Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: alcyone  (Okunma sayısı 7178 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 06, 2010, 03:11:01 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 159
  • Cinsiyet: Bay

Alcyone; Seven Sisters, Pleiades, Ülker, Pervin veya M45 adı ile anılan ve  Dünya'ya en yakın açık yıldız kümelerinden ve büyük ihtimalle de en ünlü ve çıplak göze en güzel gözükenlerden olan toplam yedi yıldızdan oluşan yıldız kümesinin en parlak yıldızıdır. Boğa takım yıldızı (taurus) içinde yer alır.

Pleiades yıldız kümesinin yaklaşık 440 ışık yılı (135 parsek) uzaklıkta olduğu bilinmektedir. Kümedeki yıldızların isimleri, Yunan mitolojisinde Atlas ve kızları Alcyone (Alsiyon ok.), Merope, Electra, Sterope, Celaeno (Selano ok.), Maia (Maya ok.) ve Taygete ile eşi Pleione'ye ayrılmıştır.

Burçları, ekinlerin olgunlaşma zamanı ve deniz mevsiminde görünürdü. Efsaneye göre, Zeus, Titan'larla olan savaşında, zaferi kazandıktan sonra, savaşta karşı tarafı tutan Atlas'ı, yeri ve gökleri sırtında taşımaya mahkum etmiş; giderek yeryüzü ve gökyüzü haritalarını içeren kitaplar, bu nedenle Atlas diye isimlendirilir olmuşlardır. Bu gelenek, günümüzde de sürmektedir.

Bu kümenin amatör gözlemciler için en önemli özelliği, çıplak gözle her koşulda gözlenebilecek kadar parlak, bir o kadar da etkileyici olmasıdır. Pleiades, parlaklığı sayesinde, şehirden bile gözlenebilir. Işık kirliliği olan bir ortamda, kümenin altı ya da yedi yıldızı seçilebilir. Karanlık bir yere giderseniz, Pleiades'in en azından bir düzine kadar yıldızını görebilirsiniz.

Bir teoriye göre güneş sisteminin merkezidir. Güneş ve güneş sistemi yaklaşık olarak 26.000 yılda tamamlanan bir yörünge ile alcyone yıldızı etrafında dönmektedir. Yıldız kümesinin yaşının yaklaşık olarak 250 milyon yıl olarak belirlenmesi nedeniyle bu teorinin doğruluğu konusundaki tartışmalar devam etmekte olup teoriyi öne sürenler yıldız kümesinin yaklaşık yaşının daha eski olduğunu savunmaktadırlar.
veritas lux mea.


Ocak 08, 2010, 01:50:44 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Cok guzel bir hikaye. Ellerine saglik, cok ilginc bir bilgidir.


Ocak 08, 2010, 02:09:00 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 159
  • Cinsiyet: Bay

Pleiades'in görünen yıldızları Yedi Kızkardeşler olarak da bilinir. Doğulu ve batılı pek çok şair, eserlerinde bu yıldız kümesine atıfta bulunmuştur. Bunlar arasında Homeros, Ömer Hayyam, Hafız, Sadi, Milton... sayılabilirler. Mehmet Akif'in Çanakkale Şehitleri şiirinde geçen "yedi kandilli Süreyya" da Pleiades olmalıdır.

Fakat pek çok insan çıplak gözle kümenin yalnızca altı yıldızını görebilir. Bir varsayıma göre, yıldız ve takımyıldızlara ilk kez isim verenler zamanında, kümedeki yedinci yıldız da görülebilecek kadar parlaktı veya her nasılsa yedinci yıldız da farkedilmiş olmalıdır.

Eski denizciler, bu gruba yelken açma yıldızları derler, yalnızca Ülker'in gözüktüğü dönemlerde denize açılırlarmış. Görünmediği zamanlar fırtınalar yakın sayılırmış.

Pleiades için kullanılan diğer önemli isimler:

İbranice - כִּימָה
Arapça - ثريا (Süreyya)
Korece - 좀생이별 (Jomseng-yiByul)
Japonca - (Subaru)
Maori - (Matariki)
Sanskritçe - (Kṛttikā)
Fars ve Hint - (Pervîn)

Not: Japon araba markası Subaru'nun Alcyone isminde bir modeli de bulunmaktadır.
veritas lux mea.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
2751 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 26, 2011, 10:34:23 öö
Gönderen: alcyone