Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: “Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası” ile “Büyük Mason Mahfili Derneği"  (Okunma sayısı 69391 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 19, 2007, 03:01:36 ös
 • Mason
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 35
 • Cinsiyet: Bay

“Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası” ile “Büyük Mason Mahfili Derneği Özgür Masonlar Büyük Locası” arasında fark var mıdır?  Varsa anlatabilir misiniz?
Teşekkür ederim.


Kasım 19, 2007, 04:07:13 ös
Yanıtla #1

Sayin bawaa ,

Sormus oldugunuz konu ile ilgili daha once defalarca aciklamalar yapilmistir. Asagidaki linkleri okumanizi , hala akliniza takilanlar var ise sormanizi tavsiye ederim.

Saygilarimla,http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=641.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=638.0
Virtus junxit mors non separabit


Kasım 19, 2007, 04:16:34 ös
Yanıtla #2
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9553
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin bawaa,

Buyuk mason mahfili dernegi, bizlerin gayrimuntazam olarak kabul ettigi bir topluluktur. Bizler o toplulugun uyelerini birer harici olarak goruruz. Hicbir Masonik bagimiz yada ortak calismamis sozkonusu degildir. Onlar bizleri Kardesleri olarak gormektedirler. Bu topluluk Dunya Muntazam Masonlugu tarafindan taninmamis, turkiyede ortalama 2000 uyeye sahip bir dernektir.

H.K.E.M.B.L. Turkiye da ortalama 15 bin uyeye sahip, Dunya Muntazam Masonlar ve Masonlugunca taninmis, Muntazam Masonluk hakkinda konusma yetkisine sahip, gelenekleri ve rituellerine oldukca bagli bir Muntazam Mason Locasidir.

Suanda bir kisinin birkac arkadasi ile bir araya gelerek kendilerine Mason demeleri ve daha sonradan bunu dernek haline getirerek uye kabulune baslamalari onlari Mason yapmadigi gibi derneklerinide Loca yapmaz. Bu kisileri Mason olarak kabul eden, Masonlugu yeterince arastirmamis kisiler, Masonlarin ayrildigini, parcalandigini, koptugunu yada gruplastigini dusunecektir. Oysa Masonluk her zaman bir olmustur. Diger, kendilerine Mason diyen kuruluslar ise her zaman var olmuslardir ancak gecmisi ve gelecegi oldukca kisadir. Gayrimuntazam masonik kuruluslarin gecmisi hakkinda bilgi almak icin Fransiz ortacag tarihine bakmanizi oneririm. Fransa suanda Dunya uzerinde en cok gayrimuntazam masonik kurulusun barindigi ulkedir. Oyleki Muntazam Mason Locasi dahi, bu ulkede Muntazamligini korumakta bircok skintilar cekmektedir.

Bir kisi/kurum kendisini Mason ilan edemez. Sadece Masonlar tarafindan kabul gorur. Bu nedenle Masonlugun Turkiye temsilcisi Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasi`dir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2007, 04:19:02 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Kasım 19, 2007, 04:19:57 ös
Yanıtla #3
 • Mason
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 35
 • Cinsiyet: BayOcak 13, 2011, 03:36:00 ös
Yanıtla #4
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Eskileri karıştırıp aralarında canlandırılması ya da bir kez daha gündeme getirilmesinde ben yarar gördüğüm başlıklar altında denk düştü bu...

Bu bağlamda elbette forumda yazılmış, anlatılmış çok şey var. Forum üyesi masonlar HKEMBL ya da onunla benzer tutumdaki bir diğer büyük loca üyesi oldukları için de, genellikle hep yanıt aynı oluyor: Biz muntazamız (ben düzenliyiz denilmesini yeğlerim), ötüekiler gayri muntazam (düzensiz).

Burada Türkçemizde "dizenli" diye gayet iyi anlaşılın bir terim bulunuşuna karşın "muntaza^m" diye artık üstü iyice küllenmiş, Osmanlıcadan kalma bir terimi kullanışları zaten üyesi olduğu kurumun genel tutumu yansıtıveriyor.

Ancak bu bakımdan kendilerini yenileyememişlikleri bakımından onları kusurlayacak de değilim. Hatta belki iyi de oluyor; her şu Muntazam Masonluk teriminin kullanılışında bunun evrensel bir nitelik taşımadığı, sadece belli bir masonik anlayışı yansıttığı da belli oluyor. Elbette böyle bir sıfat kullanılınca onlara göre muntazam olmayan bir Masonluğun varlığı da kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Konumuz bu değil. Başlığı okuyalım...

