Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HKEMBL & ÖMBL  (Okunma sayısı 24833 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 17, 2011, 12:21:56 ös
Yanıtla #30

Sn. Prometheus,

Cevap vereyim,

1- Hayır :) Zaten asıl derlemeyi yapan Payne'dir. Anderson sadece o kitabın "yazarı"dır. (Bu ibare 1723 Anayasasında aynen yer almaktadır)
2- Kesinlikle olabilir. Buna hiçbir düzenli Mason itiraz etmez. Ama aramıza katılabilmek için Tanrı inancını şart görüyoruz. Her isteyene göre kuralları revize etmek gibi bir gerek yok... İsteyen istediği yere üye olabilir. Ama burada "Tanrıtanır" olmak ön koşuldur.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 17, 2011, 12:31:45 ös
Yanıtla #31
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

"Ben bu işe karışmazsam olmaz." diyordum kendi kendime.

Ancak buraya bir katkıda bulunmadan önce, forumda şu son sıralarda neler yazlış diye bir bakayım dedim.

Şunu buldum:

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=12450.msg77085;topicseen#msg77085

Şimdi Saüyın enelsır, bu linkte Sayın SkullG'nin yazdığı son paragrafı kopyalayıp bu başlık altına yapıştıracak olursa, sanırım bu başlık altındaki soru büyük ölçüde yanıtlanmış olacak.

Bu açıklama hem Türkiye'deki Masonluğun tarihcçesindeki birtakım olaylar ve gerekçelerden soyutlanmış, konuyu güncel durumuyla irdelemekte hem de bu forumda çoğu kez kimilerinin benimsediği bir yan tutmadan tam olmasa bile büyük ölçüde uzaklaşmış durumda.

Bu konu Sayın Mustafa Kemal 'in yaptığı açıklama üzerinden gidilerek de irdelenebilirdi ama bu kez polemik çıkacaktı.  Polemiğe yol açan konular bambaşka başlıklar altında incelenebilir; bu forumda incelenmiştir de...  

Bence en önemli nokta şu:  Belirtilen küçük ve önemsiz ayrıntı dışında Türkiye'deki mason örgütleri (büyük localar)  arasında öyle önemli, dişe değen bir fark, bir sorun yok. Hepsi de aynı evrensel ülkünün doğrultusunda  aynı temel ve töresel ilkeleri benimsemiş, aynı yöntemle çalışıyor, uluslararası ilişkileri olan fakat kesinlikle ulusal ve bağımsız, önce insanın evriminin sonra toplumsal düzenin ve giderek tüm insanlığı içeren bir barış ve mutluluk ortamının sağlanabilmesi için çalışıyorlar.  

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 17, 2011, 01:04:49 ös
Yanıtla #32
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili ADAM'ın isteği üzerine Sayın skullG' nin benzer bir başlık altın da yazdığı bir iletinin bir kısmı aşağıdadır. Bu konuya katkıda bukunan herkese teşekkür ederim,

Saygılarımla.

Düzenli Düzensiz Masonluk ayrımında ise Masonik ilke farklılıkları vardır. Düzenli Masonluk, temel olarak, Tanrıya inanç (Yüce bir Güce inanç), Ruhun ölmezliği, kadınların tekris edilmemesi ve kadınları tekris eden Localarla ilişki kurulmaması, Loca çalışmalarında Kutsal Kitapların açık bulunması, Loca çalışmalarında din ve politika (hatta spor) konuşulmaması, kuruluşta düzenli olması, ilk üç derecenin tek ve mutlak hakimi olması kurallarını kabul eder. Bu kurallara uyan Büyük Localar birbirleriyle tanışabilirler ya da tanışmayabilirler. Düzensiz Masonluk ise, bu kurallarını bazısını ya da hepsini reddeder. Mesela düzensiz Masonluk içerisindeki kimi Büyük Localar yalnızca erkekleri tekris edip kadınların tekris edildiği Büyük Localar Masonik bir ilişki kurmazlarken üyelerinden Yüce Güç inancı şartını aramazlar ya da kimileri kadınları da tekris ederler gibi. Ülkemiz için Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ile Özgür Masonlar Büyük Locası arasında bu bağlamda tercih farklılığı vardır. HKEMBL, düzenli bir Masonik yetkedir. Üyelerinden bir Yüce Yaradan inancı ve ruhun ölümüsüzlüğünü kabul şartı arar, çalışmalarında kutsal kitaplar açık bulunur ve tekris edilenler bu kitaplara el basarak yemin ederler, kadınları tekris etmez ve kadınları tekris eden Localarla ilişki kurmaz, çalışmalarında din ve politik konular tartışılmaz. ÖMBL ise, Evrenin Ulu Mimarıni sembolik olarak kavrar, üyelerinde yüce yaratıcı ve ruhun ölümsüzlüğüne inanç şartını aramaz, kadınları tekris etmemekle birlikte, Kadınların tekris edildiği Localarla Masonik çalışmalar yapabilir, ilişki kurar. Dolayısıyla bu tercihler açısından farklılık söz konusudur ve bu yüzden HKEMBL ile ÖMBL arasında Masonik bir ilişki kurulmamaktadır.

« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2011, 01:10:10 ös Gönderen: skullG »
enelsır

Mayıs 17, 2011, 01:24:51 ös
Yanıtla #33
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn. Mustafa Kemal, ben sadece bir örnek olsun diye o ismi kullanmıştım. Sonuçta neden masonlar o kadar eski kurallara bağlı kalıyorlar, yada neden geliştirmiyorlar diye vurgu yapmak istemiştim. Yoksa Payne olur, Pike olur farketmez. Ancak açıklamanız için yinede teşekkür ederim.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.