Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Değişim Başlamış...  (Okunma sayısı 4396 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 26, 2017, 01:54:18 öö
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 167
 • Cinsiyet: Bay

İyi geceler sayın ziyaretçiler ve forum üyeleri...

Bundan yaklaşık 7 ay önce aşağıdaki linkini vereceğim konu içerisinde bireysel fikrimi dile getirmiştim... Anlaşılan o ki bir kurumda benim gibi düşünen bireylerin sayısı veya bireylerin etkisi yeterli gelmiş ki; bir değişim başlamış...

https://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=19341.msg125401#msg125401

Değişimi başlatan kurumun resmi adı "Büyük Mason Mahfili Derneği" diğer bir adı ile de "Özgür Masonlar Büyük Locası"

Bakalım neler yapmış bu kurum :

1 - Siteleri yenilenmiş ve yeni bilgiler halkın en çok sorduğu sorular üzerine güncellenmiş
2 - Hazırlanan makalelerde dil oldukça sade ve anlaşılabilir düzeyde üstelik içeriğindeki bu makaleler tutarlılık açısından da oldukça yeterli görünüyor.
3 - Bilgi formu site de oldukça görünür bir yere konmuş haricilerin iletişimi ön plana çıkması sağlanmış

Temel hatları ile bunları yapmak bile bu kurumun yöneticilerinin gelişmeyi ve değişimi destekleyen yapıda olduklarını gösterir ve tebrik ederim... Ancak ve ancak yaptıkları öyle bir şey var ki; AYAKTA ALKIŞLANIR !!!

Bu kurum belki de Türk Masonluk Tarihinde ilk kez düzenli olarak basılı ve görsel yayın organlarını takip ediyor, inceliyor ve yanlış buldukları yerler ile ilgili avukat ve noter aracılığı ile ihtar gönderiyor... Bunu da gayet sitesinde gururla yayınlıyor. Ancak bir farkla... Bu kurum her ay neredeyse hiç atlamadan "düzenli" olarak takip ediyor... Düzen kelimesi bu forumda çok geçer ya!!! Pek önemli hani düzenli olmak !!! Bir hatırlatayım dedim.

Eski bir Çin sözü vardır. "Öğretmenini onurlandıran kendini onurlandırır." Masonluk hamtaş olmaktan küptaş olmaya giden bitmek bilmeyen bir serüven... Bu serüvende yalnız değilsiniz... Sizi eğiten bireyler olacak ve siz bu kurumu yüceltecek ne yaparsanız öncelikle kendinizi ve sonra bu kurumu sizlere bırakan ve eğiten atalarınızı onurlandırmış olacaksınız... Bu yaptığınız çalışma fazlasıyla onurlandırıcı bir davranıştır ve umarım aynı heyecan ile devam etmesini sağlarsınız...

Belki o kurumdan 3-5 kişi görür diye başka bir konu açmak isterim. Biraz daha çıtayı yükseltmek ister misiniz ?

Mesela;

http://blog.mason-mahfili.org.tr/

isminde bir blog sitesi açarak kurum üyesi masonlara gerek masonluğu hem ulusal hem de uluslararası anlamda açıklayan, farklı örnekler ve başarı hikayeleri ile onların yazmalarına izin verseniz ? Kurumunuzun üyesi masonlara kendi tarzlarında ve karakterlerine uygun olarak masonluğu canlı canlı anlatmalarına izin verseniz güzel olmaz mı? Ufak bir ipucu... Buranın taktiğini kullanın... Gerçek isimler kullanmayın... "Nick/rumuz" bu iş için biçilmiş kaftandır.

Bence ülkemizde "Gelişimsel Masonluk" kavramı üzerine yoğunlaşan ve bana kalsa bu konuda öncü ve yeni başarılara ulaşmaya önü açık bir kurum bunu da başarabilir...

Kendi adıma tekrardan Kurumunun Onuruna ve Geleceğine sahip çıkan ÖMBL üyesi değerli Masonları tebrik ederim.

Çıtayı daha yükseltmeleri dileğimle;
Concordia Res Parvae Crescunt


Mart 26, 2017, 02:17:32 öö
Yanıtla #1
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 277
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Proxima,

Mükemmel bir yazı olmuş. Bunlardan öncesi ÖMBL'de her zaman her ne olursa olsun gerçekliğe önem verilir. Yanlış bir bilgiye hiçbir zaman önem verilmez. Bu da ÖMBL'nı daima öncü kılar.

Saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”


Mart 26, 2017, 02:29:25 öö
Yanıtla #2


 Türkiye'de masonluk denildiğinde "HKEMBL" daha MUHKEM bir duruş sergiliyor gibi gözüküyor; tabiki taraflar daha net bir ayrım yapabilirler.
Sen Özelsin


Mart 26, 2017, 03:01:16 öö
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2105
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk ve Masonlar

Elbette bu konuda yazılan ve atılan her adımı canı gönülden takdir ediyorum ancak sanki bunları HKEMBL yapmıyormuş gibi bir hava estirilmesi bence oldukça yanlış. Evet belki ÖMBL basın ve açıklık konusunda 1 tık ileride olabilir fakat gelin beraber bakalım;

1 - Siteleri yenilenmiş ve yeni bilgiler halkın en çok sorduğu sorular üzerine güncellenmiş
2 - Hazırlanan makalelerde dil oldukça sade ve anlaşılabilir düzeyde üstelik içeriğindeki bu makaleler tutarlılık açısından da oldukça yeterli görünüyor.
3 - Bilgi formu site de oldukça görünür bir yere konmuş haricilerin iletişimi ön plana çıkması sağlanmış


Bu 3 adımdan çok daha ötesini, HKEMBL'in döneminin En Muhterem Büyük Üstadı bir televizyon programına çıkarak ÖMBL sitesinde yazan birçok şeyi yeterince açıklık ve sadelikle anlattı. Ki bu adım Türkiye'de hiçbir mason obediyansının tarihinde görülmemiş bir şeydi.

Bunların ötesinde zaten HKEMBL resmi sitesi olan www.mason.org.tr düzenli kamuoyu duyuruları, üstat bildirgeleri yayınlıyor. Ayrıca sitede Türkiye'de masonluk tarihiyle ilgili, Büyük Üstatlar'ın bilgilerine, fotoğraflarına kadar birçok bilgiyi paylaşıyorlar.

Haydi bunların hepsini geçtim.

Bu site heybeden haricilerin kafasına göre kurduğu bir yer mi? Bu siteyi kuran saygıdeğer @MASON Türkiye HKEMBL'ce tanınan bir büyük locanın mensubu değil midir? Sizce kendisi, kardeşlerinin gönül rızası olmadan mı böyle bir bilgi yuvasını kurmuştur.

Peki bu bilgi yuvasını bir ev, bir saray haline getiren diğer masonlara ne demeli? Onlar da HKEMBL üyesi olmalarına rağmen burada, bizlerle birçok şeyi paylaşmamış mıdır? Şuan Türkiye'de masonluk hakkında bu kadar detayın paylaşıldığı ilk ve tek forum sitesi burasıdır. Başka bir forum sitesi var mıdır?

Bir blog örneği verilmiş. HÜR KÖŞE'mizi görmüyor mu üyelerimiz? Orada dileyen mason ve dileyen harici üyelere yazma hakkı tanınabiliyor ki birçok mason üyemizle yapılan röportajlar paylaşılmıştır. Onlar da mı okunmadı? Orada birçok mason üyemiz açık gönüllülükle birçok şeyi dile getirmedi mi?

Peki yakın zamanda yaptığımız çalışmalara ne demeli? Youtube projesini başlatıp masonluk hakkında haricilerce merak edilen birçok konuyu orada daha görsel odaklı anlatmaya çalışmadık mı?

Haydi bunları da geçelim HKEMBL İktisadi İşletmesi her hariciye açık değil mi? Keza orada ritüellerin sembolizmalarına kadar birçok masonik bilgiye erişmek dahi mümkün.

HKEMBL ve masonları, masonluğu anlatmak ve korumak için zaten birçok şeyi yapıyor. Fakat bir şeye dikkat etmeli. HKEMBL hiçbir zaman yaptığı icraatları sürekli dile getirip, her yerde paylaşmıyor. Bakın biz masonluk için bunları bunları yaptık diye ana sayfalarında duyurmuyor.

Saygılarımla

« Son Düzenleme: Mart 26, 2017, 03:06:24 öö Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


Aralık 27, 2018, 11:06:05 ös
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 94
 • Cinsiyet: Bay
  • makrada personel site


 Türkiye'de masonluk denildiğinde "HKEMBL" daha MUHKEM bir duruş sergiliyor gibi gözüküyor; tabiki taraflar daha net bir ayrım yapabilirler.
http://www.mason.org.tr bunlarda mı mason ?
greetings and happiness


Aralık 28, 2018, 01:00:13 ös
Yanıtla #5
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 645
 • Cinsiyet: Bay


 Türkiye'de masonluk denildiğinde "HKEMBL" daha MUHKEM bir duruş sergiliyor gibi gözüküyor; tabiki taraflar daha net bir ayrım yapabilirler.
http://www.mason.org.tr bunlarda mı mason ?


Evet Sayın TUTMOS, bunlar da Mason. Hatta ülkemizde kurulan ilk Milli Büyük Loca. Ayrıca dünyadaki muntazam obediyanslar tarafından tanınan ülkemizdeki tek Büyük Loca.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.


Ocak 14, 2019, 11:55:17 ös
Yanıtla #6
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 4
 • Cinsiyet: Bay

Belli başlı farklılıklar söz konusu olsada önemli olanın temel felsefi inancın tamlığı ve halkla iç içe olan loncalarımızın gelişiminin olumlu yönde olacağını ve halkın loncaya bakışının olumlu yönde olacağını düşünüyorum.