Bu başlık uyarınca burada "Özgür Masonlar Büyük Locası" terimini kullanmaktan da kaçınalım. Borulan fark Hüür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ile Büyük Mason Mahfili arasında...

Soru 2007 yılında sorulmuş. O tarihte Büyük Mason Mahfili adı artık yok.

Pardon, var. Şöyle var: Özgür Masonlar Büyük Locası'nın TC Dernekler Kanunu uyarınca kurulmuş olan resmi derneğinin adı Büyük Mason Mahfili Derneği. Masonik bakımdan örgütün adı 1992 yılı sonrdaüsında Özgür masonlar Büyük Locası olmuş ama derneğin adı günümüze dek değiştirilmemiş. (Bu işin yapılmamış olmasının kendileriune göre birtakım gerekçeleri var. Konu dışı)

Sözcükleri kısaltmak istiyorum. THKEMBL ve TBMM kullanacağım. Çünkü üzerinde duracağım tarihlerde henüz her iki örgüt de adlaürının başında "Türkiye" sözcüğünü/sıfatını kullanıyordu Bu kullanım serbestliği çok daha sonraki bir tarihte TC Dernekler Yasası'nda yapılan bir değişiklikle kaldırıldı. Ancak bu kaldırma işleminde hedef mason örgütleri değil, geneldi. Çok sayıda derneğin (kamu yararına çalıştığına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı alınmamış) adının başında önceden yer alan "Türk" ya da "Türkiye" sözcüğü kaldırıldı. Yazık oluyor aslında ama günümüze dek bu böyle geldi ve kurumlar da buna alıştı artık. Bu terimlerin kullanımı için Bakanlar Kurulu'na başvuran derneklerin çoğu eli boş dönüyor. SBu arada Özgür masonlar Büyük Locası nasıl oldu da uluslararası nitelikli bir mason örgütü olan CLIPSAS'a resmen üye olabilmek için Bakanlar Kurulu onayını alabildi, buna hayret edebiliriz.

Konuya dönelim.

Yıl 1966... Kimi masonlar THKEMBL'ndan ayrıldı (İki loca bsütünüyle, diğerleri üyesi olrdukları localardan ayrılarak) ve kendi aralarında kurdukları ayrıca 5 bağımsız locayı (toplamı 7 loca) bir araya getirerek TBMM'ni kurdular.

Neden?... Şimdilik onu geçelim. Belki Sayın SkullG bize Türkiye'deaki Masonluğun Tarihi başlığı altında anlatır bir ara. Belki bir başka başlık altında zaten anlatılmıştır da. Geçelim çünkü konumuzun başlığı dışında.

Yıl 1966... THKEMBL'nın birtakım ilkeleri var. Olmaması olanaksız. Bunlar Türk Masonluğu'nun geçirdiği uyku dönemi sonrası çalkantılı dönemde giderilmiş ve simgesel derecelerde çalışan Türk Masonluğu 1957 yılında THKEMBL adını alırken belirlenmiştir. Ondan sonra da bunların üzerinde bir değişiklik yapılmamıştır.

Yıl 1966... TBMM'nin birtakım ilkeleri var. Yeni bir büyük loca kurulmuş. Tüzüklerini belirlemiş.

Şimdi ben soruyorum: Bu tarihte iki ayrı örgüt olmasının dışında ilkeleri ve dahası localarında uygulanmakta olan ritüelleri bakımından THKEMBL ile TBMM arasında ne fark vardı?

Bu sorumun yanıtını istiyorum bu forumdaki masonlardan...

Yıl 1967...   Durumda bir değişiklik var mı? Varsa ne değişiklik oldu?

Yıl 1968...  Durumda bir değişiklik var mı? Varsa ne değişiklik oldu?

Yıl 1969...  Durumda bir değişiklik var mı? Varsa ne değişiklik oldu?

Yıl 1970...  Durumda bir değişiklik var mı? Varsa ne değişiklik oldu?

Buraya kadar yeter sanırım.

