Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadınlar neden Mason olamaz?  (Okunma sayısı 82010 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 05, 2013, 06:59:37 ös
Yanıtla #60
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sadece özgür masonlara değil, hür masonlara da saygılar.

Kadınların mason olabilmesi başka, kadınların mason örgütleriyle iletişim kurma hatta erkek masonların kadın masonları loca toplantılarına konuk olarak kabul etmesi ve tersine kadın masonların da erkek masonları localarına konuk olarak kabul etmesi başka şeylerdir.

Sayın MASON bu forumda kendi eğilimini, kadınların mason olamayacağı tarzında dile getirmiş olabilir ama ne yazık ki güneş balçıkla sıvanmaz. Dünyanın birçok yerinde gerek sadece kadınların gerekse kadın ve erkeklerin bir arada üye olduğu, localar, büyük localar, büyük doğular ve başka mason örgütleri de vardır. bunların varlığı ve masonik çalışkmalar yapmakta oldukları yadsınamaz. Yadsınıyorsa buraya kanıtlarını getirebiliriz. (1934 tarihli bir fotoğraf, sadece bu konunun o tarihte ve üstelik İngiltere'de bile var olduğunu göstermek için verilmişti.)

Bütün bunların üzerine Türkiye'de Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası En Muhterem Büyük Üstadı Remzi Sanver'in bu konuyu da içeren bir beyanı var. Bunun tamamın sanırım forum üyelerimizden sayın enelsır bir diğer başlık altında vermişti.

Kimi erkek masonlar kadınların mason olmasından hoşlanmayabilir. Kimileri de aksine, çok daha geniş çerçeveli bir tutum benimseyebilir. Bu işten pek erkeksi (!) bir tutumla hoşlanmayanlar çoğunlukta olabilir. Fakat bu durum kadınların mason olamayacağı ve olmadığı anlamına gelmez. Herkes kendi hesabina konuşmalı.

(Not: Burada bir yazı yazılacaksa benim şahsıma değil, forumun geneline yazılmasını rica ediyorum.  Şahsıma edilecek bir söz varsa, özel ileti gönderilebilir.)

« Son Düzenleme: Şubat 05, 2013, 07:04:18 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 05, 2013, 07:30:26 ös
Yanıtla #61
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Olmuyor... Olamıyor. Bir türlü olamıyor.

Şimdi kadınların mason olamayacağı mı tartışılıyor? Yoksa kadınları arasına mason olarak kabul etmeyen Mason Kurumları mı?

En başa dönelim...

Bu forumu takip edenler çok iyi bilirler. Bir mason'a Masonluk nedir diye sorsanız ( birçok roportajı yayınlanmış bir üye olarak, ben bu soruyu çok sordum), alacağınız cevap üç aşağı beş yukarı şöyle olur: "Masonluk iyi insanları daha iyi insanlar yapmaya çalışan bir kurumdur". Şüphesiz tanım genişletilebilir. Bunu en iyi yapacaklar da masonlardır. Bu yüzden ben ileri gitmeden burada durayım.

Peki bu gayeyi güden masonlar nasıl olurda Kadınların Masonluğunu yadsıyabilirler? Sevgili dostlar, yadsımıyorlar. Söyledikleri sadece şudur: " Biz, bizim tarafımızdan " Muntazam" ( Muntazamlığın tanımını açalım mı?)olarak tanınmayan Masonik kurumlarla Masonik ilişki kurmuyoruz". Bunu anlamadan bu tartışma sürdürülebilemez... Bunu anlayalım... Sonra... Sonrasına sonra bakarız.

Benim bir harici olarak, üyesi olduğum bu forumdan anladığım budur. Anlamayanların da anlamasını bütün kalbimle dilerim.
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2013, 07:41:21 ös Gönderen: enelsır »
enelsır

Şubat 05, 2013, 07:31:17 ös
Yanıtla #62
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn adam

zannedersem siz bir özgür masonsunuz. bu yüzden bir çok konuda ısrarla hkmbl'nın kararlarını tanımıyorsunuz. başlığı açan sn mason daha ilk mesajında

Orta Çağ’dan gelen bir geleneği sürdüren Hürmasonluk kadınları kabul etmez. Eşler ve Mason kızlarıyla birlikte toplantılar yapılır, Mason eşleri kurdukları derneklerle öğrencilere burs verirler, Masonlar’ın hayır işlerine yardımcı olurlar, ancak loca çalışmalarına katılmazlar. Dünya’da, hepsi gayrı muntazam, birçok müstakil kadın Mason teşkilâtı vardır. Türkiye’de de böyle bir dernek yeni kuruldu. Bunlar Hürmasonlar’ın regalyalarını (önlük, eşarp), ritüellerini, benzer merasimlerde kullanırlar. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın bu kadın ve diğer gayrı muntazam teşkilâtlarla hiç bir resmî teması olamaz. Aksi takdirde kendi gayrı muntazam duruma düşer ve dünya muntazam büyük localarıyla olan ilişkileri kopar.

demişken ısrarla kadınların da mason olabildiğini söylemek hakikaten enteresan. bu konuda diğer mason üyelerin de kadınların mason olamayacağı konusunda net ifadeleri oldu.

siz hala nerde çekildiği belli olmayan fotoğraflarla kadın masonluğunu ispat etmeye çalışıyorsunuz. bu muntazam olmamanızdan kaynaklanıyor sanırım.. özgür masonlara saygılarımla

http://arsiv.sabah.com.tr/2005/03/15/gun109.html

Ne kadar garip değilmi bu tartışma yada adı artık her ne ise bir sonuca varacak gibi görünmemeye başladı nedenmi?

