Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Atatürk’ün Masonluk ile İlişkisi Üzerine Yazılar … 8 (son)  (Okunma sayısı 5840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 09, 2012, 11:43:52 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dün incelemiş olduğum yazının sonu şöyle getiriliyor:

“Bize göre de, evet, M. Kemal Atatürk bir masondu ve “3′üncü dereceye” kadar yükselmiştir.”

Size göre mason olması mason olduğu anlamına gelmez. Böyle bir konuda “göre” geçerli değildir. Bu konudaki belgeli bilgi ya vardır ya yoktur. Hiç kimse hiç kimsenin hakkında böyle bir öznel yargıda bulunamaz. Bulurunsa, yanlış olur.

Devam edelim.

“Ancak M. Kemal Atatürk, kendi sözleriyle sabit olduğu üzere, tabiata tapıyordu…[27] Yani ateistti. “

Atatürk’ün böyle bir söz ettiğini bugünü kadar hiç duymadık. Nerede ne zaman söylemiş tabiata tapmakta olduğunu?

Hani bir yerde laf arasında geçtiği, pek de önemli olmadığı için üzerinde durulmamış olduğunu varsayalım. Böyle demişse, bunun sözlük anlamının ötesinde mecazi bir anlamı var demektir. Bu deyişin dinsel inanç ile bağlantısının kurulması, ön yargılı bir tutumdur.

Kaldı ki ardından Atatürk’e ateistlik yakıştırılmış. Bu yakıştırma, özellikle, ateizmin çok kötü bir şey olduğu kabulüyle ve Atatürk’ü küçültmek amacıyla yapılıyor. Oysa tabiata tapmak bir inanç ise (böyle inançlar vardır) bunun niteliği Ateizm olmaz. Bu sözü eden kişi ya Ateizm’in ne olduğunu bilmiyor ya da yazdığını okuyanların hepsini kör cahil sanıyor.

Yazının devamı:

“Masonlukta ise bir yaratıcıya (Evrenin Ulu Mimarı) inanılmaktadır. Dolayısıyla, M. Kemal Atatürk’ün ateist olduğu anlaşıldıktan sonra ihraç edilmesi icab ediyordu, lakin masonlukta “ihraç” olmadığından dolayı M. Kemal Atatürk ihraç edilmek yerine, masonların tabiriyle “uykuya yatırılmıştır.”

Bu kadar saçma sapan bir ters mantık olamaz. Eğer Atatürk ateist idiyse ve öyle oluşu Masonluğa girmesi engel idiyse, baştan Masonluğa kabul edilmezdi. Önce Masonluğa kabul edilip de sonradan uygun olmadığı anlaşıldığı için uykuya yatırılmak diye bir şey yok Masonlukta.

Kaldı ki “Evrenin Ulu Mimarı” kavramı ille de dinsel anlamda bir yaratıcı/yaradan değildir. Olabilir de olmayabilir de… Türkiye’deki Masonluk, 1970 yılına gelininceye dek sadece 1957-1960 dönemi hariç olmak üzere baştan sona liberal bir nitelik taşımıştır. Bunun anlamı, masonların bir dinsel inanç çerçevesinde birtakım zorunluluklar altında tutulmamasıdır. Dolayısıyla, o tarih öncesinde masonlar arasında dinsel bakımından teistler gibi ateistler de bulunmuş olabilir. Nitekim günümüzde de öyledir. Ancak bu konunun Atatürk ile bağlantısının kurulmasına çalışılması pek yanlış bir tutumdur.

Hem Masonluk kötülenecek hem Atatürk. Atatürk özellikle kötülenecek ve gözden düşürülecek. Böyle yapılacak ki günümüzün din kisvesi arkasına saklanıp asıl niyetlerini gizleyen ve duygu sömürüsünü en önemli araçları olarak kullanan çıkarcıları daha iyi yürütsün gemilerini.

En son söz de şu:

“Nitekim M. Kemal Atatürk’ün, masonlukta “3. Derece Nizam Vaziyeti”[28] şeklinde birçok resmi bulunmaktadır.”

Hayır efendim… Öyle bir şey yoktur. Ne yazık ki Forum kuralları o “nizam vaziyeti” denilen uygulamanın burada betimlenmesine olanak tanımıyor. Olanak tanısa (isteyenler bunu başka kaynaklarda bulabilir, görebilir) Atatürk’ün hiçbir pozunda bununla ilgili bir duruş olmadığı açıkça görülür.

Böyle denilince benim şöyle deyiş hakkım doğar: BU YAZILARI YAZMIŞ OLAN KİŞİ YALAN SÖYLÜYOR, BİLGİLERİ YETERSİZ İNSANLARI KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 09, 2012, 06:44:26 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.adam

Size hitap ederek yazmam gerekti bu alıntıyı yapan benim bu konuda bu forumda kıyamet koptu birbirimize girdik ama inanın bana istediğim bu idi sabırla yazınızıa son vermenizi bekledim,tesbitlerinize itirazım yok kanıt ve belge dendimi akan sular durur başka söze gerek yok ben kendi adıma istediğimi aldım bir sürü inanmaya hazır insan bu yazıyı okuduğunda ne düşünecek ne hissedecek biliyorsunuz tartışılması kötümü oldu.Her yazı için kıyamet koparmaya gerek olmadığıda sanırım anlaşıldı sabırla tek tek satır satır açıklamak zorunda kaldınız ama bence iyi yaptınız size teşekkür etmek bir borçtur yüreğinize ve aklınıza sağlık.

Teşekkür ederim

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 09, 2012, 11:38:05 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın ADAM'ın yüreğine sağlık. Hele hele yazının sonu. Teşekkürler.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"