Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Benim Anladığım  (Okunma sayısı 40670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 27, 2011, 06:07:32 ös
Yanıtla #70

bu arada saygıdeğer ADAM'a da ayrıca teşekkür ederim,
 yazılanların kişiselleştirilmemesi adına yazdığı yazıdan dolayı , çünki kişisel harareti düşürdüğüne inanıyorum.
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Temmuz 31, 2011, 07:43:48 ös
Yanıtla #71
  • Ziyaretçi

Merhaba.
Yazmamın nedeni şu son paragrafınızın cümleleri:
1- "Yo hayır!...  Bu bir hoşgörü sorunu olamaz; ancak tolerans zorunu olabilir. Ben sayın Hacamat'ın yazdıklarını toleransla karşılıyorum. Kim bilir, belki haklıdır."
Söylenenler öylesine kaynaksız, referanssız ki, toleransıma sığışması ancak laçkalaşmışlığımla olasıdır diye düşünüyorum. "Belki haklıdır..." olasılığını düşündürecek nesi ver, bir mit'ten başka ?

2- "Benim onu ikna etmeme gerek yok. Belki o savlarının kanıtlarını ortaya serer ve beni ikna edir onun doğrularını benimsemem yolunda."
Savlarının mit'ten çıkma olduğu belliyken "O'nun doğrusu" diye birşey olamaz, "O'nun savları" diye birşeylerin varlığından bahsedilmelidir.

'Doğru' sözcüğünü hak eden bildirimler /cümleler ancak eleştirilerden /sağlamalardan sağ çıkanlardır, orijinal yada değiştirilmiş halleriyle.
Mit'lerin sağlanması diye bir işlem olmaz, olamaz.

Sevgiyle, Saygıyla, Umutla, Aydınlığa.

Milattan önce bilmemkaçıncı yüzyılda Mısır'dan çıkışlarının Tevrat'ta öykülendiği Museviler, hiçbir zaman kendi ulusal yapılanmalarında kişilere "mason" dememişlerdir. Böyle bir şey olmadığı gibi, Masonluğun Musevilerin Mısır'dan çıkışıyla ilgisi de yoktur. Mason sözcüğü, ilk kez Orta Çağda Avrupa'da kullanılmıştır. (Forumda bunun etimolojisiyle bağlantılı bir yazım var.) Günüamazdakie Masonlukta ise ona haksız bir şektilde sahip çıkılmıştır sonradan. (Bunu da uzun uzun anlatmıştım forumda.)

Günümüzdeki Türk masonlarının gerçek mânâda mason oldukları niçin şüpheliymiş?... Gerçek mânâda mason olanlar kim? Gerçek mânâde mason olmak ne demek oluyor. başımızda bir muntazam kavramı vardı; şimdi bir de gerçek mânâ kavramı var. Açıklanırsa, benim gibi olasıdır ki anlamamış olanlar anlamaya çalışır sanırım. 

Türk masonları niçin bir kandırmaca içindeymiş?... Onları kim kandırıyor?... Bu nasıl bir kandırmaca ki, kendileri bunun farkında değil de (zaten kandıorılıyorlarsa farkında olamazlar) diğer birtakım bilgi, eğitim ve erdem düzeyleri rahatça sorgulanabilecek birtakım kişiler bu kandırmacaları biliyor. Neymiş bu kandırmaca?... Çok mu gizli? 

Masonluktaki yapıyı Museviler inşa etmiş değildir. Böyle bir şey yoktur. Bu bir safksatadır. Öylesine yoktur ki, bir zamanlar Avrupa'da Museviler özellikle Masonluğa kabul edilmedikleri bir dönemden bile geçmişlerdir. Öylesine yoktur ki, günümüzde İsrail'de Masonluğun yaşayabilmesi, mason localarının etkinliklerini sürdürmeleri, Türkiye'deki mason örgütlerinden bile çok daha zor koşullar altında yürüyebilmektedir. Yuksa Museviler derken, Yahudilerin dışındaki Musevilerden mi söz ediliyor?

Firavun döneminden kalma o kadim bilgiler nedir?...  Mısır misterleri ve Hermetizm'den farklı şeylerden mi söz ediliyor? Bunlar genel kapsam bakımından ortaya konmalı ki, bakalım özel olarak Museviler ne denli bunların sahibi olabiliyormuş, görelim.

Demek kimileri tutarlı zenginleri topluyor. Olabilir. Toplasınlar.  Sonra?

Demek onları bir finans denetimi altında çalıştırıyorlar. İyi de, kim yapıyor bunu?

Dünyanın çeşitli yerlerinde toplantılar yapıp insanları kaynaştırıyorlar demek. Ne iyi! İnsanların kaynaşması güzel. Gelecvek için umut verir.

Sınırlı bilgileri onlarla paylaşıyorlar. Kim?... Hangi snırlı bilgiler?

Bu insanlara kendilerinin mason olduğu düşüncesini veriyorlar... Hoppala!... Bunların Masonluk ile ne ilgisi var? Yoksa bilmediğimiz ya da belki bildiğimiz ama böyle anlatılınca çıkarsayamadığımız bir başka kuruma (örneğin Beni Berith gibi) Masonluk adı mı verilmeye çalışılıyor? Buna benzer yanılgıları ara sıra bu forumda bile gördük.  Bugüne dek böylesine hiç denk gelmemiştim. Nerede yazılmış tüm bunlar? İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca fark etmez; nerede, hangi kaynakta?

Yoksa kaynaksız, özgün düşünce ve yorum mu? Öyleyse mesnedi nedir?

Hiçbirinin mason olduğunu söyleyemediği ya da söylemediği, öyle demediği ve mason olmaya çalıştığını söylediği doğru... Öyle diyorlar. Bunun anlamı nedir? Ne demek istiyorlar? Bu bir oyalanma falan değil, kendini bilme felsefesinin başlangıcı. Bunun anlamı nedir? (Bu bağlamda bir yazım var benim forumda "Mason kimdir, kim masondur?" başlığı altında. Acaba bu konuda o yazının bir katkısı olabilir mi?)

Sayın Hacamat, hoşgörü sığınağı arıyor.

Yo hayır!...  Bu bir hoşgörü sorunu olamaz; ancak tolerans zorunu olabilir. Ben sayın Hacamat'ın yazdıklarını toleransla karşılıyorum. Kim bilir, belki haklıdır. Benim onu ikna etmeme gerek yok. Belki o savlarının kanıtlarını ortaya serer ve beni ikna edir onun doğrularını benimsemem yolunda.

Beklerim.

« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2011, 07:49:23 ös Gönderen: ibaltaxe »