Kadınların neden mason olamayacağı masonların yapısal ve kendi kanunlarına göre anlatılmış
soruyu sorarsın ve bu soruyada en ehil kişinin cevab vermesini beklersin o ehil kişi burada sn.MASON'dur
sn.mason ne yapmış cevap vermiş verdiği cevabın neresi ve ne şekilde anlaşılamamışki işin ehlinin verdiği cevap kabul edilmiyor.
Şimdi ne yapacağız o zaman işi bilen işin içindeki kişi yani işin ehlinin verdiği cevap kabul olmuyorsa eğer;
bir başka kişi ısrarla ve inatla yok o yanlış biliyor onun kişisel görüşüdür demek ne kadar mantıklıdır.

sn.masonun nasıl kişisel fikri olabilir orası başka konu

ama ben bir öneri getireyim ozaman sulhu getirir belki bu

sn.mason lütfen bilgilerinizi ve uygulamalarınızı kontrol ediniz yanlış bir uygulama olduğunu söyleyenler var
var ama kim onlar içerisini dışarıdan bilebilmek mümkünmü?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 05, 2013, 07:34:07 ös
Yanıtla #63
  • Uzman Uye

Birşeyleri ıskalıyoruz.

Düzenli/düzensiz kavramlarını yanlış algılıyoruz.

Bazı arkadaşlar,düzensiz nitelemesinden gayri meşru bir örgüt çıkarımı yapıyor.

Düzenli/düzensiz,muhafazakar/liberal,gelenekçi/yenilikçi;bu tanımlamalar,masonların ve Masonluğun kendi arasında,kendi gerekçelerine göre kullandıkları sıfatlar.

Biz hariciler,her iki locanında üyesi olmadığımız ve gerekçelere tam hakim olmadığımız için taraflı  duruşumuz pek ciddiye alınmaz.

İyiyi/kötüyü,doğruyu/yanlışı bilemem,mason ünvanı taşıdıkları için bence her üç locanın da üyeleri masondur.

saygılarımla
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2013, 07:36:38 ös Gönderen: ceycet »
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 06, 2013, 11:06:47 öö
Yanıtla #64
  • Aktif Uye

Kadınlar mason olur yeter ki istesinler, ve ne yapacakları yönünde destek bulsunlar.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Şubat 06, 2013, 07:48:09 ös
Yanıtla #65
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Daha once söyledim mı hatırlamıyorum.

Muntazam Masonluk ilkeleri gereği kadınları Mason olarak Tekris etmez ve kadınları Tekris eden kuruluşlarla Masonik iliski kurmaz. Yani onların uyelerini toplantılarına almaz.
Ama Atatürk Cumhuriyetinde Mason olmak isteyen kadınlara yol veren ve onları Tekris eden kuruluşların varlığını saygıyla karşılar ve içtenlikle onların gelişmesini diler.

Evet kadınları Tekris eden Kuruluşlar vardır ve evet Kadin Masonlar da ülkemizde vardır ve çalışmaktadır.

Şubat 06, 2013, 07:51:20 ös
Yanıtla #66
  • Uzman Uye

Sayın sukullG'un açıklamasından sonra,söylenecek söz kaldığını sanmıyorum.

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 06, 2013, 07:53:56 ös
Yanıtla #67
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn skullg

bu söyledikleriniz kafamı karıştırdı. muntazam masonluk kadınları tekris etmiyorsa kadınlar nasıl mason olabiliyor? kadın masonlar vardır demişsiniz, bir kişiye mason ünvanı verebilmek hangi kuruluşların elindedir?

o halde önüne gelen çıkıp "ben masonum" diyebilir.

kadınları tekris eden kuruluş dediğiniz olsa olsa özgür mason locasıdır. Türkiye'de onlardan başka kendisine mason diyen kuruluş yok bildiğim kadarıyla.

hkmbl kadınları tekris etmediğine göre, geriye tek seçenek kalıyor ; özgür masonlar..

acaba özgür mason locası mason olmak isteyip de olamayanların gazını alma işlevi görüyor olabilir mi?

tartışılır..
« Son Düzenleme: Şubat 06, 2013, 07:57:00 ös Gönderen: Deus Otiosus »

Şubat 06, 2013, 09:31:30 ös
Yanıtla #68
  • Uzman Uye

Bence sayin skullG arkadas olayi cok güzel aciklamis.

Söyle diyor ( anladigim kadariyla );

" Bu dünya ve hayat sirf benden ibaret degil, ikiside benden bagimsiz, benim bir seyi kabul etmemem onun yok sayilmasi anlamina gelmez. Benim kadinlari Mason olarak görmemem onlardan Mason olmaz anlamina gelmez, onlar vardirlar ve olacaklarda, ama ben kendi ideallerim ve inancim geregi onlari böyle görmüyorum"

Ha sunuda belirteyim bu benim isime gelir veya gelmez,kabul ederim veya etmem hatta bunu gericilik bile sayabilirim, elestirebilirim ama buda o insanlarin bir gercekliligi ve benimde onlari biryerde böyle kabul etmem lazim.
Her öküzün altinda buzagi aramam, bu olay banada biraz muhafazakarca gelsede, bunu bahane edipte koca bir yapiyi tu kak diye tanimlamam.
Gerekirse her platfomda mücadelesini veririm taki onlarda bir gün bunu kabul edene kadar.
Ama bu mücadele sevyeli ve dürüstce olmali

Saygilarimla

Şubat 06, 2013, 09:45:31 ös
Yanıtla #69
  • Uzman Uye

Sayın Tij ; Dostum konuyu güzel özetlemiş.
İzin verirse Tij dostum ben Fakirin anladığı da bu işin KABAK TADI verdiği kanaati oluştu , bilmem yanılıyor muyum .

Saygılar  8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus