Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dünya dışı bir gezegende veya uyduda Loca var mıdır?  (Okunma sayısı 4838 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 13, 2018, 10:53:13 ös
Yanıtla #10

O halde itiraz etmek durumundayım bildiklerim uyarınca. Yanındaki objelerle simgesel loca kurdu başta belirtilen soyut, simgesel, felsefi değil somut cevap arayışına uymuyor.

Mabed veya loca masonun kalbidir, kişiliğidir gibi yanındaki objelerle simgesel loca kurdu da felsefi bir cevaptır.

İşin aslı bir yerin spekülatif masonlukta mabed niteliği kazanması için 'ritüelik' bir işlemi vardır. Bu olmadan orası mabed olamaz... Pek az kardeş bu ritüeli görmüştür ama yok sayılamaz elbette. İkincisi ise bir "loca" kurulacaksa ya da bir loca orada çalışma yapacaksa ilki için yedi ikincisi için üçler beşler yediler geçen bir deyişimiz var, herkes biliyor zannederim forumda artık. Ay yüzeyine en fazla iki kişi aynı anda inmiştir.

Bu sebeple cevap felsefi olmuş, somut olmamıştır bence...

Yine de zihnimizi çalıştırdığı ve bir kardeşimizi hatırlattığı için sayın Caliper'e teşekkür ederim.

Sevgiler

Konuyu güzel özetlemişsiniz sayın ANARCHOSA. Yalnız illüstrasyona aklım takıldı. Yanlış hatırlamıyorsam tarotta 9’a denk gelen The Hermit(ermiş) kartı. Bu karttaki kişi genel olarak kemale ermek gibi bir anlatım mı yoksa başka bir ünlü inisiye mi? Eğer ünlü bir inisiyeyse kim?

Şimdiden cevabınız için teşekkürler  ;D
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Aralık 13, 2018, 11:05:45 ös
Yanıtla #11

Kart veya kişi için değil, farklı bir amaçla verdim görseli. Kardeşimin anlayacağını düşünüyorum. Genele ise 17. Maddeden dolayı anlatmam uygun olmaz.

Ben de çaktırmadan sayın Caliper’e verdiğiniz mesajı anlamaya çalışıyordum.  ;D

Sevgiler sayın ANARCHOSA  :)
« Son Düzenleme: Aralık 13, 2018, 11:15:16 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Aralık 14, 2018, 10:40:18 ös
Yanıtla #12
  • Yeni Katilimci
  • *

Aya ilk ayak basan kişi mason ise bu orada bir masonik olğunun olduğunu kanıtlamaz. Aya ayak basan Beşiktaşlı olan biri olsaydı, ayda Beşiktaş ile ilğili bir  kurum var oldu, diyebilirmiyiz? Ya da masonluk olmasaydı Aya gidilemezdi gibi bir sonuç çıkarılamaz. Meslek herzaman içra edilecektir. Bir hariçi olarak öğrendiğim şey ise masonluk kendini bir heykeltıraş gibi yontma yöntemlerinden birisidir.
Saygılar

Aralık 15, 2018, 12:30:26 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bahsedilen "somut" malzemelerle sembolik Mason locası kurulma bilgisini kim nerede açıkladı? Birde bu malzemeler nelerdi?

Aralık 15, 2018, 11:00:10 öö
Yanıtla #14
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Aralık 15, 2018, 11:17:29 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aralık 17, 2018, 08:10:31 ös
Yanıtla #16

O halde itiraz etmek durumundayım bildiklerim uyarınca. Yanındaki objelerle simgesel loca kurdu başta belirtilen soyut, simgesel, felsefi değil somut cevap arayışına uymuyor.

Mabed veya loca masonun kalbidir, kişiliğidir gibi yanındaki objelerle simgesel loca kurdu da felsefi bir cevaptır.

İşin aslı bir yerin spekülatif masonlukta mabed niteliği kazanması için 'ritüelik' bir işlemi vardır. Bu olmadan orası mabed olamaz... Pek az kardeş bu ritüeli görmüştür ama yok sayılamaz elbette. İkincisi ise bir "loca" kurulacaksa ya da bir loca orada çalışma yapacaksa ilki için yedi ikincisi için üçler beşler yediler geçen bir deyişimiz var, herkes biliyor zannederim forumda artık. Ay yüzeyine en fazla iki kişi aynı anda inmiştir.

Bu sebeple cevap felsefi olmuş, somut olmamıştır bence...

Yine de zihnimizi çalıştırdığı ve bir kardeşimizi hatırlattığı için sayın Caliper'e teşekkür ederim.

Sevgiler

Soldaki Işığın bilgisi sanırsam Fransa'da kurtlara yanmaya,yönvermeye başladı...Sağdaki bilgeliğin asası ise, asya'nın koyunlarını güdmeye hazırlanıyor olabilir.Bu değerleri elinde taşıyan sözde ermişler, kimine göre çoban köpeğidir; tüm bu denklem ve çoban ise,bazılarına göre göklerin kartalları ile yönlendirilir; ve bu ulus içinde bu kartallarda göklerde süzülüyor olabilir,ve daha ötesi.......

Yazdıklarım sadece kendimce kurguladığım benzetmelerimdir; lütfen anlatımım yanlış anlaşılmasın...

Saygılar.
« Son Düzenleme: Aralık 17, 2018, 09:10:13 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin