Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: TÜRKİYE’DE ÖZGÜR MASONLUĞUN DIŞ İLİŞKİLERİ - 1  (Okunma sayısı 3295 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 07, 2010, 11:00:14 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: Bay
Geçtiğimiz günlerde forumda “Türkiye’de Özgür Masonluğun Yaşama Bakışı” genel başlığı altında 8 bölümde Özgür Masonlar Büyük Locası’nın 2004 yılında yayımlamış olduğu bir kitapçığı aktarmış, araya kendi yorum ve düşüncelerimi de eklemiştim.

Ertesi yıl Özgür Masonlar Büyük Locası bir kitapçık daha yayınlamış ve bunu da gerek parlamenterlere gerekse yurdumuzun birçok kamu kurumunun üst düzey yöneticisiyle basın organlarının ileri gelenlerine göndermiş. Daha sonra bunu da internetteki web sitelerine yerleştirmişler. Elbette bu kitapçığın da adı aslında “Özgür Masonlar Büyük Locası’nın Dış (Ulaslararası) İlişkileri” olmalıydı.

Bu kez bu yazıları size bütünüyle değil de, en önemli noktalarını alarak yani bir tür özet çıkararak bölümler halinde sunacağım. Elbette eğer yorum yapmak ya da görüşlerimi belirtmek gereksinmesini/yararını görecek olursam, onu da katacağım.

Ancak bunu yapmadan önce aynı büyük locanın 1991 yılında yayımlamış olduğu evrensel bildirgeye bir göz atmakta yarar var. Bu bildirgenin yayınlanışının üzerinden hayli zaman geçmiş olmasına karşın bir yenilemesi ya da güncelleştirmesi yapılmamış. Demek ki olduğu gibi tutuluyor. Bu büyük locanın dış ilişkilerine geçmeden önce bu bildirgeyi görmenin, sonrasının niçin öyle olduğu bakımından bir ön açıklama olduğu kanısındayım.

Bu arada sözü geçecek olan bir uluslar arası mason örgütüne ilişkin olmak üzere de kısaca bilgi verilmeli: CLIPSAS… Bu, 1961 yılında kurulmuş bir uluslararası mason ilişkileri örgütünün kısaltılmış adı… Aslı Fransızca olarak şöyle: “Centre de Liaison et d’Information des Puissances Maçonnique Signataires de l’Appel de Strasbourg” (Strazburg Çağrısını İmzalayan Masonik Güçlerin Haberleşme Merkezi). Büyük Mason Mahfili Derneği (Özgür masonlar Büyük Locası) eskiden Dernekler Kanunu’nun gerektirdiği bir uygulama uyarınca Bakanlar Kurulu’na başvurmuş ve aldığı Resmi Gazete’de de yayınlanmış izin üzerine bu örgüte üye olmuş. Bu bildirgeyi de o örgütün tüm üyelerine göndermiş. (Başka obediyanslara da göndermiş olup olmadığını bilmiyorum.) Şu sıralarda bu örgütün dünya çapında 80 dolayında üyesi (büyük loca ve benzeri kuruluşlar) bulunduğu söyleniyor. Bu uluslar arası örgüte ilişkin daha ayrıntılı bilgiler, kitapçığın kapsamında sonraki  bir yazıda var.Biz, evrensel, hümanist, özgürlükçü, barışçı, çağdaş ve evrimsel bir Masonluk anlayışını benimsiyoruz.

Mason birimleri, örgütleri, ritleri ve sistemleri arasında, Masonluğun evrensel amacına hizmet etmek ve bunun için çalışmak esas olduğu sürece, hiçbir neden ve gerekçe ile ayırım ve ayrıcalık gözetmiyoruz.

Tüm insanların ve tüm toplumların barış ve mutluluk ortamı olacak bir “insanlık ideali”nin gerçekleştirilmesi için çalışmayı amaçlayan, üyelerinin de bu amaç doğrultusunda yetişmelerini ve bireysel çabalarını birleştirmelerini öngören tüm mason obediyanslarını, evrensel Masonluğun gerçek ve düzenli kuruluşları olarak tanıyoruz. Hepsine ve tüm üyelerine, kapılarımızı ve gönüllerimizi her zaman açık tutuyoruz.

Biz, Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin simgesel üç derecesinde çalışma yapıyoruz. Ancak diğer ritlerde ve farklı derecelerde çalışmakta olan diğer tüm mason örgütlerini de, aynı oranda saygın buluyoruz.

Bir mason locasının veya obediyansının kurulabilmesi ve “düzenli” niteliğini taşıyabilmesi için, Masonluğun evrensel amacından sapma göstermemesine ve öteden beri uygulanan asgari örgütlenme kurallarına uyulmuş olmasını gerekli ve yeterli buluyoruz.

Bir mason locasının ya da obediyansının gerçek ve düzenli bir loca ya da obediyans olarak nitelendirilebilmesi için, bazı mason kuruluşlarının kendilerine özgü olmak üzere benimsemiş oldukları ilkelerin ve yöntemlerin, aynen benimsenmiş olmalarını ya da benimsenmiş gibi gösterilmeleri koşulunu yerinde bulmuyoruz.

