kartlari destesi, iskambilin atasi vesaire gibi adlandirmalar sanirim tarotu biraz hafife almak olur.tarotun ne olduguna dair vakti zamaninda soyle yerinde bir laf edilmistir; '‘gecmis kozmik bilgeliklerin bugüne intikal etmis soyut bir izdüsümü’' diye.

Tarot kartlarına ben de inanırım ama doğrusu tam bi tarotu iyi bilene rastlamadım ya da fırsatım olmadı diyebilirim..   
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 01, 2009, 10:47:57 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Daha önce üzerinde anlatımlar yapmış, bu bakımdan biraz da geçmişte kalmış olan bir konunun yeni baştan canlandırılması hayli ilginç....

Tarot ile bağlantılı olamk üzere benim de ilgimi çeken bir nokta vardır. Bu da Tarot kartlarını ilk kez oluşturan kişinin kimliği ile bağlantılıdır. Yanılmıyorsam o kişi Alessandro Filipepi'dir. Bu bağlamda yanılabilirim; bunun doğru olup olmadığını da kontrol etmeden, bu yazıyı öylesine, bellekten yazıyorum. Kuşkusuz bu konuyu irdeleyen forum üyelerinden birçoğu benden daha iyi bilir. Dediğim doğru mu? Bilenin, doğruysa teyit etmesini, değilse doğrusunu belirtmesini rica ediyorum. Bunun üzerine bekli yazacağım birkaç tümce olabilir.

Ancak bu aşamada şunu belirtmeyi de gerekli görürüm: Tarot bir oyun değildir. İskambil kartlarıyla karşılaştırılması bir bakıma doğru, bir bakıma yanlıştır. Doğruluğu ancak iskambil kartlarının özgün kökeninin, bu kartlardaki simgesel anlamların yorumlanmasıyla bağlantılıdır.

Tarot bir fal bakma aracı da değildir; öyle kullanılmış olsa da...    O işin de ardında çok önemli noktalar vardır. Gerekli eğitimi görmemiş, özel yetenekleri edinmemiş  olan bir kişi tarot açamaz. Bunu yaparsa, yaptığı iş düpedüz şarlatanlıktır. Bu iş kulaktan dolma ya da başkalarından görme bilgiyi değil, özel eğitimi gerektirir.

Tarot saçmasapan bir şey de değildir. Bu işin altında çok daha derin,  ezoterik nitelikli ya da gizli tutulmuş bilgiye ilişkin bir olgu vardır.

Şayet soruma doğru yanıtı veren olursa, belki bu konuya dönebilirim.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 01, 2009, 11:20:15 öö
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Sayın ADAM,

benim gözlemleyebildiğim kadarıyla bu konu da en donanımlı üyemiz sayın Nuvea'dır.Nüks ü farkederse yanıtlayacağını tahmin ediyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ekim 01, 2009, 12:04:56 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın ceycet,

Anlatmış olduklarını gördüm. Hiç kuşkusuz o kadar değildir; ancak bir özet yapmıştır.

Benim sorum üzerine ne yapmalı?... Kendisine özel mesaj mı atmalı katılsın da sorumu yanıtlasın diye?

Sevgiler,
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 01, 2009, 12:11:46 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Sayın ADAM,

sayın Nuvea,foruma bizim kadar sık katılmıyor,daha doğrusu katılamıyor sanırım.Özel mesaj atılabilir,veya beklenebilir de,arayı fazla uzatmayacağını umuyorum.Buarada,kendisiyle görüşmekten keyf alacağınızı seziyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...