Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ezoterizm Nedir?  (Okunma sayısı 106675 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 02, 2009, 07:46:37 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

konu hakkında açıklama yapan özellikle sayın mason ve diğer arkadaşlara teşekkür ederim

Mart 02, 2009, 11:31:40 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burjuvanın bohem muhabbeti diyorum ben buna kısaca.

Mart 08, 2009, 06:26:23 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

sayın mason bilgilerinizden dolayı teşekkür

Temmuz 20, 2009, 01:46:24 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Ezoterizm;insanın mükemmeliyete ulaşma yoludur.Ezoterik biligi sadece;kendisini kavrayabilecek kapasiteye sahip olana verilir.Ezoteristler kendi tekamülünü tamamlayabilme çabası içerisindedir.Ezoterik bilgiyi almak tarihin eski dönemlerini anlayabilmek,yeni dünya düzenini kavrayabilmek,egolarından arınmak,sembolizmayı da aynı zamanda kavrayabilmektir.Tüm bunları yapmak önce Ruhun Tanrı'dan parçalara sahip olduğu bilincinde olmak ve Evreni yaradan Tek Yaradıcıya en mükemmel erdemli bir insan olarak ulaşabilmektir.

Temmuz 20, 2009, 01:49:36 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Bu arada Sayın Mason;
İletinizde bahsetmiş olduğunuz  Ergun Arıkdal yazımlı Ruh ve Madde Yayınlarından basılan Gizli Öğreticilik adlı eseri sitelerinden sipariş ettim.Merakla bekliyorum.Paylaşımınız için teşekkürler...
sevgilerimle...

Ağustos 15, 2009, 01:19:41 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ezoterizm bir süzgeçe benzer... içeriye derinlere indikce birçok gerçekleri anlıyor ve ona göre haraket ediyorsundur.

Eylül 06, 2009, 09:16:54 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir üyemiz bana hep Masonluk ile ilgili konularda dolaştığımı anımsatarak, biraz da farklı konulara özellikle “Ezoterizm” başlığına bakmamı önerdi.

Peki!

İlk karşıma gelen konu başlığı bu oldu. Yazılmış olanlardan bağımsız, kendi genel deyişimi belirteyim.

Önce şu “Ezoterizm” sözünün biraz yadırgandığını söylemekle başlayayım. Bir sıfat olarak “ezoterik” denilince yadırganmıyor; bunun tam Türkçe karşılığı olan “içrek” ise dilimize yeterince yerleşememiş durumda. Yadırganan, sonundaki “izm”. Dilimizde bu takı hemen bir doktrini çağrıştırır; yadırganması da bundan. Ancak Batı dillerinden dönüştürme olup sonu izm ile biten daha birçok terim var. En basiti masonlarca çok kullanılır: Sembolizm. Gerçi ben bireysel olarak “Simgecilik” terimini yeğlerim ama Ezoterizm yerine “İçrekçilik” dediğim zaman beni anlayan pek az çıkar. Gerçi “ezoterik” sıfatını toplumumuzda kaç kişi biliyor, kaç kişi anlıyor, o da ayrı bir sorun. Hemen ezoterik = gizli deyip geçiverirler. Hayır efendim, değil. Öyle olsaydı, bu terime gerek duyulmazdı.

Yadırgayanları rahatlatmak için belki “Ezoterik Sistem” terimini kullanmak gerek. Nitekim bu terimi kullananlar da var. Kimileri “Ezoterik Dizge” diyor. Tamam, ben Türkçeci olduğumu söylüyorum ama “sistem” sözcüğünün yerine “dizge” sözcüğünü tam oturtamıyorum çünkü bu bir sıraya dizmeyi çağrıştırıyor. Örneğin Masonluk gibi ezoterik bir kurumdaki derece dizgesinden söz edebilirsiniz. Fakat işin içine ezoterikliğin diğer öğeleri de girince ben buna dizge diyemiyorum; benim zihnimde o çağrışımı yaratmıyor. Dilim ve düşüncem tam uyuşmuyor o zaman.

Kimi zaman bir terim karşıtıyla birlikte gösterildiğinde çok daha iyi kavranır.

İçrekin karşıtı dışrak. Anlaşılıyor, sözlüklerde de var ama kullanılan bir sıfat değil. Neden? çünkü toplumdaki olgu zaten öyle, buna gerek yok da ondan. Ezoterikin karşıtı ekzoterik ya da egzoterik. Bu da dilimizde yine aynı nedenle yok olan bir terim. Batı dillerinde bize oranla az biraz daha çok kullanım alanı bulmuştur; ezoterik denilince neden söz edildiği daha iyi anlaşılır olduğu için olsa gerek.

Bu forumun üyelerinin çoğu ezoterizmin ne olduğunu ve ne olmadığını çok iyi bilir. Dolayısıyla benim yukarıda anlatmış olduklarım da, bireysel yeğlemelerim dışında  sadece bir yineleme olsa gerek. Şimdi düşünüyorum: «Acaba bu konuya devam edeyim mi? Bu bir yarar sağlar mı?»

Burada bırakacağım. Devam etmemi isteyen bir üyemiz varsa belirtsin lütfen. Tek bir kişinin istemesi bile devam etmeye yeter.

Sevgilerle,
ADAM
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 10, 2009, 06:11:24 ös
Yanıtla #17

Devam etmemi isteyen bir üyemiz varsa belirtsin lütfen. Tek bir kişinin istemesi bile devam etmeye yeter.

Ben..
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 16, 2009, 01:51:12 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Sn MASON ve Sn ADAM ezoterizm ile ilgili verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

Eylül 17, 2009, 11:03:26 öö
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Biliyor musunuz, ben bu konu üzerinde bir şeyler yazmış olduğumu unutmuştum. Bir rastlantı olarak gördüm. Üstelik Sayın Isabell de benim konuya devam etmemi istemiş. Ancak şimdi başka konulara giriştim. Hepsine birden yetişemiyorum. Bu başlık altında değil ama bu bölüm içinde ya da bir diğer bölümde konuyu kendimce ele almaya çalışacağım. Unutursam, lütfen ilgi duyanlardan biri bana özel mesaj adtarak anımsatsın.

Sevgiler,
ADAM 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.