Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bana göre masonluk  (Okunma sayısı 15993 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 26, 2014, 11:30:33 ös
  • Ziyaretçi

Masonluk hakkında pek olumlu düşüncelerim olduğunu söyleyemem ancak bir insanıda seçiminden dolayı kınamanın doğru olmadığı görüşündeyim masonum diyenede mason değilim diyenede saygılarımı iletiyorum.Mason ilkeleri ve masonların düşünceleri okadar güzelki keşke insanlarımıza benimsete bilselerdi ama malasef bence bukonuda çok pasif kaldılar.Bence yurtdışındaki mason başları para imparatorluklarını kullanarak ülkemizi ellerinde tutuyorlar.Türk masonların hayallerindeki gerçekleştirmek istedikleri güzel şeyleri bu kuruluş vasıtasıyla gerçekleştirebileceklerine inanıyorlar ama dışardaki masonlar buna izin vermez.Geçmişimizden yaşadımız gerek gazeteci olsun aydın olsun bir çok suikast yaşandı bu ülkede daha bir çok benzeri olay anlatılmakla bitmez.Siyasetçiye sorsan derin devlet der masonlara sorsan biz siyasete karışmıyoruz der kime sorarsanız sorun ortada bir sorun varsa bişekilde kaçıyor.Masonluk elit bir yapı üyeleride hatrı sayılır zenginler.Zengin insanların ilk hedefi nasıl para kazanırız adı üstünde zengin.
Zengin insanlar bişekilde parasını katlar işçisini çıkarır işten 5 personel yerine 2 personel çaliştirir yinede para kazanma yoluna bakar.Önceli para olan insanların insanlığa negibi faydası olabilirki hatta çok zor şartlarda çalışan açyatan insalar var bu ülkede.Oyüzden mason topluluğu bence ülkeye bir faydası yoktur.Peki faydası olmazmıydı olurdu aslında okadar bilgiye,akla,zekaya,imkana sahipler aslında ya birileri önlerini kesiyor yada gerçek anlamda çalışmak istemiyorlar.

Ekim 29, 2014, 04:47:28 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın hayalet’in bu başlık altındaki yazısı dikkate değer.

Ancak her nedense üç gündür buna hiç dokunan çıkmadı. Kimse bu yazı üzerine bir şey söylemedi; özellikle de Sayın hayalet’in de yazısında yakındığı o suskun masonlar.

Ben bir hatırlatayım dedim şimdilik.

Sonra yine dönmek üzere.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 29, 2014, 08:46:38 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın hayalet,

Masonların arasında, toplumda her kesimin seveceği, sayacağı ve saygı göstereceği insanlar var.
Kamuoyunun yakından tanıdığı bilim insanları, doktorlar, öğretim üyeleri, yazarlar, sanatçılar vs...
En azılı mason düşmanlarının  bile sevdiği, saygı duyduğu, takip ettiği  insanlar var.

Bitmeyen önyargıyı yok etme adına bir tezim var;
Bu tanınan insanların bir kısmının Mason olduğunu kamuoyuna açıklamasının, toplumda mason algısını değiştireceğini düşünüyorum.
Gönüllülük esasına bağlı olan bu eylem, gönüllülüğün yanında ülkemizde cesareti de gerektiriyor. Ve bilindiği üzere önyargıyı kırmak, atomu kırmaktan daha zor.
(Zamanı ve sabrı olanlar geçmişe dönük ölüm ilanlarını inceleyebilir. Süpriz isimlerle karşılaşabilirsiniz.)

Ayrıca bilmenizde fayda var;

*suikaste uğrayan, suikastte ölen toplumun sevdiği insanlar arasında Masonlar var,
*Masonlar siyasetle uğraşırlar.( Locada siyaset ve din tartışılmaz),
*Ortada bir sorun varsa Mason orada bir sorun var diyendir. Yeni Türkiyede "sorun var" diyene hadi ordan diyorlar. ( Siyaset yaptım :) )
*Ben hatırı sayılır bir zengin değilim.Kardeşlerim arasında aidatı ödeyemediği için sıkıntı çekenler var.
*İşten çıkarılan, işsiz kalan, işsiz olan kardeşler tanıdım.Yani hepimiz patron değiliz.
*Evet önceliği para olan insanın topluma bir faydası olmayabilir, fakat oladabilir. Bilerek veya bilmeyerek. Paraya köle olmak ayrı birşey. Her kesimde olabilir.
*Masonların bu ülkeye ve bu dünyaya faydası var. Sadece bunun reklamını yapmayan insanlar ( özellikle ülkemizde) masonluğu oluşturuyor.