Her mason locasını birbirine, her mason obediyansını da birbirine eş değer sayıyor, uluslararası politikanın ya da ulusal ekonomik güç mertebesinin, veya ilgili ülkenin coğrafi konumunun ya da yönetim şeklinin ve tarihinin, mason obediyanslarının üstünlüğünü belirleyici etkenler sayılamayacağını öngörüyoruz.

Bir kimsenin mason olabilmesi için; ergin yaşta, özgür düşünce sahibi, dürüst, iyi ahlaklı, art niyetsiz ve samimi, Masonluğun ilkelerini ve amacını anlayabilecek düzeyde temel eğitim görmüş, gelişmeye ve örnek insan olmaya elverişli bir kişiliğinin bulunmasını hem gerekli hem de yeterli görüyoruz.

Mason olabilecek kişilerde başkaca birtakım zorunlu nitelikler aranmasını, her mason kuruluşunu kendi anlayışına bırakıyor, bu bakımdan da mason kuruluşlarının birbirlerini hor görmemelerini gözetiyoruz.

Ancak biz, mason olabilecek kişiler arasında ırk, din, mezhep, inanç, dil, ulus, sosyal sınıf, töre ve ekonomik düzey farklılıklarından ötürü ayırım gözetilmesini, mason topluluğunu belli ve ayrıcalıklı bir zümrenin tekelinde tutma eğilimi olarak nitelendiriyor ve bundan sakınıyoruz.

Hangi ırktan, hangi soydan, hangi dinden ve inançtan, hangi ulus ya da toplumdan olursa olsun; tüm insanların, birbirlerini anlayış ve toleransla karşılayabildikleri sürece kardeşçe kucaklayabileceklerini, birbirlerine sevgi ve saygıyla bağlanabileceklerini, el ele ve omuz omuza birlikte çalışabileceklerini benimsiyor; tüm bunların dinsel ve ulusal duyguları zedelemeyeceğini, hatta hiç etkilemeyeceğini savunuyoruz.

Biz, şu anda yalnızca erkek üye kabul ediyoruz. Ancak kadınların Masonluğunu benimsiyor ve destekliyoruz. 1991 yılında Büyük Mason Mahfili (Özgür Masonlar Büyük Locası) üyeleri tarafından kurulmuş olan KADIN MASON BÜYÜK LOCASI’nı, düzenli bir MASON OBEDİYANSI olarak tanıyoruz.

Masonluğun evrensel ülküsünün gerçekleştirilebilmesi için; masonların ve mason olacak kimselerin, önceden belirlenmiş birtakım inanç ilkelerini benimsemeleri zorunluğu altında tutulmamaları gerektiğini, böyle bir tutumla Masonluğun ancak bir belli inançlar topluluğu olabileceğini ve belirli bir dinin ya da inanç sisteminin uydusu ya da aracı olmaktan öteye gidemeyeceğini, bunun da o dini ya da inanç sistemini benimsemeyen büyük insan kitlelerini dışlamak olacağını, böylelikle de İnsanlık İdeali’ne aykırı düşeceğini savunuyoruz.

Hiç kimsenin dinine, inancına ya da inançsızlığına, sosyo-ekonomik ve politik eğilim veya tercihlerine karışmamayı ve karışılmamasını öngörüyoruz.

Dinler, inançlar, politik sistemler ve sosyo-ekonomik düzenler arasında fark, ayrıcalık ve üstünlük gözetmenin, insanlar ve toplumlar arasında yalnızca çekişme, kavga ve düşmanlık yaratacağını, dolayısıyla Masonluğun bunların dışında kalarak birleştirici ve uzlaştırıcı olması gerektiğini ileri sürüyoruz.

Masonluğun, yüzyıllardan beri süregelen, kendine özgü yöntemleri ve gelenekleri bulunduğunu benimsiyoruz.

Ancak bu yöntemlerin ve geleneklerin hiçbir zaman ve hiçbir ortamda değişmeyeceklerini ileri süren tutumlara katılmıyor, bu tutuculukların ancak Masonluğu çağın koşul ve gereksinmelerinin gerisinde kalmaya tutsak edeceğini düşünüyoruz.

Bu nedenle, artık anlamlarını ve geçerliliklerini yitirmiş olan yöntem ve geleneklerin terk edilebileceğini, bunların yerine getirilecek çağdaş yöntem ve uygulamaların yaygınlaşarak benimsenmeleri halinde gelenekselleşebileceklerini, böylelikle Masonluğun evrimselliğini koruyacağını savunuyoruz.

Şimdi şu evrensel bildirgeyi görelim.[/size]
Bu bildirge üzerine diyecek bir şey bulamadım. YORUM YOK! Elbette forum üyelerinden ilgilenenler, varsa görüşlerini ve eleştirilerini belirtebilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
3902 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 22, 2010, 04:12:42 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3306 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 08, 2010, 12:27:49 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3767 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 09, 2010, 10:25:09 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4100 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 11, 2010, 08:12:50 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2809 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 12, 2010, 01:03:13 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3355 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2010, 11:13:47 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3482 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 14, 2010, 08:03:10 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3132 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 19, 2010, 05:12:46 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4336 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 20, 2010, 11:17:04 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
6916 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 10, 2011, 10:32:35 öö
Gönderen: ADAM