Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Konvan 2004  (Okunma sayısı 22228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 10:32:54 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 9553
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Rekor düzeyde
Kardeş Obediyans
katılımıyla... 2004
KONVANI
Aralık 2004 tarihinde İstanbul Hilton Oteli Convention Center’de gerçekleştirilen Konvanımızda, Kardeş Obediyanslar'dan gelen konuklar, protokol sırasıyla ve usulüne uygun olarak Mabed'e alındı.
Mali, Moldova, Estonya, Bulgaristan, Romanya, İtalya, Portekiz, Yugoslavya, Macaristan, Belçika, Kanada, Almanya, İsrail, Yunanistan, Lüksemburg, İsviçre, Avusturya ve İngiltere'den gelerek Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locamız'ın 2004 Konvanı'nı şereflendiren Büyük Üstat ve Büyük Üstat Temsilcileri'yle delegasyonlarının Mabed'e alınmalarının ardından, Büyük Üstat Kaya Paşakay tüm Kardeşlerimizi, Kardeş Obediyanslar'dan gelen Kardeşler'i alkışlamaya davet etti ve kendilerine, İngilizce ve Fransızca teşekkür etti.
 
Ödüller verildi

Ardından, 50 yılını dolduran Muhterem Falih Erksan Kardeşimize plaketi takdim edildi.
Geçti€imiz yıllarda yaptıkları çalışmalarla Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locamıza katkıda bulunan aşağıdaki K.ler ödüllendirildi. Bu Kardeşlerimiz'den ilki, “özel ödül”e layık görülen ve plaketi takdim edildiğinde, “Hayatımın en büyük ödülünü aldım!” diyerek duygularını dile getiren Kemal Karamercan, ödülüne Büyük Loca logosunu yaptığı için layık görülmüştü.

Sonra sırasıyla, Önder Öztürel “İdari İşler” Faruk Kazancı “Hukuksal İşler” Mehmet İzli, “İnşaat İşleri” Faruk Okur, “Elektrik İşleri”, Ali Fuat Tek “Ankara Vadisi'nin İnşaat İşleri”, Ergin Aydın “İzmir Vadisi'ne İnşaat İşleri”, Hasan Ataşoğlu “Bilgisayar Sistemleri”nin iyileştirilmesi, Yalçın Erceber “Medya ile İlişkiler”, Bingür Sönmez “Sağlık”, Üstün Gürtuna “Kaligrafik Yazı”ları, Onur Özsan “İzmir Vadi Bülteni”ne katkıları nedeniyle ödüllerini aldılar.

Konvan'da Büyük Hatip Mustafa Kemal Tümay adına, Büyük Hatip Yardımcısı Fazıl Çankırılı “Avrupa Birliği ile Kişisel Özgürlükler” konularını içeren bir konuşma yaptı. Büyük Hatip, bu konuşmasında, “Türk Masonları'nın, 9 Mart 2004'te Yakacık Mabedi'nde uğradıkları saldırının nedeninin, kişisel özgürlükler konusuna verdikleri önem olduğu”na işaret etti. Bu konuşmanın metni İngilizce ve Fransızca olarak ziyaretçilere dağıtıldı.

Ağırlık Avrupa Birliği'nde

Ziyaretçi Kardeşlerin konuşmalarının ağırlık noktası Avrupa Birliği ve 17 Aralık günü idi.
İlk konuşmayı İngiltere Birleşik Büyük Locası adına, Büyük Sekreter Robert Morrow yaptı. “95. Yılı'nı kutlayan Türk Masonları'na, İngiltere'deki Kardeşler'nin Kardeş Sevgileri'ni getirdiğini” söyleyen Morrow Kardeş, “1800'lü yılların ikinci yarısında Osmanlı topraklarında faaliyet gösteren İngiliz Locaları”ndan söz etti.

Avusturya Büyük Locası Büyük Üstadı Michael Kraus “Size Avrupa'ya hoş geldiniz diyorum!” dedi.