Çocuğunuzu doğuran, sizi ameliyat eden, severek sanatını takip ettiğiniz sanatcı, öğretmeniniz, sevdiğiniz restorantın sahibi, çalışanınız veya patronunuz,
tv de izlediğiniz, gazetede okuduğunuz, komşunuz vb... yani gündelik yaşamda birebir ilişki kurduğunuz çok fazla mason olabilir.

Saygılar, sevgiler

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ekim 29, 2014, 09:53:51 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.hayalet olumlu/olumsuz düşüncelerinize saygı duyuyorum.

Yurtdışındaki para imparatorları (mason başları) ülkemizi elinde tutuyorlar diyorsunuz.Masonların Türkiye'ye karşı bir sorunu olacağını zannetmiyorum çünkü masonluk dünyanın birçok ülkesinde bulunan evrensel nitelikli bir yapılanmadır.Ülkemizi yerine ülkeleri ellerinde tutuyorlar deseydiniz dünyayı yönetmeye çabalıyorlar gibi bir anlam çıkartabilirdim.

Ülkemizde tam olarak arkası belirlenemeyen veya belirlenmek istemeyen suikastlar olmuştur.Suikast girişimlerinden biri de yanlış hatırlamıyorsam 2010 senesinde  büyük üstat Salih Evcilerli'ye karşı yapılmıştı..O yüzden her türlü konuda tek taraflı yaklaşmamaya özen gösteririm inanın faydası da oluyor.

''Zengin insanların ilk hedefi nasıl para kazanırız adı üstünde zengin.'' bu kelimeye büyük ölçüde katılıyorum ,arada istisnalar olsa da dediğiniz doğru.İnsanın doyumsuzluğu bu konuda da rol almakta fakat masonluk, zengin (maddi) olma kurumu değil ki , bunun için bir çok oda ve dernek var.Hele ki ülkemizde zenginin daha zengin olması için siyasi partilerin izinden gitmesi,onlarla uyum içinde işlerini yürütmesi yeterli olur.Hem de masonluk ile ilgilenmekten daha az zaman alır ve masonluktan alamayacağı getiriyi alabilir insanlar.

Masonlukta maddi sıkıntılar çekenlerde vardır belkide bilemeyiz ama buna en bilindik örnek Zeki Alasya'dır.Zeki Alasya bile bir dönem maddi sıkıntılar yaşamıştır.Belki bu maddi sıkıntılarından kurtulmasında mason kardeşleri etkili olmuştur diye düşünebilirsin.Neden olmasın ? Bugün bir takım cemaatler kendi üyesini koruyup kollamaya çalışırken (menfaat bekleyerek), masonların bunu içtenlikle yapmalarında ne gibi bir sakınca olabilir.

Yardım kelimesinden neden hep aklımıza para geliyor anlamış değilim.Masonluğun amacı kimsesizlere yuva vermek,aç çocukları doyurmak,hayvanlara barınak yapmak değil.Bu amaçla yola çıkmayan bir kurumu bu şekilde eleştirmek doğru değil diyorum.Bu gibi konularda yardım etselerde, etmeselerde suçlamak doğru olmaz.Bugün siyasi açıdan olsun,dini açıdan olsun hangi dernek masonlar kadar cephe alınıp,sorgulanmıştır bilmiyorum.En azından bu kadar önyargı diğer hiçbir dernek ve topluluk içerisinde olmamıştır.

Bunun sebebinin de masonlukta en sevdiğim özellikten (suskunluk) dolayı olduğunu düşünüyorum.İnsanların kendi kendine düşünmesini,araştırmasını sağlayarak ,iyi veya kötü olup olmadıklarının kararını kişilere bırakıyorlar.Masonluk uzaktan her ne kadar kapalı bir kutu gibi görünse de , yaklaştıkça (araştırdıkça) bu kutunun kapalı olmadığını  düşünüyorum.

