Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bu teklifi Bana yapamayabilirler  (Okunma sayısı 8842 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 12, 2013, 07:48:54 öö
Yanıtla #30
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın khanjar'ın dediği doğru...

Şu bakımdan ki; Masonluğa girebilecek kişileri masonlar seçer. Bu işin yöntemi böyle.

Ancak bu yöntem Masonluğa özgü değil... Bunun ezoteriklik ile de doğrudan ilgsi yok... Ezoterik olmayan daha birçok derneğe girmek isteyenleri ilgili derneğin üyeleri kendi kıstas ve yöntemleri uyarınca seçer, kabul eder ya da etmezler; kimsenin de buna karşı bir diyeceği olamaz.

Masonluktaki en önemli kıstas ise "mason" olabilme niteliklerini taşımaktır. Kişinin böyle bir girişimde bulunmasından önce kindisini şöyle bir süzgeçten geçirmesi, o nitelikleri taşıyıp taşımadığını değerlendirmesi, taşımıyor fakat Masonluğa da girmek istiyorsa kendisine bir çeki düzen verip, bir "mason adayı"nda olması gereken nitelikleri edinme yoluna girmesi gerekir. Bu nitelikle Forum'un başka başlıkları altında uzun uzun anlatmıştık.

Burada "form doldurmak" diye de bir laf edilmiş...

Bu işi ne kadar basite indirgiyor kimileri...

Masonluğa girmek için başvuran kişlerin doldurduğu "İstek Belgesi" ya da "Talepname" olarak anılan belgeyi bir form doldurmak olarak nitelemek, bu işi çok basite indirgemektir. Onun bir basılı form oluşu, doldurulması için boş alanlarının bulunuşu,  bu işin kolaylaştırılması ve standartlaştırılması içindir. İsteyen Masonluğa giriş işlemleri sırasında ilgili locaya iletilmesi gereken bilgileri oturup kendi anlatım tarzıyla, form kullanmadan yazar. Önemli olan, bir tür dilekçe sayılabilecek bu belgenin ne işe yaradığının, bundan sonra ne gibi işlemler yapılacağının anlaşılmasıdır. Bunları da daha önce Forum'un bir başka başlığı altında anlatmıştık. Kolaca bulunabilir.

Bu bilgileri Forum'da bulamayanlar, yine anlatılmasını isterse, o da yapılabilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 12, 2013, 02:35:14 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

sayın kardeşim önce forum incelenir görüşlerin hayat felsefen yapmak istediklerin ve yapacakların zihninde netleşir daha sonra mason'luğu bir hayat felsefesi olarak benimsersin..

Mart 14, 2013, 07:11:57 ös
Yanıtla #32

Sayın UluSed  ;

Öncelikle hoşgeldiniz.

Beni tanıyan ve belkide Beni teklif edebilecek onlarca Mason vardır. Ancak Benim yapımdan ve duruşumdan dolayı Mason olabileceğimi düşünmeyip bu teklifi Bana yapamayabilirler. Bende kimin Mason olduğunu bilmediğimden dolayı bu yönde bir yaklaşımda kime karşı bulunacağımı bilmiyorum. Bende Mason olmak istiyorum. Şimdi Ben ne yapmalıyım???

Mason tanıdığınızın sizi locaya önerebilmesi için öncelikle o kişinin sizi uzun zamandır ve yakından tanıması ,gerekmektedir.Yani demem o ki bunun sizin duruşunuzla yada yapınızla bir ilişkisi olmayacağıdır.Sözlerimin yanlış anlaşılıp sizi üzmesini istemem ama mason olmak isteyen okadar çok kişi var ki.

Bu nedenden dolayı sizde hakverirsiniz ki sizin samimi,gerekli bilgi düzeyine ulaşmış ve masonluk prensiplerine ve felsefesine uygun olup olmadığını sizi uzun zamandır tanımayan bir kişi bilemez.Sizin masonluk hakkında gerekli araştırmaları yapmanız ve kendinizi bir mason gibi hissetmeniz hoş fakat ; sizin gerçekten masonluk için uygun olup olmadığınızı ancak bir mason anlayabilir oda sizi uzun zamandır tanıyan biri olmalı...Demem o ki sabretmeniz ve beklemeniz gerekecek,sizin yapınız ve durusunuzdan dolayı size masonluğu teklif edemeyen biri sizi gerçekten yakından tanımıyordur zaten yada siz masonluk için uygun değilsinizdir.

Bu konuda Sn. Adam sizin için güzel bir yol çizmiş kendisi oldukça bu konuda bilgi seviyesi yüksek ve derinden sevdiğim ve saydığım bir insandır bu işide oldukça iyi bilir siz sayın ADAM'ın sözlerini sanırım yanlış anlamışsınız oysa kendisi oldukça sade olmakla birlikte derin yazılar yazar TEKRAR OKUMANIZ gerekebilir.
Saygılarımla

_SplendouR_
« Son Düzenleme: Mart 14, 2013, 07:28:42 ös Gönderen: _SplendouR_ »