Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: DİNİN FELSEFİ SORUNU  (Okunma sayısı 17360 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 06, 2008, 06:25:46 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

  Dinler kafasına göre yaşayan "ahlaksızlığı modernlik kılıfıyla örten" sorumsuz bireyler değil,iç aleminde yaşadığı gerginliği toplumsal faydaya dönüştürüp hayatını başlı başına bir "anlam" kılacak bireyler yetiştirir.Ana rahminden çıktığı andan itibaren dine kin kusan,bedeni arzularına göre bir hayat tarzı benimseyip din de buna uymadığı için ezelden-ebede nefret eden(yada kılıfına uyduran) insanlar çıkıp da bana insan aklından ruhundan bilmem nesinden bahsetmesin.Ben hayatımda " ben bu dünyaya bir kere gelirim onda da tabiki yiyip içip eğleneceğim böyle din min bana göre değil" diyen insana hiç ama hiç rastlamadım.Aksine ne incili tevratı kuranı ne de dinin ruhunu özünü kavrama yolunda tek adım atmadan anadan doğma "din düşmanı "binlerle karşılaştım - ve al birini vur ötekine - bu insanların sıfır çeken manevi hayatlarının nasıl dibe vurduğuna ve bunu nasıl "ben dünyanın en zeki insanı olduğum için bu yükü kaldıramıyorum" bahaneleriyle şehveti kutsadığına defalarca tanık oldum.
  Bu ülkenin en meşhur mizah dergilerinde "12-13" yaşındaki çocukların dinle alay eden karikatürlerinin yayınlanması bu çocukların ciddi bir ruhi olgunluğa ulaştığını dolayısıyla deha olduğunu mu gösterir yoksa "insan dinden ancak bu kadar nefret edebilir " yargısını haklı mı çıkarır?Ben kendimi müslüman olarak görmüyorum islamı da sevmiyorum ama "islam olmasında kabala-hristiyan ezoterizm sayntoloji ufo cin büyü mitoloji ne varsa varım" mantığındaki insanlardan bıktım usandım.Bunların --sözde-- metafizik olmaya çalışan samimiyetsiz cümlelerinden de bıktım..


Mart 06, 2008, 06:31:16 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Yanlış anlamayın ama Sn. Santander, madem kendinizi müslüman görmüyorsunuz, İslamı da sevmiyorsunuz neden diğer semavi dinlerin de mantığında yatan mefhumları savunuyorsunuz? Ahlak sadece bir dine mensup olanlarda olmaz, buna tamam ama yukarıda yazdıklarınız biraz çelişki içermiyor mu?


Mart 06, 2008, 06:33:15 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Hayır çelişki içermiyor.Yukardaki tespitim dindar olmayan çoğunluğun mantığının teşhisi üzerine


Mart 06, 2008, 06:38:56 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Hayır çelişki içermiyor.Yukardaki tespitim dindar olmayan çoğunluğun mantığının teşhisi üzerine
Sn. Santander, ahlak apayrı bir konu dine düşmanlık apayrı konu. Ahlaklı olupta dine düşman olan kişi olamaz mı?


Mart 06, 2008, 06:43:40 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Olabilir tabii ben de ahlakı savunan aynı zamanda hem çevremde hem katıldığım forumlarda din düşmanlığı yapan biriyim.Dünyada gerçekten ciddi araştırmalar içine girip bunun sonucunda bir takım yargılara varan insan çok azdır mesela benim çevremde onlarca arkadaşım hepsi dinsiz hepsi ateist hepsi de ye-iç-cinsellik-müzik-geyik yaşam tarzlarına uyduramadıkları için ateist şu-bu lar.Umarım derdimi anlatabilmişimdir


Mart 06, 2008, 06:49:50 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Olabilir tabii ben de ahlakı savunan aynı zamanda hem çevremde hem katıldığım forumlarda din düşmanlığı yapan biriyim.Dünyada gerçekten ciddi araştırmalar içine girip bunun sonucunda bir takım yargılara varan insan çok azdır mesela benim çevremde onlarca arkadaşım hepsi dinsiz hepsi ateist hepsi de ye-iç-cinsellik-müzik-geyik yaşam tarzlarına uyduramadıkları için ateist şu-bu lar.Umarım derdimi anlatabilmişimdir
Ozaman 12-13 yaşındaki çocukların karakatürler yoluyla dinle dalga geçmenin yani din düşmanlığı yapmasının ne sakıncası var? Ebeveynlerinden öğrendiklerini uygulamaktan başka birşey yapmıyor ki o çocuklar. Bir dini yada dinleri sonuna kadar sevmeyebilirsiniz, nefrette edebilirsiniz ama o din(ler)e mensup olanlarada, din(ler)ede saygı duymalısınız. Başka düşünce ve inanış biçimlerine saygı duyduğunuz ölçüde saygı görürsünüz. Ye-iç-cinsellik-müzik-vb. hayat biçimide kişinin özgür iradesi ile edindiği bir hayat biçimidir. Saygı duymaktan başka yapacak birşeyim yok. Çünkü kimsenin fikirlerini değişteremezsiniz, eğip bükemezsiniz...


