Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk bir inanc/din midir?  (Okunma sayısı 44824 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 04, 2011, 05:42:00 öö
Yanıtla #20
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Hacamat,

Mazur gormek de ne demek, bilakis aklinizdaki sorulari sormaniz forumumuzun varolusunun yegane sebebidir. Elimden geldigince, dilim dondugunce, bilgimin yettigi kadariyla her zaman yanitlamaya calisirim, bundan da buyuk bir keyif alirim.

Sorunuz biraz farazi bir durum bence. Yani diger bir degisle hipotetik. Sizin de bildiginiz gibi ben Masonlugun gelenekselci yapisina asik birisiyim, dolayisiyla her rituelin, her gelenegin, yazili ve yazili olmayan "mesleki" her kuralimizin binlerce yil en bakir sekliyle korunmasini bir gorev bilirim. Sorunuza yanitim oncelikli olarak boyle birseyin olmamasi icin elimden geldigince Kardeslerimle beraber enikonu tartisirim olacaktir. Masonluk bireyde yuce yaradana inanci sart kosar (bazi teskilatlanmalari tenzih ederim). Loca calismalarimiz da hep soyledigimiz gibi tamamen remzidir. Yani yapilan bu iyi niyet konusmasini ben her zaman Kardeslerimin inanc dolu goguslerinin oksanmasi olarak algilamisimdir. Ben de gonul verdigim bu meslekte calismalarimiza iyi dilek temennileriyle birlikte baslamaktan daha guzel daha asil bir baska sekil dusunemiyorum.

Gerekli mi sorusuna verecegim yanit evet gereklidir. Bunun cevabini aslinda sayfalarca saatlerce anlatarak vermek isterim, ancak aklima gelen ozetin de ozeti seklinde birseyler soylemek gerekirse; bizler Masonuz ama herseyden once insaniz ve yapimiz geregi bir yuce yaradana siginiriz, calismalarimizda bizlere yardimci olmasini, Kardeslerimizin arasindaki ahengin bozulmamasini dileriz. Bu tabi ki isin spirituel boyutu. Bir diger konu ise operatif Masonluktan gelen mirasimiz. Belki operatif anlamda Masonluk yapmiyoruz fikri calismalar surduruyoruz ancak Operatif Mason Loncalarindan gelen her turlu mirasa bir anlam yuklemek ve o gelenekler ve semboller ustunde yogun bir sekilde dusunup hayatimiza entegre etmek bizim meslegimizdir. Dolayisiyla bu iyi dilek konusmasi operatif donemlerde Localarda gorulen bir gelenek. Yine donup dolasip ayni seyi soyluyor olacagim ancak bu gelenege bagli kalmak meslegimizi en saf haliyle korumak taraftariyim. 

Gerekliyse neden var sorunuza yanit olarak da Masonlugun ulkusunden tume varim yapabiliriz. Gunumuzde malesef din, irk, dil, mezhep yuzunden yogun kutuplasmalar kriginliklar oluyor. Masonlugun ulkusu insanlar arasinda bir sevgi ve kardeslik mabedinin kurulmasidir. Evrenin Ulu Mimari teriminin kullanilmasiyla birlikte yapilan iyi dilek konusmasi her zaman bende farkli dinlere inansak da kardesce - ama hakikaten kardesce - birbirimizi sevebiliriz ve butun farkliliklarimiz bizi zenginlestirir fikrini uyandirir ve kendimi mistik bir atmosferde ve hayatimda hic olmamis kadar hur hissederim. Bu sebepten oturu yanitim gereklidir.

Verdigim yanitin sizde uyandiracagi potansiyel sorulari sormaktan cekinmeyiniz...

En icten sevgi ve saygilarimla,

Noah
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Temmuz 04, 2011, 08:29:39 öö
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki diyalog çerçevesinde sıkıştırma ve yanıtları izliyorum.

Gördüğünüz üzere pek katılmıyorum.

Sayın Noah'ın yahtığı açıklamalarda bir noktaya çok dikkat etmek gerek. Sık sık kendi üyesi olduğu büyük locnın uygulamalarından söz ettiğini, başkalarında başka türlü olabileceğini belirtiyor. Bu tam masonca bir alçak gönüllü üslubu. Ancak Sayın noah hiç dert etmemeli bence. Başka uygulamaladaki farklar hiç sanılabileceği ölçüde çok büyük değil.

Ancak bu tartışmaların son birkaç bölümünde yine bir "konudan sapma" oldu. "Masonluk bir inanç/din midir?" başlığı başka, "Masonlukta kateşizm niçin uygulanmaktadır?" başlığı başka. (kateşizm = ritüelik diyalog) Ben öncekine ilişkin diyeceklerimi dedim. Ötekiler üzerine ayrı bir başlık açılıp sorulursa (gerek görülürse), o bağlamda da bildiklerimi ve/veya görüşlerimi anlatırım.