Önce soruların yanıtını alalım; sonraü grekirse bu başlık altındaki tartışmaya konuya bir diğer yönden de bakarak devam ederiz.
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2011, 03:44:17 ös Gönderen: MASON »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 13, 2011, 03:58:35 ös
Yanıtla #5

Hem ilkeler, hem de ritüllere esas anlayışlar bakımından:

1929 Menşein İntizamı Bildirisi:

2- Kainatın Ulu Mimarına ve onun iradesinin tezahürlerine inanmış olmak bütün azaların kabulü için temel şarttır.
3- Tekris olunanlar taahhütlerini “Mukaddes Kanun Kitabı” üstüne veya gözlerini açık bulunan bu Kitaba tespit ederek yapacaklardır. Bundan maksat, tekris edilen kişinin “yukarı”dan aldığı ilhamla taahhütlerine vicdanını bağlamasıdır.
4- Büyük Loca ve Localar yalnız erkek azadan mürekkep olacak ve hiç bir Büyük Loca, kadınları aza olarak kabul eden muhtelit Localarla ve her hangi bir teşekkülle her ne şekilde olursa olsun hiç bir masonik münasebet tesis etmeyecektir.
6- Büyük Locanın veya ona bağlı bulunan Locaların çalışmalarında Masonluğun Üç Büyük Nuru (Mukaddes Kanun Kitabı, Gönye ve Pergel) daima mevcut ve açık bulunacaktır; Bunlardan Mukaddes Kanun Kitabı esastır.
8- Eski Landmarkların esaslarına, mesleğin töre ve geleneklerine mutlak riayet şarttır.

Buradan Landmarklara geçmek gerekiyor:

17- Her Masonun mensup olduğu Obediyansın yasa ve tüzüklerine itaat etmesi.
18- Yeni adayın Erkek olması, hür doğmuş olması, sakat olmaması ve eriştirmeye gerekli yaşta bulunması, esir ve esarette bulunmamış olması,
19-20 Evrenin Ulu Mimarı ve ruhun ölümsüzlüğüne inanmak,
21- Kutsal kitapların, Loca’da ayrı bir yeri bulunması,

Bir de 1938 Revizyonu:

3- Meslek üyeliğine kabul ve üye olmanın ilk şartı, Yüce Varlığa inanmak, iman etmektir. Bu esas hiç bir taviz kabul etmeyen bir şarttır.
4- Hür masonlarca kutsal tanınan kitaplar, localarda daima açık durur. Her adayın, edilen yemin veya verilen söze kutsallık izafe edecek, kendi mezhep ve itikadınca iman edilen kutsal kitap üzerine ant içmesi gerekir.
8- Büyük Loca, bu ilkeleri desteklemeyen, bunlara bağlanmayan ve kendilerine hür masonlar unvanını takan teşekküllerin mevcudiyetlerinden haberdar bulunmaktadır. Bu durum var oldukça, İngiltere Büyük Locası, bu kabil teşekküllerle herhangi bir ilişki kurmayı veya onları hür mason kabul etmeyi kati şekilde reddeder.

Şahsi görüşüm gayet önemli farklar olduğu yönünde.

Saygılarımla.


Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Ocak 14, 2011, 12:26:45 ös
Yanıtla #6

Soruyu ve benim verdiğim cevabı bir kere daha okuyunca, aklıma bir husus takıldı. 1966 kısmı tamam. Kopuşla başlayan, 4 Haziranda TBMM kurulmasıyla tanımlanan bir yıl. Ama Sn. Adam soruyu neden 1970 yılında kesmiş?

Tarih aralığı günümüze kadar uzatılsa benim yazdığım cevap doğru olurdu. 1970 yılında ne oldu da, sorulan zaman aralığı orda keildi diye düşünüyorum. Aklıma gelen tek seçenek 9 Eylül.

Eğer sorudan kasdedilen 04.06.1966-09.09.1970 aralığı ise ona ayrı bir cevap vermek lazım.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Ocak 14, 2011, 02:55:26 ös
Yanıtla #7
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Kısa olacak ama, evet, Sayın mustafa Kemal'in belirttiği gibi sorum odur.

Bir kez daha soralım:

Benimsedikleri ilkeler bakımından, uyguladıkları ritüeller bakımından, dernek tüzüğü dışındaki tüzük ve yönetmelikleri ile kuralları bakımından 1966-1970 yılları arasında Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonları Büyük Locası ile Türkiye Büyük Mason Mahfili arasındaki farklar nelerdir?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 15, 2011, 10:08:56 ös
Yanıtla #8
 • Ziyaretçi

Sayın ADAM'ın sorusundan ve verdiği tarihlerden anladığım kadarıyla, sorunun cevabını verebilmek için Sayın O. H. tarafından kaleme alınmış (04-06-1966) tarihli (ÖMBL) kuruluş bildirgesinin paylaşılması gerekiyor. Ama sanıyorum bu konu bir harici olarak ve o tarihleri görmemiş bir harici olarak beni fazlasıyla aşmakta.Yalnız bildiğim kadarıyla ayrılığa giden   süreç 1966 değil 1964 yılında başlamıştır.1966 yılının Ağustos ve Eylül aylarında bir grup ayrılmış ve bu ayrılan grubun Muntazam Masonluk alemi ile ilgili tüm bağlantıları kesilmiştir.

