Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASON OLMAK?  (Okunma sayısı 5601 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 20, 2017, 03:31:12 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin xenous tam olarak kast etmek istedigim mason oldugunuz ilk gunki isteginiz hic mi bazen sönmedi.
"Ya birak olmayacak!" dediginiz gunler oldu mu? Olduysa hic itiraf edebildiniz mi? demek istemistim

Saygilarimla
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Mart 21, 2017, 03:27:10 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayin xenous tam olarak kast etmek istedigim mason oldugunuz ilk gunki isteginiz hic mi bazen sönmedi.
"Ya birak olmayacak!" dediginiz gunler oldu mu? Olduysa hic itiraf edebildiniz mi? demek istemistim

Saygilarimla
Bu konuda bir yorum yapamam. Çünkü çok yeniyim, ama şunu söyleyebilirim kısacık zamanda gördüklerim bana öyle bir gün olmasının pek olası olmadığını hissettiriyor.

Temmuz 11, 2018, 01:37:54 ös
Yanıtla #12
  • Yeni Katilimci
  • *

Vaktim oldukça mimar sinan dergisini okuyorum internetten. Onun dışında pek bir şey yapamıyorum bir gün mason birisiyle karşılaşıp yüz yüze konuşup bir çok merakımı giderebileceğimi, istediğim kapının açılacağını düşünüyorum. Tek yapmam gereken şey sabır göstermek, doğru yolda olursam zaten karşılaşacağım.

Sayın danteAligheri bende sizinle aynı görüşteyim.Öğreneceğimiz çok şey olduğu fikrine sahibim.Sabır ederek,bekleyerek kapıların açılacağına inanıyorum.

Temmuz 11, 2018, 04:08:44 ös
Yanıtla #13
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Baylar,

Bu forumda farklı başlıklar altında pek çok konuda ve bazen farklı konuların içinde verilen cevaplarda da görebileceğiniz gibi, kapının önünde sabırla beklemek bir işe yaramaz. Kapıya vurun, size açarlar...

Alıntı
Alıntı yapılan: Byr - Bugün, 01:37:54 ÖS<blockquote>

Alıntı yapılan: danteAligheri - Mart 07, 2017, 03:34:48 ÖS<blockquote>Vaktim oldukça mimar sinan dergisini okuyorum internetten. Onun dışında pek bir şey yapamıyorum bir gün mason birisiyle karşılaşıp yüz yüze konuşup bir çok merakımı giderebileceğimi, istediğim kapının açılacağını düşünüyorum. Tek yapmam gereken şey sabır göstermek, doğru yolda olursam zaten karşılaşacağım.
</blockquote>

Sayın danteAligheri bende sizinle aynı görüşteyim.Öğreneceğimiz çok şey olduğu fikrine sahibim.Sabır ederek,bekleyerek kapıların açılacağına inanıyorum.

« Son Düzenleme: Temmuz 11, 2018, 04:14:51 ös Gönderen: Fëanor »
- SIC LUCEAT LUX VESTRA

Temmuz 12, 2018, 04:04:38 ös
Yanıtla #14
  • Yeni Katilimci
  • *

Bekleyerek meyve olgunlaşır. Hatta zamanla çürür.

Mason olmak için beklemek yetmez, var sayalım ki hiç önlük takmayacaksınız. Ancak ömrünüz boyunca yine de zaten takmışsınız gibi kendinizi geliştirmek gerekir.

Bekledikçe hiçbir kapı da açılmaz! Kapıyı çalmak gerekmez mi? Bunu deyince hemen efendim bizim şehirde loca yok, efendim ben sokağındaki kafede gidip oturuyorum zaman zaman gibi absürd cevaplar geliyor. (üyelerin şahsında bahsetmiyorum bunu) Burada her şey simgedir!

Bulunduğunuz ortamlarda ayırt edilebilir, edep ve kalitesiyle örnek biri haline gelmek, parmakla gösterilir olmakta kapıyı çalmaktır...

Hepsinden öteye, herkes mason olacak diye bir şartta yok. Zaten kişiler dışarıdan o kadar gözlerinde büyütüyorlar ki bazen, hayal kırıklığı ile istifa eden sayısı da hiçte az değil duyduklarıma göre.
Belki de diğer mesajınızda belirttiğiniz şu yanlış görüş ve beklentileri yüzündendir.

bir kişi kariyer,daha kaliteli ve zengin bir yaşam hayalleri ile de zihnini süslediyse

Dediğim gibi mason olmak için çalışmak lazım. Ama mason derneği üyesi olsanızda olur, olmasanızda...

Sn. ANARCHOSA beklemekten kastım durup kapımın çalınması değil elbetteki
‘’Mason olmak için beklemek yetmez,varsaysalım ki hiç önlük takmayacaksınız.Ancak yine de ömrünüz boyunca yine de zaten takmışsınız kendinizi geliştirmeniz gerekir’’ cümlenizdeki her harfe yürekten katılıyorum.
Kişi zaten Mason olmak için kendini geliştirir ise kendini kandırmaktan öteye gidemez,bir noktadan sonra da ileriye gidemez.Adı üzerinde kendini geliştirmek bireysel katma değerlerle oluşturulur.Kendi gelişimini sürdürülebilir hale getirdikten sonra Masonluğa katacağı değerlerin üzerinde yoğunlaşmalıdır bence.
Bir gün gelip kapım çalınır diye oturduğumuz yerden hiç bir şey yapmadan,bir şeyleri beklemek elbette en boşa geçirilmiş süreçtir kanaatimce.
İnançlı olmak,bir işi inanarak yapmak yaptığınız işin felsefine vermiş olduğunuz değeri koyar ortaya.Bu yüzden Masonluk ile tanışmayı bir ikramiye gibi görmeli ama bu ikramiyeyi servetinize ilave servetler katacak bir unsur değil,kişiliğinize erdemden oluşan bir ikramiye gibi görmeli şeklinde bir fikrim mevcut.
Saygılarımla