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 04, 2011, 08:42:14 öö
Yanıtla #22
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. ADAM, muhtesem bir oneride bulunmus. Katesizm'in irdelenmesi.. Cok ilginctir ki son birkac gundur Masonlukta katesizm temasini kafamda irdeliyordum ama herhangi bir arastirma yapmadim bu konu ile ilgili, boyle bir konuyu acsak ben de arastirma yapmak zorunda kalirim, ne de guzel olur..

En icten sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Temmuz 04, 2011, 12:30:40 ös
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Noah'ın bu sorusunu bu forumda bayağı bir zaman önce bende sormuştum Evet Mason'luk bir dindir demiştim.

lakin bugün biraz daha farklı bir durumum var her ne kadar ritüelleri ve dine bakışları özellikle kamil insan olma formu tasavvufi anlatım özelliği taşısada masonluk tüm bu benzeyişlerinin dışında tabiki resmen bir din anlatımı şeklinde olamaz en nihayetinde bi,r resulü yok din belirtisi olması için.Ben o gün şunu savunmuştum eski mısır dini inançlarının ve daha önceki inanç sistemlerinin yani vahye dayalı dinler öncesindeki sistemin bir devamı olarak algıladım ben hep.Masonluktaki iddia dindeki kamil insan olma durumuna ilahi bir müdahale olmadan salt insan zekası ve yetisi ile ulaşabilme durumu gibi algılıyorum artık.Dinlerin yardımı ve yönlendirmesi olmadan tamamen insan zekası ile insanı yüceltme ve en iyi noktaya getirme uğraşısı umarım yanılmıyorumdur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 04, 2011, 12:34:00 ös
Yanıtla #24
  • Aktif Uye

Saygılarımla

Burada sıkıştırma falan yok lütfen,anlamaya çalışma diyelim. Ben dindar biri değilim, hatta hiç değilim. Fakat yüreğimde Yaradana büyük bir saygı var. Dolayısıyla bu siteye dahil olma amacımdan bir tanesi, Masonluk söylendiği gibi yaratılışı inkar mı ediyor noktasında idi. Görülüyorki Masonların böyle bir düşünce yapıları yok. Ee ne diyelim .... sıkıştırmaya devam ... :)
Saygılarımla

Temmuz 04, 2011, 04:05:54 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Siteyi baştan sona inceleme fırsatım henüz olmadığı için okuduğum başlık ve katılımcıların yazılarından bende doğan izlenim, mümkün olduğu kadar masonluk hakkında antimasonların iddialarının yalan olduğuna dair reddedişler var. Ritüeller, işaretler, sırlar hakkında bilgi verilmiyor ve bu bilgilere ulaşmanın masonlar haricindeki insanlarca imkansızlığı vurgulanarak antimasonların bunları bilebilme ihtimallerinin sıfır olduğu, bu nedenle de antimasonların  iddialarının kafalarında kurdukları fantazilerden ibaret olduğu savunuluyor. Bu savunma oldukça mantıklı tabi ki.

Bu başlık altındaki yazılara bakınca aklıma mason denilince kafamdaki  oluşan tablo geldi. Antimason yayınlarında okuduklarımdan kafamda oluşan masonik tablo  şuydu: Yahudilik, son haliyle bir din değil kan bağına dayalı sosyal bir ırk halini aldığı için Hristiyanlık ve İslam gibi Yahudiliği yaymaya çalışan misyoner faaliyet içermiyordu. Örneğin ben  arzu etsem de yahudi olamıyorum. Fakat Yahudiler insan sayısı açısından çok az oldukları için ve siyasal-ekonomik-askeri güç açısından gelişebilmeleri için tüm dinleri kucaklayan bir sistem yarattılar ve adına da masonluk dediler. Kısacası masonluk Yahudi dininin ve örfünün korunması ve kollanması için yaratılmış bir tür  misyonerlik faaliyetidir. Tabi ki bu antimasonik iddiayı çürütebilmek masonlar açısından oldukça zor olacaktır. Çünkü dışardan bakılınca bu da çok mantıklı duruyor.

Bu antimasonik teze karşı mason arkadaşların düşüncelerini merak ediyorum.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Temmuz 04, 2011, 04:12:58 ös Gönderen: Masor1976 »

Temmuz 04, 2011, 04:30:37 ös
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Merhaba

masonluğun yahudilikle bir bağı yok,en azından masonlar için eğer birtakım yahudi çevreler o intibahı bırakmayı düşünüyor ve yapıyorsa zaten bunuda öyle kolay engellemek mümkün değil.bENİMDE İLK MERAK ETTİĞİM MASONLUKLA İLGİLİ SIR İDİ.Bu cümle ile epey meşgul oldum sonra tasavvufu biraz inceleyince aslında her öğretide belli sırların olması çok doğru bir yol.Siz bilgiye sırra gömmezseniz her önüne gelene o bilgiyi verdiğinizde son derece tehlikeli durumlar oluşuyor.o yüzden bilgi almayı bilgi ile donanmaya başlayan her insana mertebe mertebe öğrendikçe tabağıda taşırmadan hazmede hazmede verilmiş sistem çok iyi ama biz tahammülsüz insanlar birazda uçuk fikirlere kapıldığımızda her şeyin altında bir bit yeniği arama merakından bu işede bir çamur bulmuşuz.Mısır inisiye sistemine bakın ordada aynı sistem var,burdan bir sonuç çıkmaz bence başka şeylere bakmak lazım.

