Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Ülkemizde Masonluğa Karşı Savunulan Argümanlar -3  (Okunma sayısı 7212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2020, 03:35:50 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *
  • İleti: 645
  • Cinsiyet: Bay

3- Milli argümanlar ile Masonluğu yıpratmak:

Bu olayı hem ülkemiz için hem de dünya için değerlendirmek gerekir. Dünyadaki bütün komplo teorisyenlerinin olağan şüphelilerinden birisidir Masonlar, belki de listede ilk yer alır. J.F. Kennedy’nin öldürülmesinden Fransız İhtilaline, Amerikan İç Savaşı’ndan 2. Dünya Savaşı’na kadar bütün felaketlerin arkasında Masonların olduğuyla ilgili komplo teorileri okuyabilirsiniz. Daha önce de dediğim gibi Masonları ve Masonluğu farklı değerlendirmek gerekir.

Masonluk kurum olarak hiç savaşın içerisinde yer almamıştır. Amerikan İç Savaşında Kuzey’n başında yer alan Abraham Lincoln Masondur, Güneyin en önemli generali Albert Pike da Masondur. Şimdi farklı düşüncelere ve dünya görüşüne sahip iki kişi, ikisi de Kardeşimiz. Masonluğun kurum olarak bu savaşla ilgisi var mıdır? Kesinlikle yoktur ama Mason olan iki bireyin ilgisi vardır.

Fransız İhtilali’nde, Kralı destekleyen Masonlar olduğu gibi, devrimi destekleyen Masonlar da olmuştur. Yani bir iddiada bulunurken Masonluğu ve Masonları ayırt etmek gerekir.

Yani ülkede bir şeyler ters gittiği zaman suçu başkalarına atmak, iğneyi kendine batırmamak bütün dünyada alışıla gelmiş bir yöntemdir.

Ülkemize gelecek olursak, Masonluğun kökü dışarıda bir kurum olduğu iddia edilir. Spekülatif Masonluğun Avrupa topraklarında doğduğu doğrudur. Şu an ülkemizde bulunan bütün Masonik kurumlar millidir, hiçbir yere bağlı değillerdir.

Masonluk, Masonlardan bulundukları ülkenin kurallarına uymayı bekler.

Bu konuda klişe olmuş bir örnek vereyim; futbolun başka ülkede doğması, kurallarını başka ülkelerin belirlemesi milli futbolumuz olmadığı anlamına mı gelir?

Milli argümanlar konusunu aslında çok daha fazla açabiliriz ama spesifik olaylara girmemek için burada noktalıyorum.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.


Mayıs 04, 2020, 03:52:32 ös
Yanıtla #1

Masonluk; okumayan, araştırmayan birey için genelde kötücül bir yapılanma olarak gözükür.

Masonluk; okuyan, ama çocukluktan itibaren kendisine öğretilmiş olan kafasındaki ‘doğruları’ ‘dogmaları’ irdelemekten ve sorgulamaktan uzak kişiler içinde kötücül kalır.

Masonluk; okuyan, araştıran, sorgulayan ve meraklı birey için iyi gözüken, iyicil bir yapılanmadır.

Masonluk; mason tanıdıkları olan ve bu kişilerin hâl ve hareketlerini doğru bulanlar için de iyicil bir yapılanmadır.

Peki totalde ve realitede masonluk iyi bir yapılanma mıdır?
Evet iyi bir yapıdır.

Ben kriterleri karşılayamadım ama yine de kriterleri karşılayan bireyler için kendi adıma önereceğim, çok güzel bir öğrenme ve eğitilme kurumudur. Hatta konuştuğum ve samimi olduğum arkadaşlara da masonları ve masonluğu önermekteyim, en azından forumdan bahsetmekteyim. Kötülememekteyim. Tabiki mason olamadığımı, harici olduğumu da belirtmekteyim.

Yani imkanınız, yeteneğiniz ve iyi bir kalbiniz varsa mason olmanızı tavsiye ederim.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci


Mayıs 05, 2020, 12:45:45 öö
Yanıtla #2

Bizde masonluk hiçbir zaman halkımıza kendini anlatamaz. Bizim insanımız için herşey maalesef siyah veya beyazdır. Griyi bilmeyiz.

Kendi inandığı görüşün lideri bembeyazdır, her işi doğrudur, hata yapmaz, yanılmaz. Karşı görüşün lideri ise siyahtır, doğuştan kötüdür, her işi yanlıştır, hiçbir zaman iyi niyetli bir hareketi olamaz.

Halbuki insanlar asla siyah veya beyaz değildir, her zaman gridir. Kimi beyaza yakın gridir, kimi siyaha yakın gri ama her zaman insanoğlu gridir. Yani her iyi insan yeri gelir yanlış yapabilir, çok kötü bir insanın da yeri gelir doğru işi olabilir.

Biz bunu anlayamadığımız için, masonluğu da beyaza koyamayınca (kökü dışarıda, ingiliz uşağı, yahudi kuklası vs ithamlar sebebi ile) halkımızın gözünde siyah.

Kısaca masonluğun kendini doğru ifade edebilme şansı bulması için önce halkımızın zihniyetinin değişmesi gerekiyor.