Çocuk esirgeme kurumunun kurulmasında masonların etkili olduğu söylenmekte,bu bizim ülkemiz için bir fayda bence.Fakat bu ülkede 1 yaşındaki çocuk soğuktan donarak ölüyorsa,bu gibi kurumların olmasının ne önemi kalır.

''Belki şuan biri önlerini kesiyordur veya çalışmak istemiyorlardır.''Bu konuda bilgiyi masonlar verecektir fakat eleştiriyi ben kendi açımdan yapayım.Son cümlenize kadar olumsuz bir yaklaşımda bulundunuz bu konuda saygı duyarım fakat bu kadar olumsuz düşünceler ile yaklaştığınız kurumdan ne gibi bir fayda bekliyorsunuz?Saygı ve sevgilerimle..

Görmek, varlığın yükselişidir.

Ekim 29, 2014, 10:16:44 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Sayın hayalet açık yüreklilikle masonlar hakkında neler düşündüğünü açıkladı.
Ancak yazdıklarının neredeyse tamamı masonlar hakkında doğru olmayan iddialar içeriyor.

Peki bu önyargı ve yanlış bilgilerden nasıl kurtulacak?
Forumda bulunmasının amacı masonlar ve masonluk hakkında daha fazla ve daha doğru bilgi edinmek ise doğru yerde... Okuyarak ve sorarak gerçeği anlayacaktır. Bunun için biraz zahmete katlanması gerekecek. Sabırla okuması gerek.

Sayın İrukanjİ ise ilginç bir teklif/ tez ortaya koymuş. Masonların bir kısmının topluma kendisini açıklamasını teklif ediyor. İşte bu biraz zor. Hatta günümüz siyasi konjöktöründe imkansız sayılabilir. Keşke yapılabilse. Ama masonluk hakkında yeterli bilgisi olmayan toplumda, tanınmış bir kişinin mason olduğunun öğrenilmesi masonluğa nasıl bir olumlu katkı sağlayacak anlayamadım?

« Son Düzenleme: Ekim 29, 2014, 10:19:29 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ekim 29, 2014, 10:43:27 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ama masonluk hakkında yeterli bilgisi olmayan toplumda, tanınmış bir kişinin mason olduğunun öğrenilmesi masonluğa nasıl bir olumlu katkı sağlayacak anlayamadım?

Toplumca iyi bir kişi olduğu bilinen bir kişinin mason olduğunu açıklaması, toplumun "vay be şu şu kişi masonmuş, valla ben onu adam gibi adam bilirim, demek ki masonluk denilen şey öyle kötü bir olgu değil" şeklinde kendisini sorgulamasına yol açar. Tabi bu mason olduğunu açıklayan kişinin, toplumda cidden iyi bir insan olarak bilinmesi varsayımına dayanmaktadır. Örneğin Zeki Alasya veya rahmetli Ayhan Işık gibi... Fakat iyiliği veya kötülüğü bilinmeyen alakasız bir ünlü için bu geçerli olmayabilir. Örneğin Keanu Reeves mason olduğunu açıklasa "yakışır" diye yorum yaparsınız, Mel Gibson açıklasa "hiç de iyi bir örnek değil" dersiniz.
Live long and prosper.

Ekim 29, 2014, 11:05:10 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM öncelikle konuya değindiniz için size çok teşekkür ederim.Sayın irukanji inanın masonluk hakkında anlattıklarınız dışarda 100 insana sorsanız 1 tanesi doruder gerikalan şeytani yapılanma dicektir.Sorunsa aslında yeterli bilgi verilmemektedir masonluk hakkında ve masonların sessiz kalması insanları korkutuyor bunu dışarda birkaç kişiyle konuşursanız görürsünüz.

Sayın mbulut cevabınız için size içtenlikle teşekkür ederim.Türkiye'de büyük şirketler nerdeyse tamamı yabancılarda nedemek istedimi anlamışsınızdır.