Ön yargılı olmadan araştırınca hedefe varmak daha kolay.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 04, 2011, 05:18:27 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan benim masonlukla alakalı bir şahsi görüşüm yok. Alevi bir arkadaşımın çok hoşuma giden bir lafı vardır "Allahın indirdiği her dine inanırım" diye.. Benim yaklaşımım ise inanmasam da reddetmem ve yok etmeye çalışmam.

Anladığım kadarıyla masonluğu masonların haricindeki insanların bilme şansları yok. Fakat piyasada masonların iç yüzünü bildiklerini iddia eden antimasonik yaklaşımların bolluğu nedeniyle insan merakını celbeden bir yapı halini alıyorlar.

Normalde dediğiniz gibi tasavvufi kriterlere göre insanların tasavvufu bilebilme ihtimalleri yoktu fakat beşerin kaldıramayacağı pek çok tasavvufi sırrı insanlar tartışıyorlar ve pek çok islami din alimi tasavvufu kabul etmiyorlar ve Allaha ortak koşan müşrik olarak görülüyorlar. Bu nedenle tasavvufun metafizik bir yaşantı olması nedeniyle sırlı halde kalmasından yanayım ben de. Çünkü bu sırların açıkta olması yüzünden Allah dostları ve tasavvuf saldırıya uğruyor.

Masonluktaki sırları ben merak etmiyorum açıkcası fakat o kadar ilginç ve sıradışı iddialar ortaya atılıyor ki gerilim filmi niyetine takip ediyorum açıkcası :) insan mantığı güreşte olduğu gibi çelmelere musait bir yapıdadır bu nedenle pek çok tartışmada ben her iki tarafı da haklı görüyorum. Bende mi bir anormallik var bilemiyorum.

Saygılarımla.

Temmuz 04, 2011, 05:28:10 ös
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Uzman Uye

İnsanlar bu bilgiler gizli kalsın diye değil doğru yorumlama şansları herkesin aynı olmadığı için azar azar vermişler gizemli olsun diyede bir sonraki bilgiyi sır gibi bir nevi saklamışlar mürid tam kıvama gelmeden o bilgiyi ona vermek hem bilgiye hemde müride zarar vereceğinden böyle bir sistem yapmışlar şöyle basit bir örnek vermek lazımsa 1.sınıf talebesine üniversite seviyesinde eğitim verebilirmisiniz cevap tabiki hayır eğite eğite zamanla algılamalarını açıp öğle eğitiliyor verilemeyen bilgide insanlar için sır gibi kalıyor.Masonluğu ne kadar incelemeye çalışırsan çalış hep tek sonuç çıkar kamil insan olmak.Tasavvufta aynı şeyi istediğinden ve yaptığından kafa karışıklığı burda oluyor tasavvufta dini emirlerle kamil insan oluyorsun masonlukta ise yol birazdaha farklı ben o soruyu tam bu noktada sormuştum masonlukta kullanıla yani kamil insana giden yolda din hiç referans alınmıyormu yada dini uygulamalar genel ahlka kuralları insanda varolan erdemlerin geliştirilmesi gibi.

EDMUND BURKE

Temmuz 04, 2011, 05:45:10 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Dinlerin savaş nedeni olarak kullanılabilecek birbirini reddeden küskün bir yapıları vardır. Gençken dinlerin Allah tarafından insanları birbirine düşürmek için kıllığına indirildiğini düşündüğüm olmuştu. Bunun nedeni de kutsal kitap ayetlerinin yoruma açık olması nedeniyle örneğin islama göre Hz.Muhammed'e iman etmemiş kişi mümin olamaz ve ne kadar iyi bir insan olsa da cennete giremez gibi yaklaşımlarıdır. Gerçi vahhabiliği çok incelemedim fakat internette vahhabilikle alakalı okuduğum bir yazıda bırakalım başka bir dinden kişiyi namaz kılmayan bir müslümanın idam edilip malvarlığının halka dağıtılması gibi kitle imha silahı niyetine yazılmış kanunlar var.

Bu gibi sebeplerden ötürü Masonluğun tüm dinleri bir arada tutabilme becerisini kutlamak gerekiyor içimden.

Saygılarımla.