Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta "umut" kavramı  (Okunma sayısı 18325 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 13, 2014, 03:08:32 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konu da sevdiğim biri bana şunu söylemişti...

Umut, insanların inançlarını yitirdiği zaman onlara yol gösteren bir ışıktır.

Ancak burdaki inanç kavramı biraz farklı sizce ne olabilir ?
Concordia Res Parvae Crescunt

Eylül 03, 2014, 10:05:57 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Umut ; her zaman vardır ama negatif değerlerde alabilir. Bu güncel ve değişken bir değerdir. Bazen kişiye bazen kişiyi kuşatan olgulara bağlı değişkenler denklemi etkiler.
« Son Düzenleme: Eylül 04, 2014, 09:53:34 ös Gönderen: ADAM »
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Eylül 04, 2014, 10:05:39 öö
Yanıtla #22
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bundan bir şey anlamadım.

Fakat belki bir şey denilmek isteniyor diye silmeye kıyamadım; şimdilik değeşikylik de yapmadım.

Umut sözcüğü öyle harflere falan bölünerek açıklanamaz. Burada harf simgeciliği yok. DO zaman "ümid" sözcüğünü, bu sözcüğün Batı dillerindeki karşılıklarını da aynı şekilre açıklayabilmek gerekir.

Umudun negatif değerlerde olabilmesi ne demek?

Değişken olabilir elbette ama bu katkıda denilmek istenen nedir acaba?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 04, 2014, 08:57:08 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İstenen bir şeyin gerçekleşebileceğine dair inancın çok olması umudun pozitif değerini
Aynı şeyin gerçekleşmeyeceğine dair inancın çok olması umudun negatif değerini ifade ediyor.
O şeyin her durumdaki olasılıkları ile birlikte düşünce olarak da olsa var olması umudun var olmasıdır demek istemiştim.
« Son Düzenleme: Eylül 04, 2014, 09:58:52 ös Gönderen: ADAM »
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Eylül 04, 2014, 10:20:35 ös
Yanıtla #24
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Umut, her zaman ve her ortamda pozitiftir. Umut besleyen iyimsendir. Kötümser ya da negatif umut olmaz. O, korkudur, umutsuzluktur.

Geçtiğimiz günlerde bir gün, bir dükkanda alış veriş yaparken, armamdan bir diğer müşteri geldi ve tezgahtara şöyle dedi: "Sizde bilmemne yok, değil mi?" Böyle sorulur mu? "Sizde bilmemne var mı?" denir. Sorarken olabileceği umulur. Olmadığı düşüncesiyle, umutsuzca sormak anlamsız bir saçmalıktır.

Burada her konuda ille de umutlu olmak gerektiğini söylemiyorum. Sadece umudun etkin yani aktif, umutsuzluk ya da korkunun ise pasif (edilgin) olduğunu belirtiyorum.

Yanılabilirim. Yanıldığımın örneği gösterilebilirse, ben de yanılgımı gidererek teşekkür ederim.

Eylül 04, 2014, 10:36:19 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kimse umutsuz yaşayamaz fakat umutlarımızın rasyonalite ve reallitede kabul edilebilir olması gerekmektedir. çünkü boşa çıkan her umut kişilerde  hayata karşı inançsızlığa neden olmaktadır. umut düzeyimizin psikolojik uyumumuzu yakından etkilediğini, fiziksel sağlığa yardımcı olduğunu, öğrencilerde akademik başarıyı arttırdığını, bunun yanı sıra yaşam kalitemiz ve mutluluğumuzda önemli rol oynadığını, sorunlarla başa çıkmada yardımcı olduğunu, hayatta daha fazla anlam bulmamıza katkıda bulunduğunu gösteriyor. Ayrıca umutlu olan hastaların, yaşadıkları hastalıktan daha az etkilendiği ve hastalık sırasında daha az stres yaşadığı görülüyor.
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Eylül 05, 2014, 02:50:27 öö
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Umut ve Umutsuzluk (umut’un olmayışı) insanın olaylar karşısındaki ruhi durumunu belirleyen/niteleyen ve davranışlarını etkileyen iki duygu ve iki hal/durum.

