Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: I Am A Mason  (Okunma sayısı 7882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 28, 2016, 12:56:06 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Alıntı
Recep,şaban,ramazan isimleri taşıması gibi

Resmen İslam inancıyla ALAY ediliyor . YAZIK ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 18, 2016, 01:02:34 öö
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Burada sayın Karahan'a katılıyorum. Masonluk bir eğitim/öğretim kurumu mu ? Bence değil. Sonra Mason olabilmek için hangi eğitimden geçiyorlar ki !. Loca'ya kayıtlı dostlarınız varsa sizi önerirler ve sizin de birikiminizde biraz  bir şeyler varsa tekris olur ondan sonra tekemmül safhasına geçersiniz. Ahbabınız/dostunuz yoksa allame olsanız pek para etmez. Kariyerle mariyerle de olacak iş değil. Şayet öyle olsa idi bu gün üye sayısını tahmin etmek bile mümkün olmazdı. Bu bedenle sayın Tik-Tak'ın "Emin olun Masonluk bir eğitim sistemidir; " sözüne katılmıyorum.
         Sayın Tik-Tak , Mason olduktan sonra Loca tarafından  özel bir öğreti uygulanır dese idi bunu kabul edebilirdim.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 18, 2016, 08:18:33 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu iş Sayın Alşah'ın dediği gibi değil.
Kimileri gidip kapıyı kendi başlarına çalıp, sonra Masonluğa girebiliyor, hiçbir tanıdıkları olmadan.
Bunun örnekleri bu Forumda bile var. İsimlerini vermek gerekmez. Kimileri zaten bildirmişti.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 19, 2016, 01:09:47 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Adam size göre bu ne oranda ?

Dernek üyeliği bulunan ortalama her 10 Mason'dan kaçı kapıyı kendi başına çalmıştır ?

Aralık 19, 2016, 07:43:17 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Kaç kişi olduğunun ne önemi var?

Aydınlanmış insanların yeryüzünün her yerinde olduğunu bilmek ne büyük bir mutluluk ve aralarına katılmayı  istemek ne büyük bir cesarettir.

Ne mutlu aydınlananlara.

Siz kapıyı çalın açılacaktır.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Aralık 19, 2016, 08:18:43 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yanlış anlaşılmasın.
Benim sözüm sadece Sayın Alşah'ın yanlış değerlendirmesi üzerinedir.
Bunun dışında Masonluğun ezoterik nitelikli bir kurum olduğu unutulmamalıdır. Her ezoterik nitelkli kurumda hatta kimi meslek örgütlerinde de olduğu gibi, yeni üyeler önceki üyelerin önerisi üzerine bir incelemenin sonucunda seçilerek alınır. Kimlerine istemeyi düşünüp düşünmeyecekleri sorulur; isteyen aday olur.  Kimi adaylar da, tanıdıkları bir kimseden aracı olmasını ister. Bu da, kapıyı çalmak ile özdeştir. Zaten dernek kapısına gidip bireysel başvuru cesaretinde bulunan kişi de, aynı süreçten geçer; bu nedenle de işlemleri biraz daha uzun sürebilir.
Yanlış söz, bu işin ahbaplığa, dostluğa bağlanıp başka hiçbir türlü olamayacağının söylenmesindedir.
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2016, 08:23:58 ös Gönderen: ADAM »

Aralık 25, 2016, 03:42:53 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Sayın ADAM benim (ahbaplık/dostluk) sözümü biraz yanlış anlamış olmalı ki söylediklerimin doğru olmadığını ima ediyor. Burada kastettiğim ahbaplık/dostluk öyle kuru kuruya kahvedeki oyun arkadaşlığının dostluğu değil. Biraz farklı bir durum. Ben orada münferit olarak pek bir şey yapamazsınız demek istedim. Yani birileri ile irtibata geçilmesini ve bu birileri tarafından önerilmenin esas olduğunu ima etmeye çalıştım (bu arada ahbaplık/dostluk olmadan bir kişiyi nasıl tanıyıp ta Loca'ya önerilebileceğini doğrusu merek ettim. Sayın ADAM bunu da açıklarsa sevinirim). Demek  , iyi anlatamamışım ki sayın ADAM anlatımımı beğenmemiş. Neyse ! onun dediği gibi olsun.
       Bu arada,  sitemizde Loca'ya önerilmeden yani kapıyı salt kendisi çalarak kabul edilmiş kaç üyemizin Mason olduğunu/olabildiğini gerçekten bende merak ediyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 25, 2016, 05:47:18 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yanlış anlaşılmasın.
Benim sözüm sadece Sayın Alşah'ın yanlış değerlendirmesi üzerinedir.
Bunun dışında Masonluğun ezoterik nitelikli bir kurum olduğu unutulmamalıdır. Her ezoterik nitelkli kurumda hatta kimi meslek örgütlerinde de olduğu gibi, yeni üyeler önceki üyelerin önerisi üzerine bir incelemenin sonucunda seçilerek alınır. Kimlerine istemeyi düşünüp düşünmeyecekleri sorulur; isteyen aday olur.  Kimi adaylar da, tanıdıkları bir kimseden aracı olmasını ister. Bu da, kapıyı çalmak ile özdeştir. Zaten dernek kapısına gidip bireysel başvuru cesaretinde bulunan kişi de, aynı süreçten geçer; bu nedenle de işlemleri biraz daha uzun sürebilir.
Yanlış söz, bu işin ahbaplığa, dostluğa bağlanıp başka hiçbir türlü olamayacağının söylenmesindedir.

Ben daha net bir şeyler isteyeceğim daha iyi anlaşılması için sn.adam'dan.
Kimi ezoterik kurumlar hangileri,kimi meslek örgütleri nelerdir biz biliyormuyuz.
Kimi cümlesi ile başlayınca bizlerin çok iyi bildiği varsayiliyor,bu meslek örgütleri ne şekilde benzesiyor anlamamız lazım.
Örnekler o şekli ile anlatilirsa sevinirim.
Not:Hazira konma araştır diyebilirsiniz o zaman bir işaret verin yol gösterin bakalım bu konular hep havada kalıyor.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 25, 2016, 08:35:27 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sitemizde Ezoterizm ve Paramasonik Örgütlere ilişkin hayli bilgi var.
İnternette dahası da var.
İngilizce ya da İspanyolca biliyorsanız, kaynaklarınız birkaç kez katlanır.
Geriye dönersek; ahbaplık/dostluk yerine "tanışıklık" denseydi, bu kadar patırtı çıkmayacaktı.
Diğer sorulara yanıt vermek ise, bana değil, bu yazıları okurlarsa kendilerine düşer.

Aralık 25, 2016, 09:02:52 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

;) ;) ;)
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"