Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

En dogru Muslumanligi kim yasiyor?

Turkiye
Suudi Arabistan
Iran
Amerika
Afganistan
Lubnan - Suriye - Fas
Misir
Hicbiri
Bilmiyorum

Gönderen Konu: En dogru Muslumanligi kim yasiyor?  (Okunma sayısı 24692 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 21, 2007, 02:55:46 ös
  • Ziyaretçi

Araplarmi? Iran mi? Turklermi? Uzak dogulu muslumanlarmi? yoksa afrika zencilerimi?
« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2007, 03:38:36 ös Gönderen: Fraternis »

Mayıs 21, 2007, 03:34:42 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

En dogru muslumanlıgı ne cubbelıler ne salvarlılar nede saatlerce kafa sallayan zıbıdıler yasıyor(kastım muslumanlıgı aczimendı formatında tanıtanlar) en dogru muslumanlıgı Allahı tam yuregının ıcınde hıssedenler yasıyor.
« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2007, 03:39:07 ös Gönderen: Fraternis »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 21, 2007, 03:38:57 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

En dogru muslumanlıgı ne cubbelıler ne salvarlılar nede saatlerce kafa sallayan zıbıdıler yasıyor(kastım muslumanlıgı aczimendı formatında tanıtanlar) en dogru muslumanlıgı Allahı tam yuregının ıcınde hıssedenler yasıyor.
Ben yazacaktım. Neyse... İmza. :)
« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2007, 03:39:31 ös Gönderen: Fraternis »

Mayıs 21, 2007, 04:04:00 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

ya tamam guzel felsefe yapmissiniz ama ben bir toplum halk yada devlet olarak sordum. kisisel oalrakzaten kimsenin muslumanligi kimseyi ilgilendirmez. herkesin inanci kendinedir ama ulkelerin distan gorunuslerini dusundugunuz zamanki yorumlarinizi merak ettim...

Mayıs 21, 2007, 04:19:28 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

ya tamam guzel felsefe yapmissiniz ama ben bir toplum halk yada devlet olarak sordum. kisisel oalrakzaten kimsenin muslumanligi kimseyi ilgilendirmez. herkesin inanci kendinedir ama ulkelerin distan gorunuslerini dusundugunuz zamanki yorumlarinizi merak ettim...
Arkadaşım senin zaten bütün konuların ve soruların göreceli biz ne yapalım ki... :D Dünya'da kimler/hangi ırk dinini en iyi yaşıyor yahutta vatanını en çok seviyor diye sorsan emin ol daha anlamlı cevaplar gelir. :) Sadece görüşler farklı olabilir...

Mayıs 21, 2007, 04:27:09 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

zaten amac, goreceli seyleri tartisarak, gorecesiz hale getirebilmek yani dogrusunu gercegini, kaynagini bulabilmek :)

oyuzden benim konularimin tam kesin bir cevabi yok. maksat girelim birbirimize :P

saka saka , ama maksat fikir paylasimi...

Mayıs 22, 2007, 09:32:50 öö
Yanıtla #6

En güzel Müslümanlık zorlama ile olmadan insanın tamamen kendi seçimi ile dinini yaşadığı topraklardadır. Böyle bir ülke var mı? evet Türkiye bu format içinde en ileri olanı.

Mayıs 22, 2007, 09:49:35 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

En guzel muslumanlik degil. En dogru muslumanlik. Bunun icinde oncelikle kurani dogru yorumlamak ve tam ne anlatmak istedigini bilmek lazim.

Sizce Kuranin anlatimina gore en dogru muslumanlik hangi ulkede yasaniyor?

Benim sahsi fikrim, kessinlikle Türkiye degil. Arabistan yada Iran diyorum. Muhtemelen fikirlerime karsi cikan vardir. Aciklamasini gerekirse yaparim.
« Son Düzenleme: Mayıs 22, 2007, 09:57:48 öö Gönderen: Fraternis »

Mayıs 22, 2007, 10:05:07 öö
Yanıtla #8

Şeriat kanunları ile mi yönetilmek gerekiyor? Tanrının dinini mollalar yönetimi adına kullanmak. Hele kapanma konusu Peygamber döneminde dahi zorunlu değildir diye biliyorum.
Kaynak : Muazzez İlmiye Çığ ve Neşet Çağatay.

Mayıs 28, 2007, 01:45:10 ös
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Araplar Vehhabi
İranlılıar Şia

eğer arablar veya farsiler yaşıyor diyorsanız, vehhabiler ve şianın caferi kolunun doğru islam olduğunu söylüyorsunuz demektir. ancak burda da bir hata var, ya o ya bu veya her ikisi de derseniz, o halde caferiye ile vehhabiler arasındaki savaşı nereye koyacağız, vehhabiler caferileri ve tüm ehl-i şiayı dindışı sapık kabul ediyor ha keza şiada vehhabiliğie aynı ithanlarda bulunuyor. ikisi arasında neredeyse bir kan davası söz konusu...

dinin yaşanması için öncelikle özgür bir ortam gereklidir. bu yüzden din ne iranda ne de arabistanda doğru olarak yaşanamaz, çünkü özgürlük yoktur. halbuki tanrı insanın düşüncesinin önüne sınır koymamıştır, hatta tanrı kendine inanmamayı bile kabul etmiştir -bunu cezalandıracağını söylemekle birlikte inanç konusunda insan tam bir özgürlük durumundadır- ancak söylediğiniz ülkelerde tanrı tarafından verilen bu özgürlük kulları tarafından ortadan kaldırılmıştır. oysaki ülkemizde herkes istediği şekilde inanabilir ve bu anayasal olarak da korunma altına alınmış bir haktır hatta kimse inançlarından dolayı kınanamaz, ayrıcalık da göremez.

bu gerekçeyle ben dinin ülkemizde, diğer müslüman nüfuslu ülkelere nazaran, daha doğru ve daha güzel yaşandığına inanıyorum.