İnsan umudunu yitirirse (ummayı bırakırsa) korkmaya/yılgınlığa başlar.

Korku  insanın başına gelmesini istemediği bir şeye karşı duyduğu endişe olarak da tanımlanabilir.

Yılgınlık ise birşey yapma/yapabilme enerjisinin kaybedilmesi.

Buradan hareketle umut da, elde edilmek istenilen şeye karşı kalbin ilgisi ve isteğidir.

Sayın ADAM'ın da dediği gibi umut hep pozitif ve güzel şeylerin olacağına dair inançtır.

Umutsuzluk ise tam tersidir

Her iki duygu/hal/durum da geleceğe yöneliktir ve insanın tutum ve davranışları üzerinde belirleyici bir rol oynar.

Başlığa gelince:

Masonlukta umut …

Neden açıklamayı eksik bıraktım ve üç nokta koydum.

Bunu bir Harici’nin değil de  bir Mason’un açıklaması lazım sanırım.

Ve zaten başlığın 1. sayfasında sayın Spock anlatmış.

Nosce te Ipsum

Eylül 05, 2014, 02:04:55 ös
Yanıtla #27
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Gerek bireysel gerek toplumsal boyutlarda umut, farklı coğrafyalarda, dolayısıyla farklı kültürlerde, özellikle farklı dinlerin benimsendiği yerlerde, birbiriniden farklı şekillerde değerlendirilir.

Bu konuya Masonlukta da rastlamak olanaklıdır. Çünkü dünya yüzünde Masonluk tekbeden değildir. Birbirinden farklı masonluklar vardır. bu durum, diğer birçcok kavram gibi umut kavramının da farklı değerlendirilmesine yol açmaktadır. Hele Masonluğun ileri ve yüksek derecelerine gelecek olursak, ritüelik bir kavram olarak bile görülebilin "umut" sözcüğü ve bunun diğer dilerdeki karşılıklarının ya da benzerlerinin pek farklı tutumlarla değerlendirilebildiğini görebiliriz.

Bunadn ötürü büyük şişkınlıklara uğramayalım. Hatta Masonluğa bu kuruuuuu dünya yüzünde tek elden yönetildiğini bilir bilmez ileri sürenlere, bir teak b kavramın değerlendirilişinde bile farklı tutumlar olduğunu belirterek, o iddialarının herhangi bir dayşanağı olmadığını gösterelim.

Fakat konuyu basitleştirilmiş bir düzeyde, Masonluğun genel ansitklopedik nitelikli bilgileri çerçevesinde ele alacak olursak, bu kurumda kimi zaman kimi yerde geçmekte olan şöyle bir sözle karşılaşabiliriz: "Şefkatle başlayıp, umutla süren tolerans Masonluğun temellerindendir."

Bu açıdan bakıldığında, Masonlukta umut, tolerans ile de bağlantılıdır. Şöyle de diyebiliriz: Masonlukta çok önemli bir tutum olan tolerans, umut ile beslenir. Çünkü tolerans, yanlışa ve yanılgıya dayanmakla (tahammül etmekle) birlikte, bunun giderilebileceğini de öngörür.

Eylül 11, 2014, 08:41:37 ös
Yanıtla #28
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Umut, mutlaka geleceğe dönük olduğu için, gerçekleşmesi beklenen şeyin zamanı, yeri ve şekli konusunda bir belirsizliği ya da bilinemezliği de kapsar. Önceden benimsenmiş Masonluk anlayışına bağlı olan temel ve töresel ilkeler, umudun türünü de belirleyebilir düşüncesindeyim. Bu konuda daha farklı bakış açıları da vardır tabiki.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Eylül 11, 2014, 10:19:59 ös
Yanıtla #29
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın ABCDEF'nin dediği çok doğru!

Öyle olması olasıdır.

O zaman belirtmesini rica edelim: Hangi tür Masonluk anlayışında, hangi temel ve töresel ilkelere göre  nasıldır?

Başka bakış açılarına göre ise daha farklı mı oluyor?