Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: 2016 Nobel Edebiyat Ödülü  (Okunma sayısı 1476 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 06, 2016, 09:19:35 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 402
  • Cinsiyet: Bay

Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki kazananı ABD'li müzisyen Bob Dylan oldu.

Nobel Komitesi, 2016 Edebiyat Ödülü'nü 'Amerikan müzik geleneğinde yeni bir şiirsel anlatım yarattığı' için ABD'li ünlü müzisyen Bob Dylan'a verdi. Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan ilk söz yazarı oldu. Ödülü Dylan'ın kazandığını açıklayan Nobel Komitesi'nden Sara Danius, Dylan'ın 'İngilizce konuşan toplumlar için büyük bir şair olduğunun' altını çizdi.

BOB DYLAN KİMDİR?
ABD'nin Minnesota eyaletine bağlı Duluth kentinde 24 Mayıs 1941'de orta sınıf bir Yahudi ailesinin oğlu olarak dünyaya gelen Dylan, Amerikan folk müziği ve Blues'a duyduğu ilgi nedeniyle küçük yaşta çeşitli gruplara katıldı. Gerçek adı Robert Allen Zimmerman olan Dylan, 1961'de New York'a taşındı ve ünlü plak yapımcısı John Hammond ile tanıştı. Dylan, 'Bob Dylan' adlı ilk albümünü 1962'de yayınladı. Daha sonra sayısız albüme imza atan Dylan, şarkılarında insanın toplumdaki yeri, din, siyaset ve aşk konularını işledi. Neslinin sözcülerinden biri kabul edilen Dylan'ın 'Blowin' in the Wind' ve 'The Times They Are a-Changin'' gibi şarkıları Amerikan sivil hakları ve savaş karşıtı hareketlerin marşı haline geldi. Dylan, 2012'de ABD Başkanı Barack Obama tarafından Özgürlük Madalyası ile ödüllendirilmişti.

Dylan, 2012'de ABD Başkanı Barack Obama tarafından Özgürlük Madalyası ile ödüllendirilmişti. Albümleri 100 milyonu aşan satış rakamlarına ulaşan Dylan, tüm zamanların en çok satan müzisyenlerinden biri kabul ediliyor. 12 kez Grammy Ödülü'ne layık görülen Dylan, 'Wonder Boys' filmi için bestelediği 'Things Have Changed' şarkısıyla da 2000'de 'En İyi Şarkı' dalında Oscar aldı.
Nosce te Ipsum