Lüksemburg Büyük Locası Büyük Üstadı Ivan Bouvy, 95. yılını kutlayan Türk Masonları'nı kutladı ve “kendi Büyük Locaları'nın da 200. yılını kutladığını, bu nedenle hazırlanmış bir regalyayı Büyük Üstadımız'a takdim etmekten şeref duyduğunu” söyledi. Bouvy Kardeş, “Havaalanı'ndan otelime giderken, bir camiden gökyüzüne yükselen bir ışık gördüm. Bu ışığın tüm evreni sarmaladığını düşündüm” dedi ve Masonlar'ın içinde bulunduğumuz günlerde, kültürler ve dinler arasında giderek fazlalaşan çatışmalara karşı nasıl bir düşünce içinde olduğuna işaret etmiş oldu.

Yunanistan Büyük Locası Büyük Sekreteri Aetos Tzıfakis, getirdiği armağanı Büyük Üstad'a
takdim ederken “Bu sembolik armağan iki Loca arasındaki Kardeş bağlarını temsil ediyor” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü. “Bu Konvan'a katılabilmemiz ve bu güzel şehri görmemiz için bize verdiğiniz şans için size teşekkür etmek istiyorum.”

İsrail Büyük Locası adına Konvanımız'a katılan Büyük Üstat Chaim Henry Gehl Kardeş, “Tüm Kardeşlerimin 95. yılını kutluyorum.” dedi. İsrail'den gelen Gehl Kardeş'in İngilizce yaptığı konuşmayı Türkçe'ye, İsrail Yüksek Şûrası Önceki Hakim Büyük Amiri mükemmel bir Türkçe'yle çevirdi. Gehl Kardeş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye ve İsrail'deki Büyük Localar, Avrupa'nın doğusunda, Hristiyan olmayan, biri Musevi, öteki Müslüman iki ülkede çalışmaktadırlar. Kaldı ki, bu iki ülke, içlerinde bütün dinleri ihtiva etmektedir. Bu her zaman kolay rastlanmayan bir durumdur. Localar'ımızın çalış maları, Masonluğun ne şekilde olması gerektiğine birer örnektir.” İsrail Büyük Locası'ndan Gehl Kardeş, Büyük Üstat Kaya Paşakay'a, üzerinde İsrail Büyük Locası'nın amblemi bulunan bir kristal sütun takdim etti.
Almanya Birleşik Büyük Locası Büyük Üstadı Klaus Horneffer, “Almanya'da, Masonlar'ın beş değişik çatı altında toplandığı”na dikkat çekti ve “Bunların hepsi adına konuşuyorum” dedi. Kar deşimiz sözlerini şöyle sürdürdü: “Almanya ile Türkiye uzun bir süredir masonik ilişki içindeler. Almanya'da iki milyonluk bir Türk nüfusu var. Türkçe konuşan Localar'a sahibiz. Diyebilirim ki, Türk Kardeşlerimiz, tüm Kardeşlerimiz arasında sorumluluk bilinci en yüksek olanlardır. Önümüzdeki hafta, sizin için Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda önemli bir dönüm noktası. Hepimizin umudu, görüşmelerin başlaması. Mason Kardeşleriniz olarak, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin çok uzun zamandır üyesi olması gerektiği düşüncesindeyiz. Sizi Avrupa Birliği'nin içinde görmek istiyoruz. Biz, Türkiye Büyük Locası'nın, geçtiğimiz dönemde Avrupa'daki gelişmede büyük bir rol oynadığını gördük.”

Belçika Büyük Locası Büyük Üstadı Alexandre Cleven, konuşmasında, Yakacık Mabedi'ne yapılan saldırıya ağırlık verdi. Kardeşimiz özetle şunları söyledi: “ Sizi vuran saldırıya karşılık, tarihimizde ilk defa bir basın açıklamasında bulunduk. Bu saldırıya karşı, sizin yanınızda yer alacağımızı duyurduk.” Kardeşimiz, konuşmasında Avrupa Birliği konusuna da değindi: “Öyle bir tarihi dönemeçtesiniz ki, aramızdaki az olan mesafe daha da azalacak. Umutlarınızı biliyorum. Size, bu umutlarınızın boşa çıkmayacağını söylemek istiyorum.”

Yugoslavya Büyük Locası adına Türkiye'ye gelip Konvan'a katılan Büyük Üstat Srdjan Stankoviç Kardeşimiz, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Çok ortak noktamız var. Beraberce yüzyıllar geçirdik. Sizin sokaklarınızda yürümekten, boza içmek, börek yemek'ten (Türkçe olarak söyledi) çok zevk alıyorum. Hür Masonluk, bulunduğu ülkelerde, geçiş dönemlerinde etki yapar… Bu bölgede Yugoslavya ve Türkiye olarak, birlikte, büyük bir sütun oluşturacağımıza inanıyorum.” Stankoviç Kardeş, Büyük Üstadımıza, beraberinde getirdiği “Sırbistan Tarihi” isimli kitabı ve Yugoslavya Büyük Locası'nın amblemini taşıyan bir madalyon takdim etti.

Portekiz Büyük Locası adına 2004 Konvanı'na katılan Büyük Üs tat Alberto Trovao do Rosario Kardeş konuşmasında ağırlığı Atatürk'e verdi: “Küçükken tarih kitaplarından Atatürk'ün 1938'de vefat ettiğini, tüm mirasını ulusuna emanet ettiğini öğrendim. Bugün biliyoruz ki, Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi değerleri çok yüksekti. Biz bugün, bu manevi değerlerin ne kadar yüksek olduğunu, yine bizzat onun kendisinden öğreniyoruz. Sadece manevi değerlerin yüksekliğinin kıymetini değil, sadakatin önemini de O'ndan öğreniyoruz. Bu vesileyle, Mustafa Kemal Atatürk'ün önünde saygı ile eğiliyorum.”

Romanya Büyük Locası temsilcisi, Büyük Üstat Eugen Ovidiu Chirovici, tarafından kaleme alınmış karar metnini Berattan okudu: “Türkiye Büyük Locası Büyük Üstat Kaya Paşakay'ı, Romanya Büyük Locası'nın Ömür Boyu Şeref Büyük Üstadı olarak ilan ediyorum; Romanya'nın masonik değerlerini evrensel masonlukta yükselttiği için.”

İtalya Büyük Locası Büyük Üstadı Fabio Venzi konuşmasında şunları söyledi: “Bu benim Büyük Locanızı ilk değil ama Büyük Üstat olarak ilk ziyaretim. Avrupa'nın eski ve önemli Büyük Locaları arasında yer alan Locanızı bu sıfatla ziyaret etmek benim için büyük önem taşıyor. Vurgulayarak tekrar söylüyorum, Avrupa'nın!”

11 Aralık 2004 gecesi, Hilton Convention Center'da, Konvan'da bulunan İstanbul, İzmir ve Ankara Vadileri'nden Kardeşler ve Yabancı Obediyanslar'dan konukların katılımıyla bir balo düzenlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Sayın Ahmet Misbah Demircan ve Şişli Kaymakamı Sayın Mehmet Demirezer, katılımlarıyla Balo'yu şereflendirdiler.

Balo'da, Enbe Orkestrası’nın seslendirdiği birbirinden güzel opera aryalarıyla Napoliten parçaların neşelendirdiği Kardeşler, yemekten sonra çalınan dans müziklerinin eşliğinde, günün yorgunluğunu üzerlerinden attılar ve Kardeşlik duygularını pekiştirdiler.