Nisan 28, 2009, 01:44:32 ös
Yanıtla #36
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1731
  • Cinsiyet: Bay

Alıntı
insan olmanın hakkını vermek sadece yaratılmış bütün canlıları sevmek ve saygı duymaktan geçiyor olsa gerek..

Bu cümleniz çok doğru Sn. tuana,

Ancak sevme eyleminin doğru bir şekilde ortaya konulabilmesi için eylemdeki derin anlamı idrak edebilmek gerekir.
Basit bir örnek;
Biz genelde neyi severiz?
Güzel olan veya bize faydası olan şeyleri(canlı veya cansız).
Neden ?
Çünkü benmerkezci düşünce bilincimize sahiptir.Bu tarz sevgi ile insanlar sevdikleri şeyler için canını bile feda edebilirler.
Bu sevme tarzının yanlış olduğunu nasıl anlarız?
Sevdiğimiz şeyi kaybettiğimizde duyulan üzüntü ile.
Bilinçi bir zihinbu üzüntüyü nasıl yorumlar?
Doğru olan hiç bir enerji ve eylem üzüntü vermez tam tersine mutluluk verir.Yani negatif değil pozitif enerji üretir.Bu bağlamda sevginin gerçek olabilmesi için hiç bir şekilde üzüntü vermemesi gerekir.Üzüntü duymamak içinse sevilen varlık elden gittiğinde üzüntüyü meydana getiren bencil ,benmerkezci yaklaşımı uygulayacak zihinsel yaklaşımda olmamak gerekir.Yani bağlanmamak.Bir şeye çok bağlı isek ve kaybetmekten korkuyor isek bu bencilliktendir.
Bilinçsiz bir zihin bunu nasıl yorumlar?
Kayıptan sonra hayata küser,kendine zarar verir.Kin duyar.
Doğru bilince ulaşmak tecrübe ve derin araştırma gerektirir.Bunun içinde derinlemesine düşünmek.Bizler yaşadığı olaylardan ders çıkartabilme kabiliyetine sahip varlıklarız ancak araştırma ve düşünme ile daha derin anlamlara ve hiç umulmadık sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Sevgiyi sadece hissetmekle değil sebeplerini ve sonuçlarınıda sorgularsak gerçek anlamına varabiliriz.Sonra insan olmanın hakkını da verebiliriz.Diğeri içgüdüsel ,biliçsiz ve bencil bir eylemdir.Sonuç olarak en nefret edilecek eylemi yapan varlığa karşı bile kin ve nefret duymuyorsak ver her objeye (canlı-cansız) aynı saf artniyetsiz sevgiyi duyabiliyorsak çok ciddi aşama kaydetmişiz demektir.

Saygılarımla,          Bugüne kadar;okuduğum,üzerine tefekkür etmeyi hakeden,en nitelikli paylaşımlardan birisi olması nedeniyle sayın üstadı kutluyorum.Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Nisan 28, 2009, 07:41:48 ös
Yanıtla #37

Evet, kesinlikle :) Saygıdeğer Mystic'in Şahsiyetini ve Görüşleri itibariyle en beğendiğim ve kendimce kutsal saydığım ender özelliklere sahip ve bunu çok güzel birşekilde yazılarına yansıtan Kendilerini şahsen tanımasam da maalesef bu şerefe nail olamadığım için üzgün olsam da sonuçta gene de az çok tanıma fırsatını yakaladığım için böylesi Kişiliklere yeryüzünün fazlasıyla ihtiyacı olduğunu düşündüğümden çoğalmasını ümid ederek tabiki:) gene de kendimi şanslı hissediyorum.

Bu arada koyu bir takipçisiyim görüşlerinin.. 
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
4248 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 23, 2008, 10:28:00 ös
Gönderen: Anatolic
3 Yanıt
4071 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 22, 2008, 02:42:57 ös
Gönderen: Prenses Isabella
0 Yanıt
3645 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 27, 2009, 01:04:58 ös
Gönderen: asoraman
0 Yanıt
2861 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 10, 2011, 07:51:14 ös
Gönderen: M1TO
4 Yanıt
4722 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 10, 2012, 09:54:26 ös
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
2677 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 19, 2011, 03:35:56 öö
Gönderen: MASON
8 Yanıt
6171 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 03, 2013, 11:54:44 ös
Gönderen: park10
39 Yanıt
15169 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 24, 2012, 07:13:18 ös
Gönderen: Waldow
7 Yanıt
4948 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 06, 2013, 05:27:46 öö
Gönderen: Etimolog
0 Yanıt
2560 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 11, 2015, 03:15:07 öö
Gönderen: Risus