Ufak bir ayrıntıyı hatırlatmakta fayda var;biraz ansiklopedik olacak ama bilmeyen arkadaşlar için sanıyorum ki faydalı bir ara bilgidir.U.G.L.E. nin yani İngiltere Birleşik Büyük Locasının Türkiye Büyük Locasını tanıması 1970 yılında olmuştur.1965 daha doğru tarihle 29 Nisan 1965 günü,İskoçya Büyük Locası Büyük Üstadı Lord Bruce tarafından Türkiye Büyük Locasının konsekrasyonu yapılmıştır.

1966 yılından 1970 yılına kadar olan sürece özel bir anlam yüklemek bence pek doğru olmaz. Bugün Ö.M.B.L. temel olarak bölünmüşlüğü; Türkiye Büyük Locasının ,İngiltere Büyük Locası tarafından tanınarak, "Anglosakson" Masonluğuna katılmak istediğini savunur ve ayrılmanın asıl nedenini bu olarak gösterir. Hatta 1964 veya 1966 tarihlerine (yani İskoçya Büyük Locası tarafından konsekre edilen tarih ve 1970 yılında U.G.L.E tarafından tanınıncaya kadar olan süre) kadar Türkiyede ki Mason Locasının, günümüz Ö.M.B.L. tarafından savunulan "Liberal" Masonluk düşüncesini savunduklarını iddia ederler.

Yani sözün özü odur ki,İster 1964 yılında ki olay temeli sayılsın,İster U.G.L.E tarafından tanınmayı reddediş temel olarak gösterilsin.1966 ile 1970 yılları arasında ki temel fark "AMAÇLARIN AYNI, İLKELERİN FARKLI OLMASIDIR"

Saygılarımla


Ocak 16, 2011, 09:23:01 öö
Yanıtla #9
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Sayın sundance'ın belirttiklerine, tek bir noktası hariç olmak üzere bir diyecek yok. O tek nokta da TBMM'ni kuranların ortaya koymuş olduğu ayrılma gerekçesi. O gerekçenin belirtilişinde, bildiğimce konsekrasyon ya da Anglosakson Masonluğu'na yönelme yoktur. O sonraki olgu.

Ancak o da burada  benim gündeme getirdiğim konuyla bağlantılı değil.

Korkarım şu soruyu yanıtını alana dek yineleyeceğim:

1966-1970 yılları arasında Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonları Büyük Locası ie Türkiye Büyük Mason Mahfili arasında benimsedikleri masonik/örgütsel ilkeler ve localarında uyguladıkları ritüeller bakımından ne fark vardı ya da belirgin farklar nelerdi?

Şayet Sayın sundance'ın dediği gibi amaçlar aynı ilkeler ayrı idiyse, neydi bu ayrılık?

Dikkat: Soru bugün için değil, sadece 1966-1970 yılları dönemi içindir.

Sayın sundance bu sorunun yanıtını bilemeyebilir. Öğrenebilir isterse, biraz ayrıntılı, karşılaştırmalı araştırma yaparsa. Ben masonların bu sorunun yanıtını bilmesi,  gerektiğini düşünüyorum. Bilmiyorlarsa da bulmaları hiç  zor olmasa gerek. Ancak biliyorlar da burada açıklamak istemiyorlarsa, bunu belirtebilirler.
 
« Son Düzenleme: Ocak 16, 2011, 09:25:03 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
34 Yanıt
61461 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 09, 2015, 03:38:15 ös
Gönderen: Ati
36 Yanıt
28334 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 17, 2015, 01:42:15 ös
Gönderen: Ati
0 Yanıt
3817 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 17, 2007, 07:39:41 ös
Gönderen: shemuel
0 Yanıt
5278 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 17, 2007, 07:43:49 ös
Gönderen: shemuel
48 Yanıt
33610 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 04, 2007, 08:23:33 ös
Gönderen: shemuel
53 Yanıt
38163 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2017, 08:16:44 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
5288 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 22, 2012, 06:29:46 ös
Gönderen: b12
6 Yanıt
7999 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 23, 2014, 04:35:31 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3605 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 10, 2017, 02:16:11 öö
Gönderen: Tık-Tik-Tak
7 Yanıt
7314 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 16, 2015, 06:27:01 ös
Gönderen: ADAM