Sayın asimov bende size açık yüreklikle cevap verdiniz için teşekkür ederim.Yalnız belirtmek isterim masonluk ahkkında idda demiyelimde görüş desek daha doru olur.Çünkü idda dersek bariz bu iftira olucaktır bir insanında tamamıyla bilmedi kurum veya kuruluş hakkında idda etmesi bence yalnış düşüncesi iftira olur buda saten doru bir insana yakışmaz.

forumda bulummamın amacı dediniz gibi bilgi edinmek ama her okudumuza inanmak sizce doru olurmu benim gibi insanlar oturupta bir masonla sohbet etmiyor dikkatinizi çekerim her okudumuza inansaydık inanın burda şimdi olmazdım bende gerçek bilgi alma çabasındayım bunu size içtenlikle söyleye bilirim.( Masonların bir kısmının topluma kendisini açıklamasını teklif ediyor. İşte bu biraz zor)Sizin zor diye gördünüz konu yıllardır papan gibi konuşan cematçileri karşımıza çıkardı halende çok rahatlıkla insanları kandırmaktalar bu hoşunuza gidiyorsa düşüncelerinize devam edin.Yeteri kadar bilgiye sahip masonlar bu konuda çok iyi bilgilendirme yapa bilir.Örnek,izmir'de yapılan konser gibi insanlara iyi niyetli oldukları gösterile bilir bence.

Ekim 29, 2014, 11:32:39 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın mbulut cevabınız için size içtenlikle teşekkür ederim.Türkiye'de büyük şirketler nerdeyse tamamı yabancılarda nedemek istedimi anlamışsınızdır.

Rica ederim sn.hayalet.Dediğiniz gibi ülkemizdeki birçok şirket yabancıların elinde hatta dini açıdan baktığımız zaman büyük çoğunluğunun da yahudilerin elinde olduğu bilinmekte.

Yahudiler akıl ve bilimin  takipçileri olmasının yanı sıra kendi şirketlerinde önceliklerini yakın akrabalarına verip,iyi ve  önemli konumlarda onları çalıştırıyorlar.Yani birbirleri arasındaki bağ oldukça kuvvetli.

Bizim ülkemize baktığımız zaman geçmişte iktidar ve güç için kardeşin kardeşi vurması bile uygun görülmüş.Bugüne döndüğümüz zaman herkes birbirini dolandırıp,kısa yoldan zengin olmanın peşinde.Durum böyle olunca büyük şirketlerin yabancılarda olması gayet normal.

Konumuzun yönünü saptırmak istemem ama sadece yahudileri örnek vermeme adına;

Bugünkü güncel konularımızdan biri maden kazası; Bu sene içerisinde ülkemizde yaklaşık 350-400 civarı madenci hayatını kaybetti.Peki Almanya'da bu sayı neden 0.Almanya kömür üretiminde dünya 1.si,biz ise 28.

Gerçekten bu durumda Allah'ın takdiri mi yoksa akıl ve bilimin önemi mi etkendir.Sayısız örneklerle çoğaltabileceğimiz bu gibi konuları ülkemiz aşmadığı sürece büyük şirketlerin yabancıların elinde olmasını hiç yadırgamıyorum çünkü hakediyorlar.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ekim 29, 2014, 11:59:07 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sayın mbulut bir ülkenin ekonomisini güzel açıklamıssın tabi ekonomimiz siyaseti ve ülkemizi nekadar etkiler bunu bizden daha iyi bilenler var satıldına göre.Aslında siyasete bu forumda değinmek istemiyorum ziyaretçiler yalnış anlayabilir ama şukadar söyleyeyim madende ölen insan sayısı 400-450 fark etmez 3000 bin kişide ölseydi allah'ın taktiri der yine olayı kapatırlar nediyeyim ne ekersen onu biçersin.

Ekim 30, 2014, 12:00:57 öö
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

sayın hayalet,

Belirttiğim şeylerin şeytani yapılanma olarak algılanmasını anlayamadım.

Belirttiğiniz kadar sessiz olmadığımızı düşünüyorum. Hertürlü soruya, iftiraya defalarca ve  farklı ortamlarda ( kitap, tv, internet... ) cevap veriliyor.
Önyargısını kırabilen, aklını mantığını kullanabilen kesim korkularından arınabiliyor. Bence bu kesim % 1 den fazladır.

Dışarda birkaç kişiyle konuşursanız görürsünüz anlatımınız beni yansıtmıyor. Şatomda şömine karşısında zamanımı geçirmiyorum.
İnsanlarla iç içeyim.
İnsanım.
Konuşmayı bırakın onları dinliyorum.

sevgiler,saygılar
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...