BÜYÜK ÜSTADA MESAJLAR:

ROMANYA MİLLÎ BÜYÜK LOCASI

KARAR No. 63/E.O.C.
Biz, Eugen – Ovidiu CHIROVICI, ROMANYA MİLLÎ BÜYÜK LOCASI BÜYÜK ÜSTADI, Büyük Kurul Kararı uyarınca, ve tarafıma teslim edilen Kudretin tezahürüyle, Aşağıdaki Kararı Alıyor Ve İlân Ediyoruz:
Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ile Romanya Millî Büyük Locası ilişkilerini güçlendirmek üzere sürekli çalışmaları ve Romanya Masonluğunu Evrensel Muntazam Masonlukta desteklediği için, tek madde olarak, Sevgili Kardeşimiz
TÜRKİYE HÜR VE KABUL EDİLMİŞ MASONLAR BÜYÜK LOCASI BÜYÜK ÜSTADI Kaya PAŞAKAY’I ROMANYA MİLLÎ BÜYÜK LOCASI Ömür Boyu Şeref Büyük Üstadı
ilân ediyoruz.
Bükreş Kentinin Doğusunda, Işık Yılı 6004’ün XII. ayının X., Miladî 2004 yılının 10 Aralık gününde, işbu Berat Romanya Millî Büyük Locası Mührü ile mühürlenmiş ve tarafımızdan imzalanmıştır.
BÜYÜK ÜSTAT
Eugen – Ovidiu CHİROVICI
BÜYÜK SEKRETER
Dan TANASIE

AVUSTURYA BÜYÜK LOCASI

En Muh. Kaya Paşakay K.
Büyük Üstat
Türkiye Büyük Locası

Viyana, 21 Aralık 2004-12-29
En Muh. Üstat, Sevgili Paşakay Kardeşim,
İstanbul’da bana gösterdiğiniz fevkalâde misafirperverliğiniz için teşekkürlerimle, kutlama törenleri organizasyonundaki yüksek başarı hakkında hayranlığımı ifade etmek istiyorum.
Enternasyonal masonluk temsilcilerinin kutlama törenlerinize kalabalık sayıda katılmış olmaları, Türkiye Büyük Locasının dünya masonluğunda büyük saygı kazandığını ispat etmektedir.
Bana refakat eden, Eric Werner Kardeşim ve ben, sizlere tekrar teşekkür ediyor ve yeni yıl için en iyi dileklerimizi sunuyoruz. Kardeşçe sevgilerimle,
Michael Kraus Büyük Üstat

İSVİÇRE ALPINA BÜYÜK LOCASI

Kaya Paşakay
En Muhterem Büyük Üstat
Türkiye Büyük Locası Comano 14.12.2004
En Muhterem Büyük Üstat
Çok sevgili Kardeşim Kaya,

95. yıl konvanınız sırasında, İstanbul’da Türkiye Büyük Locası Kardeşleri, sekreterliğin ve kendin tarafıma gösterdiğiniz olağan üstü misafirperverlik dolayısıyla, Büyük Sekreter Orazio Lorini Kardeşle birlikte, sizlere, her şey için teşekkür ediyoruz. İstanbul’daki kalışımızı unutulamayacak tarzda tertiplediniz. Her ziyaretimizde bilmediğimiz yeni yerleri bizlere tanıtıyorsunuz. Sayenizde bu kenti sevdik ve eşlerimizle tekrar gelmeye karar verdik. Tarafıma gösterdiğin kardeşlik duyguları beni çok mütehassis etti; İsviçre Alpina Büyük Locasının sizlere desteğinin daima süreceğini temin ederim. Türkiye Büyük Locası’na olan bu ziyaretim olabilecek en güzel şekilde geçti ve bu vesileyle, Obediyansınızın ciddi çalışmaları ile evrensel masonluğun medarı iftiharı olduğunu belirtmek isterim. Obediyansının tüm Kardeşlerine kardeşçe sevgilerimle hürmetimi sunar ve hepinize barış ve gönül rahatlığı dilerim.
Alberto Ménasche Büyük Üstat


- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
21732 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 07, 2017, 01:58:48 öö
Gönderen: Surgeus
0 Yanıt
22722 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2006, 10:57:51 öö
Gönderen: MASON
0 Yanıt
17048 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2006, 09:57:28 ös
Gönderen: MASON
3 Yanıt
5875 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 31, 2007, 04:46:48 ös
Gönderen: Asi
2 Yanıt
4958 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 07, 2008, 10:50:18 ös
Gönderen: bilmeliyimgalilei
2 Yanıt
4007 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 30, 2011, 09:40:43 ös
Gönderen: ozkann